Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
18 sty 2020, 14:53
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2864

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

Jeśli masz rzeczywiście bardzo dokładną produkcję, jakieś H5, czy coś podobnego, to warto zrobić trzy podobne przejścia. Tak, wiem, to trwa, ale masz pewność, że nie spieprzysz drogiego elementu.

Robisz otwór z naddatkiem 0.6 mm na stronę!

Przejeżdżasz wykańczakiem z naddatkiem o.4 mm na stronę (właśnie to dodane przejście)!

Mierzysz, korygujesz tak, żeby mieć naddatek 0,2 na stronę.

Mierzysz, czy masz, jak nie, to jeszcze ciut korygujesz.

Puszczasz na gotowo i się zgadza.

Największy błąd w takiej produkcji, to nie zapewnienie tych samych warunków w czasie przejścia pomiarowego i na gotowo i dlatego to przejście z naddatku 0.6 na 0.4 jest potrzebne. Czasem po zgrubnej masz różny naddatek i siły działające na płytkę, podczas przejścia pomiarowego i na gotowo, dlatego jest to trzecie przejście (z naddatkiem 0,4), żeby powierzchnię i wymiar wyrównać.

Oczywiście, że naroże 0.4. Czy można mniejszy naddatek - nie kombinuj, bo ci będzie trzeć, a nie skrawać. Czy można większy, jak musisz to możesz, szczególnie w miękkich materiałach 0.75, 0.5, 0.25. Nawet 3 dyszki na przejście jest akceptowalne, ale w drugą stronę się nie idzie. Czemu - poczytaj o naroście.

Jeszcze jedno, posuw nie mniejszy niż 0.1 na obrót, może być większy (kombinujesz, w zależności od materiału)! Bo ma powstawać wiór, a nie otarcia na materiale.

Wróć do „Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu”