Znaleziono 14 wyników

autor: Robert_K
04 lis 2017, 13:32
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

http://medias.schaeffler.de/medias/en!h ... *RWU35-E-L

Coś musiało się źle wkleić. chodzi o takie jak powyżej.

Jeśli chodzi o oś stołu to mam trzy pary wózków RWU-45, więc stół jak najbardziej może być podparty w sześciu miejscach. Stwierdziłem, że skoro przy przesuwnej bramie stwierdziliście że trzy wózki na stronę to będzie przerost formy nad treścią to przy samym przesuwnym stole tym bardziej dwa wystarczą. Ale spoko, w sumie jak dam trzeci to nawet jeśli nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi.

Pozdrawiam.
autor: Robert_K
04 lis 2017, 06:25
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Yarec pisze:oś Y 12Nm lub lepiej serwo,
Jeśli serwo to też 12 Nm czy słabsze? Jesteś w stanie coś polecić?
Jeśli oś Z będzie miała wspomaganie (siłowniki pneumatyczne) to 8Nm powinno sobie poradzić? Czy też założyć 12?
Yarec pisze:jakie wózki lub ile na tych szynach RWU-35 ?
Dokładnie takie: http://medias.schaeffler.de/medias/en!h ... *RWU35-E-L . Oczywiście 4 sztuki wózków na każdą oś, po dwie na prowadnicy.
Yarec pisze:A w ogóle jak na taki "pancernik" tylko po dwie prowadnice (osie X & Y) ?
Tyle mam, więc z tego robię. Ale jestem przekonany, że dadzą radę, taki sam zestaw pracuje w jednej z maszyn, które naprawiam. I to jest maszyna do, jak Wy to mówicie, "ciężkiego orania" - support plus głowica z narzędziami waży prawie tonę, na głowicy cztery wytaczadła metrowej długości i maszyna drze po 7-8mm na stronę przy toczeniu. Skoro w takich warunkach takie zestawienie się sprawdza to i u mnie tym bardziej da radę. Z resztą to nie jest taki straszny pancernik, on tylko tak wygląda ;)


Pozdrawiam.
autor: Robert_K
02 lis 2017, 21:35
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Petroholic pisze:Jak masz te blachy ale jeszcze ich nie wspawałeś to myślę, że warto by je od razu wymienić
One nie będą wspawane, pod nimi będą podobne blachy i całość będzie skręcona ze sobą. Tak, wiem, na rysunku ich nie ma, ale zapomniałem o nich.
Petroholic pisze:Inventor i Fusion darmowy
Chodziło mi o painta :wink:
Petroholic pisze:Tego niestety nie wiem ale pewnie kolega Yarec coś pomoże... A jak nie to trzeba spytać kamara - on ma w grzmotach doświadczenie
W sumie do silników to jak stąd do nieba, teraz mam inną zagadkę. Jak pospawać konstrukcję ramy i belki żeby mi się to nie pogięło zbytnio. Bo że się pognie tak czy siak to wiem, ale jak to spawać żeby te odgięcia były jak najmniejsze? Niestety o spawaniu mam tylko podstawowe pojęcie.
autor: Robert_K
01 lis 2017, 22:11
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Petroholic, ogarniam, tylko jak na złość te czerwone blachy podstawy słupów już mam... :/ Na razie złożę na tym, jak będzie kiepsko to najwyżej przerobię. Z resztą nie mogę zrobić wszystkiego na 5 od razu bo nie będę miał potem co poprawiać :)

Ile kosztuje licencja na tego profesjonalnego CAD'a? :D

Jakiej mocy powinien być silnik w osi X (Y? - poprzeczna, na bramie), żeby mogło to "dobrze orać"? 8Nm wystarczy czy będzie mało? 12Nm? Prowadnice RWU-35, śruba 40/5mm, no i pewnie ze 100 - 150 kg na krzyżak i oś Z z wrzecionem trzeba liczyć.
autor: Robert_K
01 lis 2017, 18:56
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Petroholic, co mi da wydłużenie podstaw? Będę miał wyżej blat i źle mi będzie zakładać detal. Chyba że nie o to Ci chodzi.

Yarec, interesująca konstrukcja, chciałbym zobaczyć jak to chodzi. Niemniej jednak mam już kilka gotowych elementów do mojej maszyny i nie chce jej w aż takim stopniu modyfikować. Zostaje ruchomy stół i stała brama jak na moim obrazku wyżej.

Pozdrawiam.
autor: Robert_K
29 paź 2017, 23:02
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

W międzyczasie złożyłem sobie frezarkę w wersji z ruchomym stołem w Inventorze, aktualnie wygląda to mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej. Ponad 800 kg stali w samej ramie nie licząc belki i jej słupów.

Obrazek



Nie będę pazerny, 75 cm w osi przesuwu stołu to też nie najgorszy wynik, szala przeważyła na korzyść wersji z ruchomym stołem i tą wersję będę teraz rozwijał.
autor: Robert_K
29 paź 2017, 21:38
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Petroholic, akurat ten jeden jest - napęd bramy, czy też stołu, bo w sumie skłaniam się coraz bardziej bliżej tego drugiego wariantu będzie napędzana przez silnik Siemensa 1FT5076 (20/25Nm), który będzie zasilany z napędu Posidyn SDS4000.
Chyba, że uda się kupić jakieś sensowne do całości silniki krokowe z napędami to Posidyn pójdzie na wrzeciono. Do tego śruba kulowa 40/5mm.

Weźcie mi powiedzcie, że faktycznie lepiej zmienić koncepcję na ruchomy w jednej osi stół czy zostawić tak jak było? Sam się jakoś nie mogę zdecydować...
autor: Robert_K
22 paź 2017, 21:14
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Petroholic pisze:Dlatego taka konstrukcja szczególnie przy ciężkiej bramie powinna mieć 2 śruby w Y i serwa zgrane ze sobą...
Wiem o tym, ale jak już pisałem robię z tego co mam pod ręką.

Gdybym miał dłuższe prowadnice, czyli około 2m zamiast 1,6m to zmieniłbym układ na taką z ruchomym stołem. Wtedy nie byłoby problemu z podparciem ramy - robię podpory gdzie chcę i ile chcę. Silnik, który mam przeznaczony na napęd bramy tym bardziej poradziłby sobie z napędem samego stołu, nawet z ciężkim detalem. Niestety, przy nieco ponad półtorametrowych prowadnicach ciężko będzie uzyskać jakieś sensowne pole robocze w odniesieniu do reszty :/
Dodatkowym plusem ruchomego stołu w konstrukcji tego kalibru jest fakt, że do jego napędu wystarczy jedna śruba.
Petroholic pisze:Nawet ten na oko pancerny stół ugnie się środkiem jak położysz pół tonowy klocek stali do obróbki I nawet jak się zrobi banan na 0,05mm to tolerancje szlag może trafić
Dokładnie, to rozumiem. Tu nie chodzi o to, żeby po planowaniu blachy woda zbierała się w jej środku :mrgreen:

Kurcze, zacząłem myśleć nad tym ruchomym stołem i co rusz wydaje mi się to coraz bardziej odpowiednie, nawet kosztem zmniejszenia długości posuwu w jednej osi...
Petroholic pisze:Jak masz roboty do zrobienia daj znać Zrobię ci jako podwykonawca
Pisałem PW, mam nadzieję że zauważyłeś.
autor: Robert_K
15 paź 2017, 22:20
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Petroholic, z zastrzałami jest taki problem, że pod stołem będzie poruszała się belka, która będzie przenosiła napęd ze śruby na bramę (zdjęcie poniżej) i nie bardzo jest miejsce pod spodem, żeby te zastrzały wstawić. Ale spoko, profile nie będą ze ścianką 2mm, zrobi się z takich, żeby było dobrze. To, że stal waży to ja wiem. Ale wiem też, że jak profil ma ściankę 8mm to trzeba trochę siły, żeby go ruszyć ;)

Petroholic pisze:Stół jest za wąski. Ciężka zeta przy szybkim przejeździe przez bramę i gwałtownym hamowaniu na krańcówce na 100% zakołysze stołem, a może nawet go przewróci
Tak myślałem. Rozstaw nóg się zwiększył, póki co wydłużyłem jedynie dolne profile żeby uzyskać żądany rozstaw, na pewno to tak nie zostanie - tylko na dwóch profilach.

Petroholic pisze:I przede wszystkim jak dla mnie trochę mijasz się z założeniami. Na początku miało być do drewna, alu i trochę stali, a budujesz grzmota do twardego orania
Nie do końca - pisałem, że ma sobie poradzić z każdym rodzajem materiału, również ze stalą. Co prawda na początkowym etapie myślałem o czymś bardziej "kompaktowym", ale w międzyczasie przybyło kilka nowych rzeczy to i koncepcja się zmieniła. Z resztą gdybyś miał np. prowadnice i wózki RWU-45 albo śruby kulowe 40mm to chyba nie pchałbyś tego do frezarki do PCB, nieprawdaż? :)
Druga rzecz, że ja nie buduję jej z nudów. Jak już powstanie i efekt będzie zadowalający to liczę na to, że zacznie na siebie (a potem może i na mnie ;) ) zarabiać, bo roboty na tego typu sprzęty jest sporo, pod warunkiem że ktoś chce znaleźć.


Obrazek

Obrazek
autor: Robert_K
10 paź 2017, 00:14
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka z ruchomą bramą
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4676

Witam.

Petroholic, układ wózków zostaje po staremu, z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że ich szersze rozstawienie nie da jakichś spektakularnych efektów, więc szkoda kombinować. Poza tym mam już blachę 30mm na krzyżak o wymiarach dostosowanych do pierwotnej wersji, więc tym bardziej nie chcę już niczego zmieniać.

W międzyczasie ciągle pracuję nad projektem, poniżej wklejam przykładowe zdjęcia tego, co udało mi się wypracować. Zapraszam do pastwienia się nad projektem, wszelka krytyka mile widziana. Oczywiście projekt nie jest jeszcze skończony i brakuje jeszcze wielu rzeczy, ale codziennie coś się zmienia. Liczę na Wasze uwagi i sugestie.

Garść wymiarów dla orientacji - konstrukcja spawana z profili, na której opiera się całość ma wymiary 2000 x 1000 mm. Belka bramy jest spawana z profili 80x80x6, wymiary to kwadrat 290 x 290 po zewn. i długość 1200. Nogi, na których stoi całość mają około 500, licząc od podparcia, czyli od podstawy do górnej krawędzi stołu teowego jest niecałe 950 mm.
Oś Z (pionowa) jest nieco dłuższa niż będzie faktycznie, na razie wymodelowałem ją na długość prowadnic, czyli 1000, jak będę miał silnik posuwu i silnik napędu wrzeciona to się ją maksymalnie skróci. Wrzeciennik z jakiejś starej frezarki, oprawki na stożek ISO30 albo SK30 (nie wiem jak to rozróżnić). Wymiana oprawek ręczna (po to ten kielich nad wrzeciennikiem). Przeniesienie napędu na wszystkich osiach przez paski zębate.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek





Pytania ode mnie:

Czy stół o szerokości 1000 nie jest zbyt wąski przy szerokości belki 1200? Wiadomo, że support nigdy na samą krawędź nie dojedzie, bo braknie mu prowadnic, więc nie sądzę, że środek ciężkości przesunie się poza obrys nóg stołu. Węższy stół mi pasuje, bo nie komplikuje mi przeniesienia napędu z łącznika pod stołem (jeszcze nie wymodelowany) na bramę. Ew. można same nogi przekonstruować i je nieco rozstawić.
Czy ktoś ma jakiś pomysł na odciążenie osi Z? Póki co wszystko jest liczone na wykonanie z blach stalowych, a taka blacha o wymiarach 1000x300 (docelowo nieco krótsza) będzie swoje ważyła. Zwykły silnik może mieć problemy z utrzymaniem takiej wagi. Wiem, że stosowane są różne rozwiązania, siłowniki pneumatyczne, ciężarki wiszące na linie/łańcuchu a nawet sprężyny ale ja nie mam jeszcze konkretnego rozwiązania. Może ktoś z Was mi pomoże w wyborze.

Czekam na Wasze opinie. Jeśli trzeba będzie wstawić jeszcze jakieś ujęcia to nie ma problemu, napiszcie tylko jakie.

Pozdrawiam. Robert.

Wróć do „Frezarka z ruchomą bramą”