Znaleziono 2 wyniki

autor: filips1
08 gru 2016, 17:27
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór sterownika silnika krokowego
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2477

Dziękuję za zainteresowanie oraz odpowiedzi!

Oczywiście lutowanie i elektronika to dla mnie nie problem, wiem co to Arduino jednakże nie miałem z nim styczności ani z silnikami krokowymi.
Dlatego też przekonuje mnie opcja połączenia propozycji ma555rek i Pitsa- sterownik z AVT z linku + zasilacz do niego + 3 krańcówki(jedna na stop plus dwie do zmiany kierunku) + układ przełączający stan na wejściu DIR na przykład taki( podłączony do dwóch krańcówek zmiany kierunku): http://www.eres.alpha.pl/elektronika/ar ... icle_id=13 . Dodatkowo umieszczony będzie przycisk, który będzie rozłączał krańcówkę stop aż do "zjechania" z niej narzędzia i wciśnięcia krańcówki zmiany kierunku.

Wydaje mi się, że układ taki jest najprostszy ale skuteczny. Jeżeli nie to proszę o poprawienie mnie :grin:
autor: filips1
06 gru 2016, 18:18
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Dobór sterownika silnika krokowego
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2477

Dobór sterownika silnika krokowego

Witam, jestem nowy na forum- mam na imię Filip i studiuję na politechnice Warszawskiej.
w ramoch pracy inżynierskiej wykonuję mini tokarkę, jednak przy jej budowie napotkałem na mały problem. Mianowicie posuw wzdłużny będzie realizowany automatycznie silnikiem krokowym poprzez pasek zębaty, w związku z tym potrzebuję sterownika który samodzielnie realizować będzie następujący ruch: Po wciśnięciu przycisku narzędzie wykonywać będzie ruch aż dotrze do wyłącznika krańcowego, silnik krokowy zmieni wtedy kierunek obrotów a po dotarciu narzędzia do położenia początkowego(drugi przełącznik krańcowy) zatrzyma się. Po ponownym wciśnięciu przycisku sekwencja ruchów powtórzy się. Zależy mi na dość powolnych obrotach silnika, prostocie rozwiązania oraz oczywiście jak najniższej cenie.

Zadania sterownika w skrócie: po wciśnięciu przycisku silnik krokowy zaczyna się obracac, po naciśnięciu krańcówki zmienia kierunek obrotów, po naciśnięciu drugiej krańcówki zatrzymuje się. I tak za każdym razem po wciśnięciu przycisku

Silnik jaki zastosowałem to: unipolarny, sześcio przewodowy. Rozdzielczość 200 kroków na obrót (1,8 stopnia). Zasilany jest napięciem 3,6 V, pobiera prąd 1200 mA na cewkę. Moment wynosi 2,8 kg*cm (0,27 Nm). Wymiary to 42 x 42 x 56 mm (NEMA 17).

Z góry dziękuję za wszelkie propozycje/ pomysły.

Wróć do „Dobór sterownika silnika krokowego”