Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
11 sty 2010, 12:29
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: zamiana pliku 2D ( np jpg ) na plik 3D
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 8808

Nie ma takiej możliwości!

Format jpg nie zawiera żadnych danych na temat trzeciego wymiaru. Jest to tylko prosta bitmapa, określająca w jaki sposób powstał płaski obraz za obiektywem aparatu. Oszukuje on nasze oko, rysując na siatkówce obraz, zbliżony do rzeczywistego, ale trzeciego wymiaru nie ma szans w nim znaleźć.

Są programy, w których trzeci wymiar próbuje się uzyskać trickiem. Najpopularniejsza metoda, to głębokość uzależniona od stopnia szarości na zdjęciu "czarno-białym". Tej metody jednak nie zastosujesz do robienia "płaskorzeźb", bo nigdy ciemniejsze na zdjęciu nie jest rónoznaczne, że coś jest głębiej.

Najprostszy przykład. Masz twarz, a na niej usta. Kolor warg, jest inny, niż kolor sąsiadujących z nimi policzków. Za to kolor nosa jest do koloru policzków zbliżony. Czy to oznacza, że nos i policzki mają być na zbliżonym poziomie, a wargi mają tworzyć dołek, a może mają ponad nos wystawać?

Można to zrobić z rysunku, kiedy to chcesz wygrawerować np. czyjś autograf (takie programy są), czy szkic, ale ze zdjęcia się nie da.

Można się spierać, że w przypadku "widoczków" jest lepiej, ale co zrobić, jeśli masz kwitnącą jabłoń? Czarny pień i jasne kwiatki na gałązkach? Co ma być wyżej i ile wyżej, a to jeszcze dochodzi niebo, jaśniejsze od pnia, ale ciemniejsze od kwiatków. Znaczy pień ma wystawać z nieba, a kwiatki mają być niżej, czy kwiatki mają być wycięte poniżej poziomu nieba, a pień ma z nieba wystawać? Takie problemy będą na każdym kroku.

Można pobawić się, tworząc kilka jednoczesnych zdjęć modelu (a choćby i osoby), wówczas znajdując charakterystyczne punkty można modyfikować siatkę. Ale niestety, to nie jest tak proste, by się automatycznie zrobiło, choć tak się to robi, np. tworząc gry, czy filmy animowane. No ale do tego musisz mieć odpowiednio przygotowaną scenę, zsynchronizowane aparaty. To samo możesz osiągnąć skanerem 3d, ale to już zupełnie inna technika. To nie jest proste szukanie głębi w płaskim zdjęciu. Tak to się nie da.

Wróć do „zamiana pliku 2D ( np jpg ) na plik 3D”