Mógłbyś rozwinąć temat



Wróć do „Ciekawostki filmowe...”
I po tym zdaniu jest kropka!
I to jest całkiem nowe zdanie, w którym co prawda nie wytłumaczyłem, że powierzchnia od strony osi obrotu jest wklęsła z powodu, który opisał qqaz, ale istotna jest pierwsza część zdania, w którym chodzi o dociśnięcie aluminium do dna. Nawiasem mówiąc, z jamy usadowej też.
To spytaj pewnego sympatycznego moderatora, kto go podpuścił, żeby zamykać właściwy wątek w śmietniku.
No są tacy, co to orgazm osiągają tylko po naświetleniu światłem emitowanym przez ekran laptopa.
jak zwykle u ciebie przerost wyobraźni nad tym, co faktycznie zostało napisane. Pooglądaj sobie filmiki o odlewaniu odśrodkowym, przeczytaj ze zrozumieniem, co napisałem, może i do ciebie dotrze.
dokładnie!!!qqaz pisze: ↑04 lut 2025, 17:34Wlewek szybko stygnie na ściankach tworząc szklankę której środek zachowuje jeszcze lejność. Podczas wirowania następuje odgazowanie i osiadanie powierzchni nad zmniejszającą się objętością ale tylko w sferze lejnej - bo ścianki szklanki już nie ustępują, zaczynają krzepnąć.
Usiądź na karuzeli i przeanalizuj, czy siła odśrodkowa nie działa przypadkiem promieniowo! Tak, masz rację, ta płaszczyzna powinna być nieco zniekształcona tak, jak to jest na twoim drugim rysunku, tylko z uwagi na średnicę wałeczka i odległość od czoła odlanego wałka do osi obrotu - przy zauważeniu, że jama usadowa jest dużo większa - ty tego nie zauważasz, że tak jest. Promień "twojego zaokrąglenia" jest po prostu za mały. Chociaż? Jeśli się przyjrzysz lewej sztuce, tej do której on stopu nie dolewał, po wyjęciu ich z form, to może twój promyczek zauważysz.
Ale co tu wyjaśniać. Przecież odlewanie odśrodkowe stosowane jest w wielu przypadkach. I tu mamy taki właśnie przypadek. Cięższy stop poprzez działanie siły odśrodkowej zostaje przesunięty na zewnątrz, a w środku pozostają lżejsze zanieczyszczenia. To ładnie widać na drugim wyjmowanym z formy wałku. Aluminium docisnęło do dna (na zewnątrz), a powierzchnia od środka jest wklęsła.