Znaleziono 3 wyniki

autor: Avalyah
12 lut 2022, 00:59
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Grafika inżynierska - Przekroje (Studia zaliczenie)
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2860

Re: Grafika inżynierska - Przekroje (Studia zaliczenie)

tuxcnc pisze:Tyle tylko, że inżynierowie-artyści po takiej edukacji jak proponujesz, to potrafią nakrętkę M10 nakręcić na śrubę M12, bo w komputerze się da...

To jest objaw innych braków uczelni technicznych. Jak się wszystko robi w teorii, na kartce i młóci bezmyślnie ćwiczenia i obliczenia dla teoretycznych maszyn, nigdy nie widząc nic na żywo to potem rzeczywiście da się znaleźć artystów. To, co jest w tym temacie tego problemu nie rozwiąże.
Adi123 pisze:Jak się nie nauczysz rysować od zera, samemu robić rzuty i przekroje, to w przyszłości ciężko będzie odczytać rysunek.

Wolałbym na studiach więcej czasu spędzić na rysowaniu tego w CADzie, a nie na kartce z ołówkami różnej grubości, gumowaniem i potem poprawianiem. Sama umiejętność robienia rysunku uważam jest jak najbardziej pożyteczna (chociaż z czasem coraz mniej), tylko w wersji cyfrowej od razu, żeby większość wysiłku szła na zrozumienie tego, co się robi, a nie na bawienie się cyrklami i ekierkami.
Adi123 pisze:Chociaż w praktyce zawodowej to zrobienie modelu 3d, i z niego rysunku jest potem zazwyczaj wygodniejsze, a i ten model nieraz się w przyszłości przydaje do jakiś innych projektów itp.

Do zaprojektowania obróbki czegokolwiek jakkolwiek skomplikowanego też lepiej mieć model, nie ma wtedy możliwości pomyłki a i tak będzie trzeba go stworzyć, więc czemu od tego nie zacząć, a rysunki robić z modelu tylko, gdy będą potrzebne.
autor: Avalyah
11 lut 2022, 21:29
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Grafika inżynierska - Przekroje (Studia zaliczenie)
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2860

Re: Grafika inżynierska - Przekroje (Studia zaliczenie)

JacekBelof pisze:Wyobraź sobie że pracujesz w firmie zajmującej się modernizacją maszyn i linii produkcyjnych... i przychodzi do ciebie klient z kilkudziesięcioletnią dokumentacją (i powinieneś się cieszyć że na ksero z oryginalnych kakek, a nie z fioletowego ozalidu) - do czego przyda ci się komputer?

Zawsze się znajdą przypadki, gdzie taka wiedza się przyda. Kaligrafia też ma swoje niszowe zastosowania. Ale nie każdy inżynier kończy w firmie zajmującej się modernizacją maszyn i linii produkcyjnych, do których przychodzi klient z kilkudziesięcioletnią dokumentacją z fioletowego ozalidu.

Osobiście dużo bardziej bym wolał, gdyby na uczelni spędzono czas pożytecznie i tę tak zwaną "wyobraźnię przestrzenną", którą jak rozumiem można ćwiczyć tylko na dziwnych przykładach i kreskując sobie rzuty i przekroje, ograniczono do minimum, a nie odwrotnie. Bo programowanie w CADzie to była kropla w morzu projektów z grafiki inżynierskiej i pochodnych. Wszystkiego musiałem uczyć się sam po studiach. Rysunek techniczny jak w tych ćwiczeniach widywałem przez ten czas tylko tutaj ze względu na studentów, którzy potrzebują pomocy, natomiast CADa wszędzie indziej, gdzie dotarła już elektryczność.
autor: Avalyah
11 lut 2022, 19:43
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Grafika inżynierska - Przekroje (Studia zaliczenie)
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2860

Re: Grafika inżynierska - Przekroje (Studia zaliczenie)

Nie wiem po co dzisiaj w ogóle zajmować się takimi głupotami jak grafika inżynierska na papierze i tego typu wygibasy/ćwiczenia.

Tak, jak teraz prawie nie pisze się już ręcznie, tylko wszystko na klawiaturze, tak i zamiast rysować ołówkiem na kartce i gryzmolić pismem technicznym będzie się robić model 3D i generować przekroje, manipulować i obracać jak tylko się chce.

To tego powinni teraz uczyć studentów, a nie siedzieć dalej w latach siedemdziesiątych i zlecać zapisywanie kartek pismem technicznym (tfu!). I nie na jakichś dziwnych wymysłach geometrycznych tylko na realnych przykładach.

Wróć do „Grafika inżynierska - Przekroje (Studia zaliczenie)”