Znaleziono 5 wyników

autor: Avalyah
13 lis 2017, 23:32
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Mosfet - interpretacja noty producenta
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7126

Re: Mosfet - interpretacja noty producenta

A już na pewno nie po takim czasie :D
autor: Avalyah
13 lis 2017, 22:25
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Mosfet - interpretacja noty producenta
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7126

Re: Mosfet - interpretacja noty producenta

Moje półroczne zmagania z tym zagadnieniem rozwiązało właśnie to, że ktoś mi zasugerował układ AMC7135, o którym wcześniej nie słyszałem, nie wiedziałem i nigdy się nie natknąłem. A jak znalazłem, to pomyślałem, że jaki ja głupi, że nie poszukałem, jak robią latarki ledowe.

Działa bardzo ładnie, chociaż podawany w datasheecie minimalny spadek napięcia jest trochę z czapy, przy moich pomiarach wychodził co najmniej 2 razy większy, ale to i tak znacznie mniej, niż udało mi się zrobić na układzie z wzmacniaczem operacyjnym i tranzystorami bipolarnymi, mimo, że zastosowałem wydawałoby się idealne do tego tranzystory (polecone również na elektrodzie).

A co do samego forum elektrody mam pozytywne odczucia. Użytkownicy są pomocni, mimo, że moje problemy i pytania nie były jakoś szczególnie zaawansowane, to ani razu nie zostałem odesłany do opcji szukaj. Zawsze znajdzie się kilka osób, które po prostu pomagają ludziom, pewnie koledzy RomanJ4 z naszego forum, jak chociażby nieoceniony tmf (pan Tomasz Francuz, super książki o xmegach) w dziale z mikrokontrolerami.
autor: Avalyah
11 gru 2016, 01:13
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Mosfet - interpretacja noty producenta
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7126

InzSpawalnik pisze:Moglbys zrealizowac to samo zadanie korzystajac ze zwyklego przelacznika sterowanego sygnalem z mikroprocesora.
Masz na myśli przekaźnik? Bo nie spotkałem się z przełącznikami sterowanymi mikroprocesorem, myślałem, że to po prostu zadanie tranzystorów.
autor: Avalyah
14 lis 2016, 01:07
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Mosfet - interpretacja noty producenta
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7126

Dałem Koledze "pomógł". bo chociaż nie bezpośrednio, to wizja wizyty na elektrodzie okazała się wystarczająco przerażająca, żeby jeszcze raz spróbować samemu coś znaleźć i chyba się udało. Dla zainteresowanych:

wyjasnienie

Z czego wynika, że:

1. Vgs(th) (voltage gate source threshold) oznacza, że po podaniu takiego napięcia na bramkę otrzymamy przepływ maluteńkiego prądu (w zlinkowanych przeze mnie datasheetach 11 uA i 250uA), czyli niewiele. Dalsze zwiększanie tego napięcia powoduje gwałtowny wzrost przewodzenia, zgodnie z wykresem, np.:

Obrazek

gdzie wartości wpisane na wykresie to właśnie Vgs, z którego (jeśli dobrze czytam, proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeśli tak nie jest) wynika, że już dla podania na Vgs napięcia 1.8V osiąga się około 0.8A prądu, przy czym podając więcej, jak np. 3V+ wzrost jest bardzo gwałtowny i szybko umożliwia przepływ bardzo dużego prądu.

2. Mój wzór jest dobry, tego akurat się spodziewałem, w końcu fizyka nie kłamie, ale dowiedziałem się, że właśnie to Rds(on) zależy też od napięcia podanego na bramkę (Vgs) i im więcej napięcia, tym mniejszy opór, tak jak z zaworem, który im bardziej jest otwarty, tym mniejszy opór stawia. Natomiast notatka o wypełnieniu 2% to taki haczyk, polegający na podaniu wartości dla bardzo specyficznych, korzystnych warunków. Natomiast w normalnych warunkach pomnożenie oporu dwukrotnie dla danego Vgs powinno dać wiarygodną liczbę.

Wartość tą ilustruje poniższy wykres, np.:
Obrazek

gdzie, jak widać, podanie niewielkiego napięcia Vgs kończy się dość sporym wzrostem Rds(on), a zwiększenie go do 3V+ powoduje znacznie bardziej delikatny wzrost.

Jeśli gdzieś w moim rozumowaniu jest poważny błąd, to proszę mnie z niego wyprowadzić :mrgreen:
autor: Avalyah
13 lis 2016, 22:15
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Mosfet - interpretacja noty producenta
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7126

Mosfet - interpretacja noty producenta

Witam w tym dziale po raz pierwszy.

Mam do Kolegów kilka pytań, bo nie do końca rozumiem kilka pojęć.

Co chcę zrealizować:
Chcę poprzez mosfeta zasilać diodę power led, która będzie pobierała domyślnie 350mA lub 700mA dla napięcia przewodzenia około 3.3V, moc wychodzi z tego 1-2W. Napięcie zasilające dla tych diod to ok 4-4.2V (naładowane ogniwo li-ion), więc do diody będzie jeszcze oczywiście erzystor ograniczający. Do sterowania mosfetem będę wykorzystywał mikrokontroler pracujący z napięciem 3.3V.

Tranzystory, które chciałbym porównać:
Tranzystor 1
Tranzystor 2

Pytania:
1. Jeśli dobrze rozumiem Vgs, czyli gate threshold voltage to parametr określający mi zakres napięć minimalnych potrzebnych do pełnego otwarcia tranzystora. Jeżeli podany maks wynosi mniej, niż 3.3V to sygnał z mikrokontrolera wystarczy, tak? I co wynika z warunku Vgs = Vds oraz Id = 11uA i 250uA? Przecież, jeśli dobrze rozumiem, przez dren chcę puścić prąd aż 700mA, jaki ma to wpływ na napięcie Vgs? W pierwszej nocie jest wykres, ale uzależniający Vgs od temperatury, a w drugim tego nawet nie ma.
2. Jak obliczyć wydzielaną na tranzystorze moc? Znam wartość płynącego prądu, w nocie podane jest też Rds(on), czyli drain source on state resistance. W obu przypadkach dla znacznie większych natężeń, niż ja chciałbym stosować, ale podana wartość jest nieduża, średnio około 50mohm. Niestety, przy tranzystorze 2 jest zaznaczone, że to wartość dla pulsu o szerokości mniejszej, niż 300us i wypełnienia 2% w drugim nic na ten temat nie ma. Dlaczego tylko w jednej nocie jest to zaznaczone? I przede wszystkim, jak zmieni się ta wartość, jeżeli podałbym sygnał o wypełnieniu 100%? Znowu jest do tego wykres, ale wartości natężeń na nim są bardzo duże. Czy mogę po prostu skorzystać ze wzoru P = I^2*R i podstawić tutaj wartości 700mA i 50mohm, co da mi moc około 0.05W?

Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi, bardzo by mi to pomogło, bo coś nie mogę się w ten temat zagłębić. Wszystkim pomagającym oczywiście odwdzięczę się klikając "pomógł".

Wróć do „Mosfet - interpretacja noty producenta”