Odświeżam
Rodzaj nożyka jest znany, pora na płytki, wiem już mniej więcej co oznaczają symbole płytek ale nijak nie mogę wywnioskować z tego jakie płytki zakupić.
Głównie pytanie brzmi: jakie płytki do zwykłej stali a jakie do metali nieżelaznych i tworzyw? Chyba że podoła ten sam rodzaj?
Gdzieś wyczytałem: stal oznaczenie S, reszta która mnie interesuje oznaczenie H, gdzie tego szukać w symbolach kontretnego rodzaju płytki?
A przy okazji, rozwiązałem zagadkę

wiem o co chodziło koledze Romanowi, pisząc o zerowym kącie natarcia przy toczeniu wzdłużnym i planowaniu

Może i ten kąt jest w przypadku tej płytki dodatni, ale jak by nożyka nie przyłożyć do materiału (z boku czy od czoła) to będzie taki sam, dzięki czemu można toczyć wzdłużnie a po odpowiednim ustawieniu imaka lub sanek narzędziowych - planowac.
Dobrze?
Przy okazji 2 - dostałem od znajomego tokarza oprawkę 1212 na płytkę T..., parę płytek bez łamacza wiórów o kącie przyłożenia na oko 15-20 stopni, ciemno szare, chyba nie powlekane, ustawienie płytki raczej do toczenia wzdłużnego. Do tego imak, solidny, rozmiarami pasuje do LD550, poza grubością podstawy (około 9 mm) przez co krawędź natarcia wyszła okolo 1,5 mm powyżej osi wrzeciona.
Pomyślałem że skoro płytka jest płaska (zerowy kąt natarcia), maszyna chińska, to nie zaszkodzi zostawić czubka powyżej osi, uzyskam w ten sposób ciut bardziej dodatni kąt natarcia, założyłem że kąt przyłożenia jest na tyle duży że nie będzie tarł tyłem o materiał.
Potoczyłem (zwykła stal), powierzchnia wyszła zadowalająca, smarowałem olejem, mimo to detal był gorący.
Jednak tarł tyłem? Czy po prostu tak już jest? Czy może to brak chłodziwa?
I jeszcze jedno spostrzeżenie, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale spytam:)
Tocząc detal o średnicy 12 mm, przy ustawieniu krawędzi noża 1,5 mm powyżej osi wrzeciona (tak jak we wspomnianym przypadku), kąt natarcia będzie bardziej dodatni niż w przypadku detalu o średnicy np. 60 mm.
Ma to znaczenie? Czy warunkiem koniecznym jest ustawienie noża w osi, bez zbędnego kombinowania?
Idąc dalej tym tokiem myślenia, w miarę postępów w zbieraniu materiału średnica będzie się zmniejszać a co za tym idzie kąt natarcia będzie się zmniejszał, ogólnie zmieniał.
Sam sobie odpowiedziałem?
Pozdrawiam i dziękuję
