Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
16 kwie 2009, 15:41
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: stara tokarka cnc,kupić czy nie?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 10310

margor pisze:z używanymi maszynami różnie bywa i raczej nikt nie sprzedaje w super stanie za niewielkie pieniądze
Zastosowanie Macha (któremu można wiele zarzucić), będzie zdecydowanie lepsze od dwudziestoletniego profesjonalnego układu - chociażby przez wzgląd na łatwość obsługi.
Jeśli chodzi o drugą część wypowiedzi, to się nie zgadzam. Już na początku lat dziewięćdziesiątych były fantastyczne rozwiązania, od których obecnie się odchodzi. Przykład - dwumonitorowy system Ultimax z Hurco, z fantastycznymi możliwości programowania konwersacyjnego, czy doskonały, z tamtych lat Philips 462 (z tokarek Maho Graziano na przykład). Fajna grafika, bardzo duże możliwości i system bardzo przyjazny. Fakt, wolny, ale wówczas szybkich komputerów nie było.

Najczęściej obrabiarki sprzedaje się z jednego powodu. Mają problemy z geometrią, w części prowadnice są wytarte, w części nie i wymiar wychodzi tak sobie dziwnie. Poza tym hałasują łożyska, przecieka hydraulika i nawala sterowanie (wypalone styki w przekaźnikach, w czujnikach, stara elektronika - kondensatory układy scalone. Można czasem do tego znaleźć dokumentację i naprawiać, ale siódmy raz lutowana płytka w każdej chwili może się zepsuć. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach (temperatury, zapylenie) obrabiarka pracowała.

Problemem jest też fakt, że praktycznie cały rynek handlu używanymi maszynami został opanowany przez pośredników. Odmaluje taki maszynę renolakiem i próbuje złom wciskać po nieziemskich cenach. Kupno obrabiarki od użytkownika, który decyduje się po prostu na wymianę parku maszynowego graniczy z cudem. Mówię o ciekawszych obrabiarkach w dobrym stanie. Stąd musisz z góry założyć, że za malowanie nie płacisz (jeszcze ci napryskają farby tam, gdzie jej nie powinno być i później krańcówki będą się kleić). Z obrabiarkami jest jak z samochodem. Musisz założyć kawałek detalu, przycisnąć wióra, dopiero wówczas wiesz, co jest dany model wart. Z drugiej strony najczęściej jedyną możliwością jest pooglądanie obrabiarki, co najwyżej włączenie jej na biegu jałowym. W ten sposób geometrii nie sprawdzisz, a to może być później problem, jak nagle maszyna dostanie wibracji, bo luzy tak się czasem objawiają.

Konkludując - warto kupić starą obrabiarkę, ale spokojnie, bez szukania okazji z naprawdę dobrym rozeznaniem co maszyna robiła i w jakim jest rzeczywiście stanie. Na zdjęcia z Allegro z góry mówię - to nie jest metoda oceny maszyn. Tu musisz jechać po obrabiarkę z naprawdę dobrym mechanikiem i elektrykiem, a decyzję podejmuj co najmniej kilka godzin, kręcąc się wokół niej bynajmniej nie sam.

Wróć do „stara tokarka cnc,kupić czy nie?”