Znaleziono 2 wyniki

autor: Zagadank
28 lis 2017, 20:48
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Dokładność modelu 3D a generowanie ścieżek w CAM
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1472

Re: Dokładność modelu 3D a generowanie ścieżek w CAM

Karol jeżeli odległość pomiędzy tymi rozjechanymi punktami jest poniżej 0.03mm, to "ogarniętemu" CAM'owcowi z dobrym systemem (robiącym na modelu konwertowanym z bryły na powierzchniowy) nie sprawi to większego problemu. U nas w przypadku form do "automotive" ważny jest detal otrzymywany, a tam tolerowane są najczęściej otwory, ich rozstawy, ew powierzchnie współpracujące z innymi komponentami zespołu. Naroża jak na foto nie są mierzone, na maszynie pomiarowej nikt tam kulką nie będzie dotykał. Poza tym elementy formujące są ręcznie wykańczane przez ślusarzy (polerowanie lub zacieranie elementów formujących), więc "setkowe" problemy zostają zniwelowane. Problem może być w przypadku form do tworzywa, gdzie czasem gładkość i chropowatość mają większe znaczenie niż delikatne odchyłki wymiarowe - detal typu szufladka do lodówki która ma być przede wszystkim estetyczna.
Ja czasem się nie szczypię tego typu niedokładnościami, i jak wspomniałem łatwiej jest "wywalić" oryginalną powierzchnię i zastąpić ją nową. Oczywiście trzeba mieć świadomość, co się robi, promień jak na foto można założyć, z kształtem bardziej skomplikowanym nie jest tak łatwo.
Zresztą podobnie jest np z otworami. Jeśli moduł "wiercenia otworów" nie rozpoznaje cech (minimalna niedokładność poniżej 0.01mm, to najprościej jest wrócić do modułu CAD, założyć powierzchnie wyciągane z okręgu na istniejących i o tej samej długości, po powrocie masz rozpoznawane osie, i wiercenia po 5 osiach łatwo idą, bez poprawiania wejściowej geometrii). Ale to nie dotyczy obróbki w Creo, gdzie podstawą jest bryła zszyta.
Tak z ciekawości, można zapytać jak poprawiasz geometrię w przypadku z rysunku? Przesuwasz punkty w poszczególnych powierzchniach (move vertex)? Dokładasz powierzchnie i zszywasz "merge'em". czy jeszcze inaczej?
Nie masz tak czasem, że step rozwala geometrię przy próbie naprawy, i dopiero konwersja na igs pozwala coś z tym zrobić?
Pozdro
Zaggi
autor: Zagadank
26 lis 2017, 16:03
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Dokładność modelu 3D a generowanie ścieżek w CAM
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 1472

Re: Dokładność modelu 3D a generowanie ścieżek w CAM

Hejka! Ja myślę, że problem jest po stronie softu używanego przez Ciebie. Pracuję na Creo i Wildfire parę lat, i w porównaniu do innych znanych mi systemów uważam, że naprawa w nim geometrii jest wyjątkowo wredna. "Zwrotek" modelu jako CAM'owiec nigdy nie robiłem, ponieważ systemom CAM używanym przeze mnie wystarczał model powierzchniowy. ich obu modelery pozwalały "załatać" brakujące powierzchnie dość łatwo i szybko. Natomiast aby w Creo/ProE zrobić jakąś zmianę modelu/przekrój/rysunek w miarę dobrze, trzeba się "pobawić" w naprawę geometrii, żeby to nieszczęsne solidify zrobić. Problem był dawniej, gdy obróbkę robiłem w ProE - żeby poszło w miarę OK, potrzebny był model bryłowy, i wtedy zaczynały się schody. Czasem bez "myków" typu zmiana dokładności czy dopuszczalnych szczelin nie dało się tego skleić w bryłę.
Zresztą sposób zakładania np powierzchni typu "wyciągnięcie sekcji po ścieżce" jest w innych CAD'ach o wiele prostsza niż w Creo. A dobry CAM pozwoli "przyciąć" jakąś "wywiniętą" po translacji powierzchnię i obrobić.
Zaggi

Wróć do „Dokładność modelu 3D a generowanie ścieżek w CAM”