Generalnie frezowanie PCB nie zmusza maszyny do nadzwyczajnego wysiłku. Jedynie co tu może zepsuć efekt, to bicie na wrzecionie lub luzy na śrubach lub prowadnicach.
Jak zmusisz tą zabawkę do pracy, np. w aluminium to pokaż efekty. Chociaż spodziewam się, że przy odpowiednio skrojonych parametrach efekt wizualny będzie akceptowalny (oczywiście jak na zabawkę),
Znaleziono 4 wyniki
- 28 lis 2021, 18:45
- Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
- Temat: CNC1310
- Odpowiedzi: 16
- Odsłony: 3328
- 27 lis 2021, 21:17
- Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
- Temat: CNC1310
- Odpowiedzi: 16
- Odsłony: 3328
Re: CNC1310
Nie mam pojęcia jak rozumieć to co mówisz. Mieszasz siłę z momentem obrotowym, podajesz nacisk sprężyny w jednostkach Nm. Mam nadzieję, że to z roztargnienia a nie z braku elementarnej wiedzy z fizyki.
Bez względu na to, co chciałeś przekazać, w napędzie dwukierunkowym kasowanie luzu na nakretkach ze sprężyną rozprezna jest bez sensu. Tyle w temacie
- 27 lis 2021, 18:53
- Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
- Temat: CNC1310
- Odpowiedzi: 16
- Odsłony: 3328
Re: CNC1310
We frezarce tak się po prostu nie robi, bo obciążenie na śrubie jest w obu kierunkach. Już pisałem, im większa/solidniejsza frezarka, tym większe siły skrawania więc większa siła działa na śrubę. Zakładanie sprężyny o sile większej niż siła skrawania drastycznie obniża sprawność i parametry maszyny. Gdzieś tam jeden chińczyk z drugim w jakiejś zabawce tak zrobili i potem wszyscy odgapiają ne zastanawiając się jak to działa. Pewnie, że jak przyłożysz czujnik i pojeździsz na pusto to luz nawrotny będzie zero, ale jak zrobisz to samo pod obciążeniem to już niestety nie.
Co to jest 12kg..
Na jakiej śrubie masz to w tokarce? Na tokarce jest prostszy przypadek, bo obciążenie śruby masz w jednym kierunku, więc nakrętka kasująca ze sprężynką w zasadzie ma jedynie siłę powrotu na pusto.
- 27 lis 2021, 17:33
- Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
- Temat: CNC1310
- Odpowiedzi: 16
- Odsłony: 3328
Re: CNC1310
Takie coś to można na pomiarze albo na urządzeniu, gdzie na napędzie nie ma dużego obciążenia podczas pracy.
Kasowanie luzu na sprężynach w napędzie frezarki jest całkowicie głupie. Aby miało to sens, sprężyna musiałaby dawać większą siłę rozprężania niż największa siła powstająca podczas obróbki. Dając taką sprężynę, wprowadzasz niepotrzebnie ogromne (jak przy takim napędzie) dodatkowe opory, zmniejszając i tak już marne osiągi i przyspieszając znacznie zużycie nakrętki i śruby.
Kasowanie z kolei na sztywno jest fajne, ale dopóki śruba jest nowa i ustawisz tylko raz. Jak już się wytrze nieco śruba, nie wolno ich dokręcać bo nigdy wytarta nie będzie równomiernie na całej długości i zawsze znajdzie się miejsce, gdzie się zablokuje.
Robiłem kiedyś mechanizm kasowania luzu na sztywno, z automatycznym dociąganiem jednej nakrętki. Okazało się, że zablokowało się to po kilku niewielkich pracach, na środku śruba się nieco "dotarła", jak wyjechało na skrajną pozycję to stanęło.
Tak czy inaczej, jedynym mądrym rozwiązaniem jest skasować luz fabryczny skręcając nakrętki na sztywno raz i o tym zapomnieć. Wszystko co później powstanie jest nie do skasowania, ewentualnie wymian śruby.