Znaleziono 2 wyniki

autor: drzasiek90
30 maja 2020, 20:35
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 9542

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

To ja wam podam metodę którą ja stosuję. Może wymaga pewnych zabiegów ale jest bardzo prosta, szybka i pozwala na kopiowanie całego systemu (pod warunkiem że to linux) pomiędzy różnymi komputerami, które posiadają rożne dyski o różnych pojemnościach.

1. Pobieramy obraz linuxa z programem GPARTED którego możemy uruchomić z pendrive, ja używam GParted live (jakiś okrojony debian) i tworzymy z niego bootowalny USB (już dowolnie jak kto woli, ja używam dd, składnia tak jak pisał wyżej tuxcnc)
2. Uruchamiamy komputer którego system chcemy sklonować, bootujemy z USB na którym siedzi nasz GPARTED.
3. Po uruchomieniu GPARTED sprawdzamy jakie mamy partycje, jeśli instalujemy domyślnie to pewnie nie mamy oddzielnej partycji home (więc i lepiej), zatem będzie partycja systemowa bootowalna i partycja swap. W zależności od tego jaki mamy dysk i ustawienia przy instalacji, będziemy posiadać różne rozmiary partycji. Generalnie partycja systemowa, jeśli komputer używamy do sterowania maszyną a nie do gromadzenia plików, będzie zajmować niewiele. Teraz należy przyjąć, że kopiować system będziemy niekoniecznie na taki sam dysk, możliwe że na mniejszy lub większy. Zatem najbezpieczniej jest zmniejszyć rozmiar partycji przed klonowaniem, tak aby "zmieściła" się później na każdy inny dysk. I do tego używamy właśnie gparted, ja zmniejszam na 27GB. Po zmniejszeniu robimy zrzut ekranu lub zdjęcie z programu gparted i zapisujemy bo póżniej będzie potrzebne.
4. Pobieramy clonezilla i robimy bootowalny pendrive. Uruchamiamy komputer z USB, za pomocą clonezilla obraz partycji systemowej na pendrive (obraz nie będzie zajmował tyle co partycja).
5. Jeśli odczuwamy potrzebę posiadania dużej partycji, ponownie bootujemy gparted i powiększamy partycję spowrotem.

Na pendrive mamy obraz partycji który możemy skopiować na dowolny komputer.

Kopiowanie obrazu na inny komputer.
1. Uruchamiamy komputer z gparted z USB, tworzymy taki sam układ partycji jak na komputerze z którego pochodzi obraz partycji.
2. Uruchamiamy komputer z clonezilla, kopiujemy obraz partycji z pendrivę na partycję którą utworzyliśmy (bez tworzenia tablicy partycji). Ja zaznaczam jeszcze opcję przeinstalowania GRUB.
3. Jeśli odczuwamy potrzebę posiadania dużej partycji, ponownie bootujemy gparted i powiększamy partycję

Jeśli chodzi o UUID
Uruchamiamy komputer, w terminalu wklepujemy:
sudo nano fstab
W drugim terminalu wpisujemy
blkid
Kopiujemy aktualne ID obydwu partycji do pliku fstab
zapisujemy, zamykamy, działa.

Ja buduję maszyny CNC i używam przy nich różnych komputerów (jaki uda się kupić) i nie buduję za każdym razem nowej konfiguracji bo to za długo trwa.
autor: drzasiek90
29 maja 2020, 08:53
Forum: LinuxCNC (dawniej EMC2)
Temat: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 9542

Re: Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT

ArturM pisze:
28 kwie 2020, 07:56
Tyle że to trzebaby wtedy budować własnego deba z jądrem bo przecież nie będę tego robił na każdej maszynie.
Do tego dodałem obawę, że się nałatam, nakompiluję a za miesiąc zabawa od nowa bo cośtam - i wtedy ustawiam się bardziej na 'edge' niż LTS. A ja lubię LTS na maszynach :)
Nie trzeba. Wystarczy sklonować partycję i przerzucić na inne kompy. Ja zawsze trzymam klon działającego kompa, nawet jak coś ostro skopie systemie to 10min i mam spowrotem.

Wróć do „Co dalej? LinuxCNC 2.7.14 Debian7 a kolejne wersie na Debian9 które nie działają z LPT”