Znaleziono 7 wyników

autor: piotr56
26 mar 2018, 22:56
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka do plytek drukowanych
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4347

Re: Frezarka do plytek drukowanych

Witam
Nie widzę powodu by sterownik przy silniku na wyższe napięcie bardziej się grzał. Problem jest innego rodzaju, silniki na wyższe napięcie mają zwykle większą indukcyjność, w uproszczeniu po podłączeniu napięcia do silnika prąd na nim nie narasta gwałtownie tylko z prędkością ograniczoną właśnie przez indukcyjność silnika. Metody osiągnięcia prądu w krótkim czasie są dwie, albo szukamy silnika o małej indukcyjności, ale zasilamy go wyższym napięciem, sterownik i tak ograniczy nam prąd na uzwojeniu silnika. Jeśli napędzasz jedną oś dwoma silnikami to bierz dwa identyczne, tylko wtedy silniki będą napędzały oś a nie siebie :) .
autor: piotr56
24 wrz 2017, 20:29
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka do plytek drukowanych
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4347

Witam
Odnośnie sterowników silników to ważny jest prąd jaki zamierzasz wtłoczyć do silnika.
NEMA23 wszystkiego nie mówi, zobacz dodatkowe literki na silniku i sprawdź w katalogu na jaki prąd przystosowany jest dany silnik.
A4988 może sterować silnikiem do około 2A i nigdzie nie jest powiedziane że na silnik musisz dać aż taki prąd, szczególnie jak maszyna nie będzie musiała pokonywać dużych sił.
Dla NEMA17 miałem w rękach silniki na prąd maksymalny 0,8A jak i 1,7A, podobnie może być z NEMA23.
Co do śruby pociągowej to zwróć uwagę, by była ona podparta z obu końców i połączona do silnika elastycznym sprzęgłem, w mojej zabawce z jednej strony jest podparta łożyskiem ( z możliwością ruchu w osi śruby ) z drugiej strony śruba wisi na silniku za pośrednictwem sztywnego sprzęgła. Zauważyłem że jeśli śruba pcha karetkę i natrafia na opór to śruba potrafi się lekko wyginać! Tak znaczne siły uzyskiwane są przy posuwach rzędu 300mm/min pomimo że silnik zasilany jest tylko z 24V ( silniki 12V , 0,8A skok 2mm/obrót ).
Na mój gust to starczą Ci najsłabsze drivery, mają ograniczenie prądowe więc ich nie zepsujesz jak ustawisz prąd, a jeśli uda Ci się je zniszczyć to łatwiej zaakceptować stratę kilku złotych niż kilkudziesięciu.
Pozdrawiam
autor: piotr56
22 wrz 2017, 16:39
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka do plytek drukowanych
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4347

Witam
Próbowałem wycinać małe płytki frezem 2mm, szło bez problemu na małym posuwie, robiłem wiercenia z plików Gerber i to szło błyskawicznie. Chwilowo maszyna w kawałkach, więc nie chcę z głowy mówić jakie konkretnie to były prędkości.
Największy problem mam z plexi, tego mimo zmian frezów i prędkości nie udało mi się opanować, a laser bezbarwnej plexy mi nie łapie, może po zmianie lasera na 5,5W coś się uda zrobić.
Pozdrawiam
autor: piotr56
22 wrz 2017, 09:48
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka do plytek drukowanych
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4347

Witam
Moja zabawka z Chin ma wałki 10mm i reklamowana jest między innymi do frezowania PCB.
Przy polu roboczym rzędu 20cm x 30cm sprawuje się to całkiem stabilnie, o ile pamiętam warstwa miedzi na płytce jest rzędu 0,15mm i odsłonienie frezem tak cienkiej warstwy nie powinno generować zbyt wielkich sił na wałkach.
Czytałem przed zakupem opinie pod katem frezowania PCB na mojej maszynce i wszyscy są zaskoczeni jakością wykonanych płytek.
Przy pracach z PCB ważniejsze będzie idealne splanowanie powierzchni stolika lub frezowanie z korekcją do przebadanej powierzchni.
Nie mam jak sprawdzić frezowania PCB, bo jestem na etapie modyfikacji elektroniki w mojej frezarce, jak skończę to spróbuję wyfrezować płytkę Arduino Uno, bo mam pliki z takim projektem ( ze względu na metalizowane przelotki pomiędzy warstwami cel zupełnie dydaktyczny, nie przymierzam się do lutowania ).
Pozdrawiam
autor: piotr56
15 wrz 2017, 23:29
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka do plytek drukowanych
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4347

Witam
Trochę krótko bo z telefonu..
Poszukaj tematu ustawiania prądu w driverami A4988 w google, ogólnie polega to na ustawieniu napięcia na suwaku potencjometru. Prąd oblicza się w zależności od rezystancji oporników pomiarowych. Co do wpinania driverów w shield to ostrzegają przed wspinaniem driverów bez silników, myślę że problem polega raczej na wspinaniu silników do driverów już zasilonych, wtedy mogą się pojawić przepięcia które zniszczą drivery. Czyli po kolei i prawidłowo wpinamy shield do Arduino Uno, programujemy Uno ( do tego wystarczy kabel USB bez zewnętrznego zasilania ), odpinamy USB, wkładamy drivery, podpinamy silniki i dopiero potem zasilamy. Ustawiamy prąd ( napięcie na suwaku potencjometru ) i mamy układ gotowy do działania. Sprawdź zdjęcie podobnych układów by wsadzić drivery w dobrym kierunku i ewentualnie wsadź zworki do ustalenia kroku i masz gotowy do pracy układ. Przestrzegaj maksymalnych napięć zasilanie driverów.
Pozdrawiam
autor: piotr56
03 wrz 2017, 18:19
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka do plytek drukowanych
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4347

Witam
Gdzieś tu pisałem na temat A4988 ale nie pamiętam gdzie....
Ostatnio pojawiły się A4988 z opornikami do ograniczania prądu 100mΩ, przez co z drivera nie da się uzyskać prądu większego niż 1A, zwróć uwagę na te oporniki bo od nich zależy procedura ustawienia ograniczenia prądowego. Zważywszy że większość NEMA17 ma mniejszy prąd dopuszczalny niż 1A, ale należy być świadomym co ustawiamy.
Płyta 20mm będzie z pewnością sztywna, do tego formatu wprost pancerna.
Co do śrub to Chińczycy dają trapezowe ze sprężyną i nakrętką do likwidacji luzów, chyba tańsze a wystarczające.
Jak złożysz to się pochwal czym ( programowo ) będziesz robił PCB.
Jak będziesz ładował do UNO GRBLa to zwróć uwagę że w najnowszym V1.1 zmienione są miejscami dwa wyprowadzenia Z-limit z PWM do wrzeciona, zwarcie wyjścia wyłącznikiem krańcowym może zniszczyć UNO, zastanawiałem się czy krańcówek nie dawać w szereg z małymi opornikami ( 100Ω powinno starczyć ).
Pozdrawiam
autor: piotr56
03 wrz 2017, 07:49
Forum: CNC podstawy
Temat: Frezarka do plytek drukowanych
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4347

Witam
Zobacz na CNC oferowane przez Chińczyków.
Te przeznaczone do frezowania PCB mają śruby pociągowe, silniki NEMA17 i na wrzecionie silnik 775.
Wydaje mi się, że lepiej zrobisz sam, ale jeśli nie masz dostępu do tanich części to zestaw z Chin wyjdzie taniej.
Na wrzeciono polecam uchwyt ER11, jeśli nie ma takiego w zestawie to dokup, nie mam zaufania do tego zaciskanego śrubkami, może lekko bić.
Nie próbowałem jeszcze płytek choć maszyna stoi :) chyba pierwszą pracą będą płytki pod wyłączniki krańcowe, bez tego szkoda maszyny....
Jeśli będziesz składał sam, to zwróć uwagę na to, że silniki NEMA17 mają bardzo szeroki wybór modeli różniących się znacznie parametrami, przed zakupem przeanalizuj parametry, szukaj silników z małą indukcyjnością i dużym momentem.
Pozdrawiam

Wróć do „Frezarka do plytek drukowanych”