Toczenie - fale na powierzchni materiału

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Kamool
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 15 kwie 2017, 11:58
Lokalizacja: Kraków

Toczenie - fale na powierzchni materiału

#1

Post napisał: Kamool » 07 lip 2019, 20:56

Witam,

W dniu dzisiejszym wziąłem się za toczenie aluminium PA9 i pojawiła się dziwna rzecz na powierzchni toczonego elementu.
Ale od początku.

Wczoraj toczyłem ten sam materiał tylko do średnicy 12mm i uzyskałem piękną powierzchnię. Nóż składak, chińczyk ze złotymi płytkami. Tokarka tytan 500. Ogólnie element toczony na długości 200mm, nawiercony nawiertakiem otworek na końcu i w kieł obrotowy. Obroty ok 880 obr/min, posuw 0,09 mm/obr. Powierzchnia obrabianego elementu na całej długości piękna, gładka, no dla mnie idealna.

Dzisiaj wziąłem się za toczenie tego samego materiału, te same parametry tylko do średnicy 14. Dla pewności w nożu zmieniłem płytkę na nową. I teraz... Na powierzchni przy zamocowaniach pojawiły się fale. Pomiędzy wierzchołkami fal jest 1,5 - 2mm, więc nie są to po prostu pozostałości po nożu. Parametry dzisiaj takie same jak wczoraj, chłodzenie to samo.
Te fale nie są na całej długości tylko zaczynają się przy wrzecionie, potem stopniowo zanikają, w środkowej części elementu powierzchnia jest bardzo ładna, a potem przy koniku znowu są fale, dostrzegalne są w na długości około 80mm, zarówno od wrzeciona jak i konika.

Czym to może być spowodowane? Jak temu przeciwdziałać.

Aha, z samych modyfikacji tokarki - wczoraj coś cyklicznie buczało, dzisiaj się za to wziąłem i doszedłem do tego, że to śruba pociągowa. Pogrzebałem trochę i okazało się, ze prawa oprawa łożyskowa jest słabo dokręcona, dokręciłem i ucichło, także to są całe modyfikacje względem dnia wczorajszego.




pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 749
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#2

Post napisał: pavyan » 07 lip 2019, 21:46

Prawdopodobnie to wina nadmiernych luzów w łożyskach wrzeciona, przednie są szczególnie podejrzane.
Wszelkie luzy suportu i na prowadnicach też mają na to wpływ - czyli regulacja.
Stawiam na to, że łożyska też tylko trzeba wyregulować (jednak zupełnie nie znam konstrukcji i procedury u Ciebie, trzeba zajrzeć do DTR), ale w skrajnie złym przypadku może być to wina zużytych bieżni (sprawdzić smarowanie, to główna przyczyna przedwczesnego zużycia łożysk.
To że przy średnicy 12mm nie było tego objawu, a przy 14mm się pojawił - według mnie może być sprawą rezonansu w jaki wpada wrzeciono; jest to efekt trudny do przewidzenia, wypadkowa średnicy detalu, oporów skrawania, prędkości obrotowej, ogólnie: parametrów skrawania. Rezonans pojawiać się może przy różnych kombinacjach parametrów.
Oczywiście także niewystarczająca sztywność maszyny ma wielki wpływ na pojawienie się takich "wzorków".
PS: Jak wygląda praca przecinaka na Twojej maszynie (z sensownymi parametrami skrawania)?
Pytam, ponieważ to jest najlepszy test dla tokarki.
PSII: Nigdy nie toczyłem duralu (lub aluminium) płytką wymienną z węglika, tylko nożem HSS - jeśli już węglikiem lutowanym, to ostrzonym na diamentowej ściernicy na "żyletkę". Obawiam się że fabryczne płytki do składaków których używasz nie mają tak ostrej krawędzi, a ona jest - powiedziałbym - konieczna przy aluminium.
"Tępa" krawędź płytki będzie miała także wpływ na pojawienie się drgań i "wzorków".
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
Kamool
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 15 kwie 2017, 11:58
Lokalizacja: Kraków

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#3

Post napisał: Kamool » 08 lip 2019, 17:57

Wrzucam link do folderu ze zdjęciami z toczenia
https://drive.google.com/open?id=1wlegq ... QpZzyzc8SL

Zdjęcia 1 - 4 - 250mm zamocowane jak widać. Przy koniku i wrzecionie widać wyraźne fale, jednakże w pewnym momencie na zdjęciu 3, że powierzchnia jest prawie, że idealna.

Zdjęcia 5-6 - 120mm wysunięte z wrzeciona podparte kłem obrotowym - jak widać fale są na całej długości (nie ma w połowie miejsca gdzie wygląda to najlepiej jak w przypadku 1-4), dla porównania na zdjęciu 6 wytoczony przedwczoraj element bez najmniejszego problemu.
Dzisiaj kombinowałem, luzowałem z powrotem oprawę łożyska śruby pociągowej, przesuwałem oś konika, zmieniałem luz międzyzębowy przekładni między wrzecnionem a pierwszym zestawem kół gitary, dociągnąłem nakrętkę wrzeciona, bez skutku...

Ogólnie jeśli chodzi o zużycie... Dzisiaj było piąte użycie tokarki, za każdym razem do aluminium, za każdym razem smaruje olejem maszynowym tak żeby wyciekało skąd może, więc wszystko jest posmarowane.

Czy możliwe, że dokręcając wczoraj oprawę łożyskową skrzywiona została śruba pociągowa? Ale to przecież śruba może być krzywa ale nie powinno tak znacznie przesuwać supportu żeby aż takie fale powstawały.

Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?


esiek3
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2009, 20:47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#4

Post napisał: esiek3 » 08 lip 2019, 18:16

Miałem kiedyś podobny problem na TUM25B.
Przyczyną tego zjawiska było bicie wałka pociągowego. W Twoim przypadku będzie to śruba.
Spróbuj wyłączyć napęd śruby pociągowej i przetoczyć wałek na posuwie ręcznym.
Jeśli powierzchnia będzie prawidłowa to masz pewność że śruba ma bicie lub jest jest nieosiowo zamontowana.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#5

Post napisał: jasiu... » 08 lip 2019, 18:29

A nie jest tak, że za długi element wpada ci w drgania, a to jest właśnie długość fali rezonansowej? Tak się zdarza. Pamiętasz o obfitym chłodzeniu, może być denaturatem, albo emulsją do aluminium?


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#6

Post napisał: Avalyah » 08 lip 2019, 19:37

Nie no, nawet na nutoolu tak to nie powinno wyglądać, zwłaszcza że to PA9, czyli najlepsze alu. U mnie chłodzenie i jego brak niespecjalnie robią różnicę, jedynie przy gwintowaniu i przecinaniu zawsze leję sowicie, ale normalne toczenie nie raz wolę na sucho. Jak śruba pociągowa jest nieosiowo delikatnie to też raczej różnicy nie robi - u mnie widać gołym okiem bicie ale nie ma to przełożenia w praktyce na nic. Może jak krzywa to coś nie tak, moja na szczęście krzywa nie jest :P

Zrób test z posuwem ręcznym to może dużo powiedzieć o problemie.


Autor tematu
Kamool
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 15 kwie 2017, 11:58
Lokalizacja: Kraków

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#7

Post napisał: Kamool » 08 lip 2019, 22:03

Problem ewidentnie z posuwem automatycznym... Dodałem do folderu zdjęcie nr 7. Od strony wrzesiona posuw automatyczny - posuw ręczny "szybkim" pokrętłem - posuw ręczny "wolnym" pokrętłem.

Gdzie szukać, co robić?


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#8

Post napisał: rdarek » 08 lip 2019, 22:27

Kamool pisze:
08 lip 2019, 22:03
Problem ewidentnie z posuwem automatycznym... Dodałem do folderu zdjęcie nr 7. Od strony wrzesiona posuw automatyczny - posuw ręczny "szybkim" pokrętłem - posuw ręczny "wolnym" pokrętłem.

Gdzie szukać, co robić?
Próbowałeś innym nożem / płytką dedykowaną do alu?


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#9

Post napisał: Avalyah » 08 lip 2019, 22:33

A jak puścisz na sucho bez materiału na posuwie, to widzisz że się wyraźnie kołysze suport? Bo spore te fale wychodzą, powinno być gołym okiem widać co się dzieje.

A co do "wolnego posuwu" czyli posuwu sanek narzędziowych to polecam sobie je zablokować. I tak używa się ich rzadko, a zawsze to utrata sztywności jeśli są luźno.


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Toczenie - fale na powierzchni materiału

#10

Post napisał: Grzegorz53 » 08 lip 2019, 22:45

esiek3 pisze: śruba ma bicie lub jest jest nieosiowo zamontowana.

Ślady na wałku w odstępie skoku śruby pociągowej to potwierdzają, dodatkowo dociski od spodu suportu mogą mieć za duże luzy tzn. większe od 0,05 mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”