Znaleziono 6 wyników

autor: mmontimmor
06 wrz 2016, 18:26
Forum: Na luzie
Temat: Technolog - moja praca marzeń :)
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2461

jasiu..., clubber84, Majster70 jestem bardzo wdzięczny za Wasze odpowiedzi. Wiele wyjaśniliście!

Nie ukrywam, że chodziło mi właśnie o obróbkę skrawaniem (pewnie dlatego, że jest to podstawowa obróbka wałkowana na polibudzie) dlatego też wybrałem taką pracę inżynierską jak zaplanowanie produkcji korpusu napędu głowicy frezarki z wykorzystaniem programu CATIA. Bronię się w styczniu tego roku i mam nadzieję, że rozpoczynając magisterkę uda mi się znaleźć jakąś pracę. Jednak nie wiem jak firmy patrzą na takich ludzi jak ja, czy przy nieregularnych godzinach pracy, którymi będę dysponował postawią mnie przy tej obrabiarce żebym zdobył to doświadczenie? A może szukać czegoś na wakacjach (to tylko 3 miesiące)? Orientujecie się może jak to wygląda? Czy może lepiej celować w handel, ze względu na moje małe a w zasadzie żadne praktyczne doświadczenie, tak jak polecał jasiu...? Nie ukrywam, że duży wpływ na ten wybór mają pieniądze, w końcu pracujemy żeby zarabiać jak najwięcej :D

BTW Programowanie obrabiarek już nie jest dla mnie tajemnicą, w tym semestrze mam taki kurs z laborkami więc mam nadzieję, że dowiem się więcej. Jeszcze raz wielkie dzięki.
autor: mmontimmor
04 wrz 2016, 08:27
Forum: Na luzie
Temat: Technolog - moja praca marzeń :)
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2461

:-) to nie to programowanie
Jeśli chodzi o zapewnienie sprawdzalności coś było wspominane, przypomniałem sobie.

Odnośnie programowania znalazłem takie dwa punkty w ofercie o pracę:
Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie. (chodzi o same ustalenie ścieżki narzędzia np. za pomocą interfejsu obrabiarki?),
Wdrażanie oprogramowania urządzeń CNC dostosowanego do potrzeb firmy. (Tutaj nie mam pomysłu o co może chodzić, pomożecie? xD)
ASOR pisze:Większość dobrych technologów, z którymi miałem do czynienia zaczynało pracując na produkcji i potem awansowali.
Mam coraz silniejsze wrażenie, że moje studia bardziej przeszkodzą mi w zdobyciu tego stanowiska niż pomogą. Studiuję dziennie i ciężko mi połączyć to z pracą na produkcji gdzie wymaga się raczej stałych godzin pracy. Tak jak myślałem najlepiej zacząć od produkcji ponieważ ma się bezpośredni kontakt z procesem technologicznym, a tego nie da wyczytać się w książkach.
Po napisaniu pracy planuję od razu pójść na drugi stopień ze specjalizacją: "Procesy, maszyny i systemy produkcyjne". Myślicie, że to dobry wybór? Chciałbym zrobić to dziennie ponieważ jest to tylko 1,5 roku więcej. A może warto zrobić to zaocznie i poszukać jakiejś pracy? W takim wypadku dodaję sobie cały rok studiowania zaocznie (zapisy są semestr później, studia trwają o semestr dłużej niż dzienne).

Może mógłby mi ktoś doradzić. Chciałbym w jak największym stopniu pomóc firmie, w której będę pracować a nie być kolejnym inżynierem po studiach zderzającym się z inną rzeczywistością :D
autor: mmontimmor
03 wrz 2016, 20:14
Forum: Na luzie
Temat: Technolog - moja praca marzeń :)
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2461

od decyzji o typie materiału (czy z blachy czy z płaskownika czy może z wałka), poprzez kompletny proces wykonania z mocowaniami, parametrami skrawania, narzędziami, wyborem procesów i maszyn, programami, zapewnieniem sprawdzalności, po wybór typu obróbki tzw upiększającej.
cztery pierwsze pozycje (wybór typu materiału, mocowania, parametry, narzędzia) mieliśmy na zajęciach opracowując KIOSy dla wałka, jakiegoś korpusu i tarczy. Jeśli chodzi o programy to technolog zajmuje się pisaniem programu, który trafia do maszyny? Warto odkurzyć książkę z C++? Mógłbyś jeszcze wyjaśnić o co chodzi z tym zapewnieniem sprawdzalności? Nie słyszałem o tym. A i jeszcze co oznacza ME jeśli chodzi o jakość?

Szczerze mówiąc ciężko się przygotować do takiego zajęcia nie mając z tym do czynienia. Orientuje się ktoś czy są organizowane jakieś dodatkowe kursy? Niekoniecznie coś w stylu "zostań technologiem" w tydzień. Nie łudzę się, że coś takiego istnieje. Ale może coś w tym kierunku?
autor: mmontimmor
03 wrz 2016, 19:18
Forum: Na luzie
Temat: Technolog - moja praca marzeń :)
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2461

CFA pisząc ten akapit dotyczący jakości chciałem dowiedzieć się co z tego obszaru (jakości) powinien wiedzieć technolog. W ostatnim semestrze miałem zarządzanie jakością więc pewnie się zagalopowałem :P Mógłbyś sprostować? Generalnie chodzi mi o to aby dowiedzieć się czego pracodawcy wymagają, jakiej wiedzy od ludzi starających się o te stanowisko. Chciałbym spróbować swoich sił i szukam informacji od mądrzejszych głów jak mógłbym się do tego jak najlepiej przygotować, tak dla własnej satysfakcji :P Tak jak było wspomniane wcześniej najważniejsza jest praktyka, ale może jest coś co warto ogarnąć na dobry start :D
autor: mmontimmor
03 wrz 2016, 14:53
Forum: Na luzie
Temat: Technolog - moja praca marzeń :)
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2461

Na początku chciałbym podziękować za taki odzew :)

Rozumiem że najwięcej nauczę się w praktyce. Jeśli chodzi o jakość to takie rzeczy jak analiza kart kontrolnych, zdolność procesu (wskaźniki), FMEA, QFD?, normy ISO dla danej branży powinienem mieć w małym palcu. Jeśli coś pominąłem odnośnie jakości proszę poprawcie mnie. Aha i wracając jeszcze do norm warto się ich uczyć starając się o pracę czy po prostu mieć pojęcie a bliższe zaznajomienie zostawić wykorzystaniu ich w praktyce? Miałem do czynienia ze specyfikacją techniczną ISO:16949 i nie ukrywam, że sporo tego.

Jeśli chodzi o znajomość procesów technologicznych rozumiem, że warto zapoznać się z tymi, które stosowane są w firmie, w której będę starał się zaoferować swoją pomoc :D

Może znajdzie się tutaj jakiś pracodawca lub osoba, która wie czego wymaga się od takich świeżaków jak ja starających się o pracę technologa? Co mogłoby mi pomóc w przekonaniu szefa, że to właśnie ja nadaję się na to stanowisko? A może ktoś szuka studenta do wyszkolenia na to stanowisko? xD Chętnie zaoferowałbym swoją pomoc.
autor: mmontimmor
01 wrz 2016, 19:07
Forum: Na luzie
Temat: Technolog - moja praca marzeń :)
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2461

Technolog - moja praca marzeń :)

Witam! Piszę ten post w nadziei na znalezienie osoby która zajmuje się technologią w firmie produkcyjnej (najlepiej w branży motoryzacyjnej) a co najważniejsze byłaby tak miła oraz pomocna i podzieliłaby się ze mną cennymi informacjami dotyczącymi jej pracy. Myślę tutaj o tym czym właściwie zajmuje się taki specjalista i jakimi umiejętnościami powinien dysponować.
Podczas jednego z kursów na mojej uczelni doszedłem do wniosku, że w końcu znalazłem coś czym chciałbym się zajmować i co (tak myślę) przyniosłoby mi wiele satysfakcji. Mowa o pracy technologa oczywiście xD Może znajdzie się ktoś kto podpowie mi co mogę zrobić aby przygotować się do tego zawodu? Może polecicie jakąś literaturę? Interesujące strony internetowe? Warte kursy do odbycia? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że praktyka i doświadczenie jest na pierwszym miejscu. Jednakże chciałbym spróbować jak najlepiej zaznajomić się z tematem. Dodam tylko, że właśnie z tego powodu na temat pracy inżynierskiej wybrałem projekt, w którym muszę opracować KIOSy produkowanej części, projekt realizowany jest w systemie CATIA (chcę nauczyć się tego programu, przynajmniej w małej części).

Dziękuję za Twoją uwagę i będę wdzięczny za każdą odpowiedź :)

Wróć do „Technolog - moja praca marzeń :)”