Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
01 maja 2008, 16:56
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: Odlewy
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 87888

Aluminium błyskawicznie utlenia się na powierzchni i zapomnij o lutowaniu aluminium, przy pomocy aluminium. Aluminium można spawać, ale jest to dość trudne i wymaga atmosfery ochronnej.

Faktycznie tzw. ZnAle są o wiele łatwiejsze do obróbki, ale mają też wady w postaci niewielkiej wytrzymałości. Najczęściej ze znalu robi się elementy galanteryjne - sprzączki, uchwyty do mebli itp. ZnAl jest też stopem o niższej temperaturze topienia.

Ale robi się to inaczej. Robisz takie pudełeczka z wosku, np. odlewając w formie choćby z drewna. Później sklejasz przy pomocy wałeczków woskowych w tzw. choinkę, doklejasz wlew i odpowietrzenia (przelewy). Później takiego pająka zanurzasz na przemian w szkle wodnym i obsypujesz pyłem kwarcowym. Robi się na tym twarda skorupka. nakłuwasz, żeby mogło uchodzić powietrze i w końcu wrzucasz do piekarnika, czy nawet gorącej wody, żeby wosk się wytopił.

Teraz takiego "pająka" obsypujesz nawet piaskiem i w miejsce, gdzie był wosk wlewasz roztopiony ZnAl. Ile użyć aluminium, a ile cynku, to możesz poczytać na forach, gdzie bawią się odlewaniem z znalu - może tu: http://www.forum.martel.pl/index.php Topi się na palniku kuchenki błyskawicznie.

Acha - jest jeszcze jeden problem. Aluminium, czy znalu nie da się pochromować. Są specjalne farby, imitujące chrom, ale są one niesamowicie drogie.
autor: jasiu...
01 maja 2008, 12:03
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: Odlewy
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 87888

Tu akurat na 100% masz elementy z tłocznika, albo z automatu wysokociśnieniowego, ale jeśli chcesz odlewać, to zapomnij o odlewaniu grawitacyjnym. Nawet nie chodzi o to, że dużo stracisz na wlew i przelewy, czy "choinkę". Po prostu aluminium bardzo "niechętnie" wypełnia formy, tworzy na płaszczyznach styku z formą bardzo nieciekawe struktury, wreszcie lubi pozostawić pęcherze uwięzionego powietrza, czy niedolewy. Takie waśnie jest aluminium, a ten kształt jest wbrew pozorom trudny do wypełnienia. Ci co kiedykolwiek lali wiedzą, że najgorzej, jeśli strumienie aluminium rozdzielają się i spotykają, a tutaj tak się zdarzy.

Możesz próbować metodą odlewania ciśnieniowego i to wysokociśnieniowego, ale automat, no i oczywiście stalowa forma będzie cię kosztować zdecydowanie więcej, niż odpowiedni komplet tłoczników. Gdyby chodziło o jednostkową produkcję (kilka sztuk) to może warto byłoby wyfrezować całość z kostki. Byłoby dokładnie i taniej.
autor: jasiu...
30 kwie 2008, 21:32
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: Odlewy
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 87888

Kubki (a także np. okrągłe elementy żyrandoli) są robione metodą wyoblania. Stąd często na nich widzisz ślady rolki (jakby gwint), którą z blachy kubek jest kształtowany. Niektórzy próbują wytłaczać, ale wyoblanie daje zdecydowanie lepsze efekty.

Jeśli chcesz, to sam spróbuj. Tokarka, do której koniem dociśniesz blachę, a w uchwycie mocujesz formę, do której dociskasz (smarowanie np. sadłem) za pomocą wyoblaka krążek. A zresztą, co ja się będę produkował. Zajrzyj choćby tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyoblanie no i jak wygląda wyoblak - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wyoblak_r%C4%99czny

Acha - żeby wyoblak docisnąć musisz go oprzeć, a choćby o suport (robisz dźwignię), jeśli nie chce ci się specjalnych dźwigni mocować.

Wróć do „Odlewy”