Wstawiam więc rysunek nowej koncepcji. Potrzebuje uzyskać mały skok, tak jak to wcześniej dało się zauważyć. Siła F która obciąża element nr 1 działa tylko w jednym kierunku tak jak jest to pokazane. Wymyśliłem więc, że w elemencie będzie gwintowany otwór nieprzelotowy, a w niego wchodzi śruba napędowa napędzana silnikiem. Obracając śrubą chce przesunąć element o parę centymetrów.
Teraz pytania:
1. Jakim rozwiązaniem konstrukcyjnym umożliwić poruszanie się elementu 1 by jednocześnie uniemożliwić mu obrót? Czy nacięcie wielowypustu na elemencie 1 to dobry pomysł do tego celu ? Wówczas element nie mógłby się obrócić, a mógłby się wysunąć
2. Jak łożyskować taką śrubę? Na element 1 działa tylko siła osiowa F. A więc taka też będzie działać na łożysko dobrze myślę? Gdzie takie łożysko umieścić? Może być tylko jedno za sprzęgłem? Czyli śruba podparta była by tylko jednym łożyskiem.
W większości zastosowań mechanizmu śrubowego, np do podnosnikow, umieszczane są łożyska na początku i na końcu śruby. Ale ja nie mam możliwości zastosowania takiego na końcu, pytanie więc czy te jedno na początku wystarczy ?
