Znaleziono 4 wyniki

autor: Avalyah
05 gru 2020, 16:53
Forum: CNC podstawy
Temat: Początki
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2063

Re: Początki

jasiu... pisze:
05 gru 2020, 16:47
Avalyah pisze:
05 gru 2020, 16:32
Przecież zestaw odpowiednio krótkich G1 da taki sam efekt i przynajmniej F360 tak robi.
No właśnie i z tym, to ja już dyskutował nie będę, bo jeszcze mnie przekonasz, że z G2 i G3 powinienem się zrezygnować. A ja nie chcę, lubię te cyferki po prostu. :mrgreen:
Coś bardzo głupiego powiedziałem? :)
autor: Avalyah
05 gru 2020, 16:32
Forum: CNC podstawy
Temat: Początki
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2063

Re: Początki

jasiu... pisze:Jeszcze jedno, CAM często upraszcza ruchy w trzech osiach. No bo nie da się zastosować równocześnie w G2, czy G3 I, J i K.

No tego do końca nie rozumiem. Jak to upraszcza? I po co komu G2 i G3? Przecież zestaw odpowiednio krótkich G1 da taki sam efekt i przynajmniej F360 tak robi.
autor: Avalyah
05 gru 2020, 15:28
Forum: CNC podstawy
Temat: Początki
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2063

Re: Początki

jasiu... pisze:Jak sobie poradzisz?

A jak to zrobić w g-kodzie? Niech będzie ta parabola. Skoro CAM nie da rady to jak sobie radzić w takiej sytuacji? I serio pytam, bez żadnej złośliwości, bo jestem po prostu ciekaw.
jasiu... pisze:(frez jest pod jakimś kątem, bo robi wybranie, jak ustawić łapę, żeby nie przyrżnął, czasem się liczyło)

Jak mam tego typu sytuacje - np. ostatnio chciałem sprawdzić, czy frezem teowym zrobię od boku walca rowek i nie byłem pewny, czy grubsza część trzonka nie będzie zawadzać to wziąłem i w 2 minuty miałem to w cadzie rozrysowane.
jasiu... pisze:Bo nie masz doświadczenia w produkcji jednostkowej w sytuacjach, kiedy czegoś nie ogarnia się za pomocą CAM-a.

Nie zaprzeczam. Chociaż to, co robię jest w dużej mierze zróżnicowane, to nie będę tutaj się podawał za jakiegoś specjalistę, bo na pewno nim nie jestem.

Zmierzam tu do tego, że nawet jeśli rzeczywiście są sytuacje, gdzie trochę matematyki trzeba, to nie jest to dla każdego raczej codzienność. I też nie jest to zwykle wyższa matematyka. Nie sądzę, że trzeba być orłem z matematyki, żeby sobie poradzić w większości sytuacji. A pisać, że bez tego ani rusz to moim zdaniem pewne nadużycie.
tuxcnc pisze:Przyszedł gość i mówi że ma nadwagę, chore kolano, jest głuchy i chce zostać baletnicą ...

Nie widzę w jego poście niczego, co by go dyskwalifikowało do zabierania się za coś nowego. Owszem, wydaje się napisany trochę naiwnie bez poważniejszego zagłębienia w temat, ale zarówno wiedzę, jak i doświadczenie zdobywa się z czasem. Warto zacząć hobbystycznie i może kiedyś coś z tego będzie.

Chociaż będąc programistą przerzucanie się na obróbkę CNC wydaje się szalonym pomysłem, zwłaszcza porównując przeciętne stawki dla tych dwóch zawodów.
autor: Avalyah
05 gru 2020, 10:36
Forum: CNC podstawy
Temat: Początki
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 2063

Re: Początki

dudziak4 pisze:To nie jest głupie pytanie to jest gwóźdź do trumny chcąc pracować w tym zawodzie

Nie rozumiem - po co komu matematyka bardziej zaawansowana niż mnożenie i dzielenie do obróbki cnc?

Czepiliście się tej matematyki jak nie wiadomo czego, a to chyba nie jest szczególnie istotne - i w programowaniu "klasycznym" czyli po prostu programowaniu i w obróbce CNC, gdzie parametry sam przeliczy CAM a w najgorszym wypadku można użyć kalkulatora. Nikt nie będzie kombinował z twierdzeniem talesa i innymi geometrycznymi zagadkami, jak można sobie w CADzie narysować sytuację, zrobić wiązania i mamy od razu pewny wynik, bez ryzyka pomyłki po drodze. Podobnie w zwykłym programowaniu wszystko zależy od tego, co się robi - nie trzeba znać wyższej matematyki, żeby rozwiązać większość problemów, tylko dobrze znać angielski i umieć opisać swój problem tak, żeby szybko znaleźć rozwiązanie na stackoverflow :wink:

Kiedyś byłem niezły z matematyki, w szkole i na studiach i na co mi się ta wiedza przydała? Na nic. A trochę bawię się zarówno klasycznym programowaniem jak i obróbką cnc. Teraz jak trzeba wymnożyć dwa ułamki to się muszę chwilę zastanowić, bo nie robiłem tego od jakichś 10 lat.

Dodane 1 minuta 16 sekundy:
lajosz pisze:Poza tym, chociaż znajomość pisania z tzw. palca (czyli G-kody) oczywiście się przydaje, to jednak spokojnie można W OGÓLE NIE ZNAĆ ŻADNEJ komendy G-kodu, a i tak robić świetne rzeczy posługując się tylko CAM-ami.

Moim zdaniem, SPOKOJNIE dasz radę nie przejmując się zbytnio tym czy Twoja wiedza matematyczna jest na odpowiednim poziomie lub w ogóle na jakimkolwiek poziomie.

Nic dodać, nic ująć. W 21 wieku już jesteśmy, nie trzeba na kartce z cyrklem tworzyć rysunku technicznego i przeliczać obok wymiarów.

Wróć do „Początki”