A silniki i sterowniki do nich dobierałeś już docelowe jak do konstrukcji z alu? Jakie zastosowałeś na poszczególnych osiach? Ja będę musiał dać co najmniej takie jak Ty

Wróć do „Konstrukcja aluminiowa, skręcana - prośba o komentarz”
Tak miałem poprzednio...steff.k pisze: 2. Os Z. zrób jak człowiek wałki na płycie Z a nie jak .... Będzie sztywniej, wydasz mniej kasy na materiał i będzie wyglądać jak nalezy. A przecież wygląd jest najważniejszy
![]()
Pełna zgoda!steff.k pisze: 3. Brama do góry. Mimo że planujesz ją do pcb to pewnie obudowy na elektronikę też będziesz frezował. Także moim zdaniem odległość między powierzchnią stołu a nakrętką wrzeciona powinna wynosić co najmniej 150mm. No chyba że tylko i wyłącznie będziesz pcb dziergał to faktycznie nie ma sensu. Ale znając życie, mając maszynkę będziesz co trochę nowe rzeczy na nią wymyślał![]()
Dzięki, wszystko jasnem.j. pisze:Wiele nowego i innego niż koledzy nie wniosę, ale:
1. Łożyska pod ruchomy stół ustaw tak aby po skrzyżowaniu osi łączących naprzeciwległe łożyska oś wrzeciona była na tym skrzyżowaniu. To zapewni jak największą sztywność i optymalne IMO rozłożenie sił na łozyska. Ze zdjęć wynika jakby oś Z wypadała bardziej z przodu.
2. Mocowanie śruby do stołu ruchomego da Ci możliwość zastosowania dłuższego stołu, limitowanego sztywnością śruby i stołu oraz stabilnością całości (coby się nie przewróciło przy maksymalnym wysięgu stołu)
3. Zastrzały tj wzmocnienia daj tam gdzie tylko możesz. Nawet profil aluminiowy prostokątny czy kwadratowy bedzie lepszy niż nic, a już nie będzie bramy tak bardzo gięło na boki.
4. Zrób wyższą bramę i zwiększ odstęp pomiedzy łożyskami osi Z. Jak zwiększysz wysokość bramy to łożyska możesz dąć nad i pod łożyskami osi X na bramie. Zwiększy to co prawda ilość materiału potrzebnego na oś Z jednak znacznie moim zdaniem zwiększy sztywność całości. Łożyska liniowe pod wałki nie lubią momentów skręcających itp, a na Z-ce masz je przy sobie co moim zdaniem przy frezowaniu alu może dać nam popalić i po prostu wszystko będzie wpadało w wibracje.
Te zmiany majątku kosztować nie będą, a poprawią znacznie parametry frezarki. Zmiana ich w późniejszym terminie będzie wymagać już większego nakładu czasu i pieniędzy.