Znaleziono 4 wyniki

autor: Kamool
09 lip 2019, 18:36
Forum: Obróbka metali
Temat: Toczenie - fale na powierzchni materiału
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1937

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

Już próbowałem luzować i nic to nie dało.

Dzisiaj trochę pobawiłem się wszystkimi regulacjami po kolei.

Koniec końców rzeczą która pomogła była nakrętka na końcu śruby pociągowej za oprawą łożyskową po stronie konika.
Co to jest? Taka wysoka długa nakrętka z wkręconą w nią śrubą dociskową?

Do folderu dodałem zdjęcie 8, z dzisiaj, fale delikatne występują jedynie przy wrzecionie. W tym wypadku poluzowałem tą nakrętkę z śrubą, nakrętkę dokręciłem delikatnie tak żeby oparła się na oprawie, potem śrubę do delikatnego oporu i lekko ją potem odkręciłem.
autor: Kamool
08 lip 2019, 22:03
Forum: Obróbka metali
Temat: Toczenie - fale na powierzchni materiału
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1937

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

Problem ewidentnie z posuwem automatycznym... Dodałem do folderu zdjęcie nr 7. Od strony wrzesiona posuw automatyczny - posuw ręczny "szybkim" pokrętłem - posuw ręczny "wolnym" pokrętłem.

Gdzie szukać, co robić?
autor: Kamool
08 lip 2019, 17:57
Forum: Obróbka metali
Temat: Toczenie - fale na powierzchni materiału
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1937

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

Wrzucam link do folderu ze zdjęciami z toczenia
https://drive.google.com/open?id=1wlegq ... QpZzyzc8SL

Zdjęcia 1 - 4 - 250mm zamocowane jak widać. Przy koniku i wrzecionie widać wyraźne fale, jednakże w pewnym momencie na zdjęciu 3, że powierzchnia jest prawie, że idealna.

Zdjęcia 5-6 - 120mm wysunięte z wrzeciona podparte kłem obrotowym - jak widać fale są na całej długości (nie ma w połowie miejsca gdzie wygląda to najlepiej jak w przypadku 1-4), dla porównania na zdjęciu 6 wytoczony przedwczoraj element bez najmniejszego problemu.
Dzisiaj kombinowałem, luzowałem z powrotem oprawę łożyska śruby pociągowej, przesuwałem oś konika, zmieniałem luz międzyzębowy przekładni między wrzecnionem a pierwszym zestawem kół gitary, dociągnąłem nakrętkę wrzeciona, bez skutku...

Ogólnie jeśli chodzi o zużycie... Dzisiaj było piąte użycie tokarki, za każdym razem do aluminium, za każdym razem smaruje olejem maszynowym tak żeby wyciekało skąd może, więc wszystko jest posmarowane.

Czy możliwe, że dokręcając wczoraj oprawę łożyskową skrzywiona została śruba pociągowa? Ale to przecież śruba może być krzywa ale nie powinno tak znacznie przesuwać supportu żeby aż takie fale powstawały.

Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
autor: Kamool
07 lip 2019, 20:56
Forum: Obróbka metali
Temat: Toczenie - fale na powierzchni materiału
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1937

Toczenie - fale na powierzchni materiału

Witam,

W dniu dzisiejszym wziąłem się za toczenie aluminium PA9 i pojawiła się dziwna rzecz na powierzchni toczonego elementu.
Ale od początku.

Wczoraj toczyłem ten sam materiał tylko do średnicy 12mm i uzyskałem piękną powierzchnię. Nóż składak, chińczyk ze złotymi płytkami. Tokarka tytan 500. Ogólnie element toczony na długości 200mm, nawiercony nawiertakiem otworek na końcu i w kieł obrotowy. Obroty ok 880 obr/min, posuw 0,09 mm/obr. Powierzchnia obrabianego elementu na całej długości piękna, gładka, no dla mnie idealna.

Dzisiaj wziąłem się za toczenie tego samego materiału, te same parametry tylko do średnicy 14. Dla pewności w nożu zmieniłem płytkę na nową. I teraz... Na powierzchni przy zamocowaniach pojawiły się fale. Pomiędzy wierzchołkami fal jest 1,5 - 2mm, więc nie są to po prostu pozostałości po nożu. Parametry dzisiaj takie same jak wczoraj, chłodzenie to samo.
Te fale nie są na całej długości tylko zaczynają się przy wrzecionie, potem stopniowo zanikają, w środkowej części elementu powierzchnia jest bardzo ładna, a potem przy koniku znowu są fale, dostrzegalne są w na długości około 80mm, zarówno od wrzeciona jak i konika.

Czym to może być spowodowane? Jak temu przeciwdziałać.

Aha, z samych modyfikacji tokarki - wczoraj coś cyklicznie buczało, dzisiaj się za to wziąłem i doszedłem do tego, że to śruba pociągowa. Pogrzebałem trochę i okazało się, ze prawa oprawa łożyskowa jest słabo dokręcona, dokręciłem i ucichło, także to są całe modyfikacje względem dnia wczorajszego.

Wróć do „Toczenie - fale na powierzchni materiału”