Znaleziono 6 wyników

autor: Kosnita
07 kwie 2017, 20:22
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Budowa tokarki cnc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4712

Potrzebujemy dokladnosci rzedu 0.05. I wkoncu wszystko wyjasnione tak jak chcialem dzieki wielkie znajac zycie skonczy sie tak, ze zakupimy uzywke tokarke i przerobimy troche ja pod nasze potrzeby, wydaje mi sie to najbardziej sensowne.
autor: Kosnita
07 kwie 2017, 15:08
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Budowa tokarki cnc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4712

Fajna ta tokarka ktora podeslales. Nie rozumiem troche takiego agresywnego podejscia.. po prostu wytlumaczyc i tyle w tokarce na ktorej pracuje tez jest podstawa "ulana" i tokarka wazy 3.5 tony. Tokarka na ktorej pracuje tez jest szybka moim zdaniem, planuje, obrabia element z zewnatrz, wewnatrz i obcina w 13 sekund. To sa pojedyncze maksymalnie podwojne przejazdy na srednice zew i wew. Fajnie byloby miec cos podobnego z tym ze obecna kosztowala prawie 400 tys. a przydalaby sie mniejsza i rownie szybka lub szybsza jesli sie da. Podstawe nie ma problemu przeciez mozna zrobic stalowa. Element glowny wrzeciennik i i posuwy wraz z glowica przymocowane na 1 elemencie np bardzo gruby profil zamkniety i dopiero ten profil zamkniety na podstawie, ktora rowniez moze byc wykonana stalowai wydaje mi sie ze ta podstawa moze byc skrecana? Czy jednak sie myle? Towrzywa sztuczne mam na mysli pom, poliuretan.
autor: Kosnita
07 kwie 2017, 12:25
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Budowa tokarki cnc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4712

Nie widzialem lecz pracuje na tokarce cnc o czym juz pisalem. Nie jestem alfa i omega nie wiem wszystkiego dlatego sie dopytuje.. Chyba nkv w tym zlego? Przeczytaj calosc o czym pisalem i juz
autor: Kosnita
07 kwie 2017, 09:56
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Budowa tokarki cnc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4712

Obrabiane elementy mialyby dlugosc maksymalnie 50mm, najczesciej toczymy na "raz" 250mm czyli od szczek tyle musialaby obsluzyc, srednice to tak jak mowilem 100-130mm maksymalnie, najczesniej rzedu 50mm. Przelot wrzeciona hmm i tu jest problem bo zapewne im mniejszy tym lepiej, ale jesli mam mowic jaki potrzebny konkretnie to najlepiej okolo 75mm dosc spory mamy walki metrowe i dlatego taki duzy, chyba ze to bedzie duzy problem to wtedy mniejszy (wiadomo mniejsze lozyska itd), po prostu walki potniemy na mniejsze czesci. Z glowica uzywamy w tej chwili Pragati BTP -80 i na niej tarcza na 12 narzedzi vdi 20.(sama tarcza jest wieksza niz glowica takze pewnie to od srednicy tarczy bedzie zalezalo wszystko).
Jak w tym wszystkim jest z elektronika? Wiadomo silnik z falownikiem, do tego pewnie serwa i czy sa gotowe plytki do tego wszystkiego ze po prostu wpinam kostki i heja? Czy bede musial kombinowac lutowac itd? Tak samo sterowanie tym wszystkim w tej chwili mamy fanuca ale nie jest on przeciez obowiazkowy i tak mamy cam'a do generowania gkodow tylko trzeba w jakis sposob przeslac go na obrabiarke z komputera/ pendrive?

Natomiast jesli chodzi o gabaryty tej co obecnie mamy obrabiarki to wysokosc glowicy 240mm, srednica tarczy 350mm, długosc od czoła tarczy do konca glowicy(tył) 450mm
autor: Kosnita
07 kwie 2017, 05:45
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Budowa tokarki cnc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4712

O aluminium mam na mysli konstrukcje podstawy tokarki a wrzeciennik z posuwami i glowica narzedziowa zamocowac na tym duzym profilu. Nie musi byc to aluminium, chodzi o szybka tokarke i 30 sekund na element to za duzo moim zdaniem. Napisales ze drogo itd, jesli od naszej firmy za taka tokarke do plastikow krzycza 290 tys... Moim zdaniem to troche przesada.... Taka mala tokarka wydaje mi sie choc pewien nie jestem w 50 tys bysmy sie zmiescili? Fakt faktem ze 290 tys. To tokarka do metalu jest ktora ma bardzo duza sztywnosc, lecz uwazam ze typowo do tworzyw sztucznych tokarka nie musi byc az taka potezna.. Chyba ze sie myle? 30 sekund na element to jestem w stanie ogarnac na tej ktora posiadamy do tej pory. Ma byc szybka i w miare tania 50 tys wydaje mi sie ze to nie malo, troche poczytalem i ludzie wydaja okolo 10 na przerobke np starych tokarek, dlatego wydaje mi sie ze te 50 by wystarczylo. Moze ma ktos jeszcze jakies doswiadczenie z taka tokarka specjalna? Chetnie bym sie czegos nowego dowiedzial. Jak wiadomo wszystkiego nie wiem w niektorych rzeczach moge sie mylic. Chcialbym zeby ktos mnie nakierowal czego szukac jak duzych pieniedzy na to potrzeba, wtedy ja zaglebie sie bardziej w temat, tylko po prostu nawet nie mam punktu zaczepienia. Dziekuje za pomoc.
Wiem to ze na 100% uzylibysmy glowic na oprawki VDI 20, programy mamy generowane i wysylamy je przez postprocesor, do roznego rodzajow materialow dostep mamy oraz narzedzi. Chcialbym ja zbudowac samemu, wiadomo jak najwiecej rzeczy dokladnych i precyzyjnie wykonanych i tak bym zlecil do wykonania, ale ja osobiscie najwiekszy problem widze w stronie elektrycznej i elektronicznej pospinania tego wszystkiego do "kupy" tak zeby to mialo rece i nogi i zrobione bylo jak byc powinno a nie jakas lipa.
Moze jednak nie warto wydziwiac i wydac kwote prawie 300 tys. ?
Myslalem caly czas o czyms trgo typu:
https://youtu.be/9iDibXWD1R8
Prowadnice przykrecone na grube alu i wzdluzne np do grubego profila i pozniej ten gruby profil do alu podstawy lub stalowej poskrecanej. I zamiast jak tutaj imaka nozowego zwyklego zamontowac glowice pragati nozowa (uzywamy pragati i bardzo dobrze dziala, chociaz moglaby szybciej zmieniac narzedzia)
autor: Kosnita
06 kwie 2017, 08:28
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Budowa tokarki cnc
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4712

Budowa tokarki cnc

Witam, jestem kompletnym amatorem lecz jakas tam wiedze posiadam (tym bardziej jak czytam ostatnie kilka tematow to za glowe sie lapie o co ludzie pytaja...). Pracuje w firmie ktora zajmuje sie obrobka materialow miekkich tj. poliuretan, guma, plastiki.. Chcialbym (oczywiscie musze sie bardzo doszkolic w tym temacie i zdaje sobie z tego sprawe) zbudowac tokarke cnc do toczenia wlasnie takich materialow, jak wiadomo nie wystepuja tam jakies mega sily, lecz swoja sztywnosc musi ta maszyna posiadac. Srednica toczenia okolo 130mm, chodzi o bardzo szybka maszyne do duzych serii. Nie mam projektu lecz mam zamysl ktory chcialbym wam przedstawic. Wiekszosc elementow chcialbym po prostu zakupic nowych tzn. Glowica narzedziowa np. Pragati na 8 narzedzi vdi, silnik z falownikiem (3kw wydaje mi sie ze w zupelnosci wystarczy) wozki, sruby kulowe itp. Podstawe myslalem zrobic z blachy aluminiowej 15mm+ poskrecanej, plus do tego obudowa calej tokarki zeby bylo bezpiecznie. Co wy o tym myslicie? Lub tak jak czytalem w ktoryms temacie gruby i duzy profil na ktorym jest przykrecone wrzeciono i posuw poprzeczny z glowica nozowa (moim zdaniem lepsze rozozwiazanie). Ten profil pozniej na aluminiowa obudowe poskrecana. Do napedu posuwow serwomotory. Tylko jak dla mnie (po prostu malo czytalem na ten temat) to sterowanie tym wszystkim?

Wróć do „Budowa tokarki cnc”