Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
18 wrz 2019, 16:50
Forum: Obróbka metali
Temat: Ochrona przed korozją
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 2300

Re: Ochrona przed korozją

Doczytałem.

Nafta do picia Petroleum D-5 to homeopatyczny produkt leczniczy do stosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Do użytku doustnego: na łyżkę stołową wody dodać 15 kropli nafty, przyjmować trzy razy dziennie godzinę przed posiłkiem lub 2-3 godziny po jego zakończeniu.

D-5 oznacza tzw. potencję homeopatyczną. Litera D mówi, że było rozcieńczane w stosunku 1:10. Czyli jedna część nafty na 10 części rozpuszczalnika. I cała operacja była powtarzana 5 razy. Czyli stężenie nafty w tej buteleczce wynosi 1:10 do potęgi -5!

Cała nadzieja to chyba w tym spirytusie, ja bym kupował tą: https://www.i-apteka.pl/product-pol-481 ... =101871302

Nie dość, że alkoholu etylowego 64 percent, to D4, a więc stężenie nafty 1:0.0001, raz mniej rozcieńczana, dziesięć razy mocniejsza!

Smacznego życzę, w tej proporcji nie zaszkodzi.
autor: jasiu...
17 wrz 2019, 20:12
Forum: Obróbka metali
Temat: Ochrona przed korozją
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 2300

Re: Ochrona przed korozją

Tu masz opis, po niemiecku, ale translator daje radę: https://www.rajapack.de/verpackungsnews ... ne-chance/

Z tego wynika, że wyłożenie szuflad nic nie pomoże, musiałbyś pakować w ten pakiet każdą sztukę. Fragment: "Specyficzne sole osadzają się w nasyconej atmosferze zamkniętego opakowania jako cienka powłoka ochronna przed wpływem wilgoci i tlenu wokół opakowanego produktu. Ta warstwa osiąga nawet najmniejsze szczeliny. Po rozpakowaniu sole ulatniają się same i bez pozostałości, tzn. Części metalowe są natychmiast gotowe do użycia i mogą być przetwarzane. Papier VCI jest całkowicie wolny od smaru i oleju".

Zrozumiałeś - "zamkniętego opakowania". Ogólnie chodzi o odizolowanie elementu od wilgoci, która sprzyja utlenianiu. Ogólnie wszystkie inhibitory działają podobnie - odpychają, albo wiążą (czasami) wodę z płaszczyzny metalu. Olej - bo tłuste wodę "odpycha", powierzchnię czyni niezwilżalną. Czasem stosuje się (oczywiście nie do narzędzi) np. cynkowanie, gdzie też powstaje warstwa, nie dopuszczająca wody "pod spód".

Volatile Corrosion Inhibitors – VCI to inhibitory lotne, te gazy ulegają kondensacji na powierzchni metalowej, tworząc warstewkę ochronną. W podobny sposób, dodając te substancje nie do papieru, a np. do betonu zabezpiecza się zbrojenia, a dodając do emulsji, czy olejów, zabezpiecza się maszyny. I działa, dopóki nie zwietrzeje ( w betonie praktycznie cały czas).

No tak, tylko że to nie może być "zwiane" przez przeciąg, dlatego wyłożenie szuflady nie zadziała. Jeszcze raz powtarzam, tam gdzie narzędzia, ma być po prostu sucho. I wtedy wystarczy prysnąć olejem penetrującym.

Zwolennikom nafty przypominam: http://www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.di ... &p_lang=pl

A tak, no chyba, że wy swoje wiecie, że nafta zdrowa mimo wszystko jest i fajnie się ją wdycha.
autor: jasiu...
14 wrz 2019, 12:09
Forum: Obróbka metali
Temat: Ochrona przed korozją
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 2300

Re: Ochrona przed korozją

A nie lepiej kupić puszkę spraja, na której będzie pisało "olej penetrujący"? Cena dwóch bochenków chleba, a nie rozleje ci się gdzieś w warsztacie, nie będziesz musiał mikstur trzymać. Psikniesz i po sprawie. WD40 też oczywiście może być, bo WD40 może być do wszystkiego. Jeden sprej wystarczy ci całkiem na długo.

No i w wilgotnym nie trzymać. Doskonałą alternatywą jest słoik, do którego wrzucisz woreczek z żelem, jaki czasem jest np. w pudełkach od butów (do pochłaniania wilgoci). Pomaga najlepiej.

Wróć do „Ochrona przed korozją”