Znaleziono 2 wyniki

autor: Mariusz H.
24 maja 2006, 08:48
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Profilometr - silnik
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 8125

pomiar długich odcinków

W przypadku pomiaru długich odcinków najczęściej profilometr jest zamocowany na niezależnym stojanie z możliwością ustawiania wysokości, na której będzie mierzyć.
Zresztą przykłady są w linku, który podał kolega "wekar".
C do zarzutów kolegi "upadły_mnich" to już na początku powiem, że oba omawiane profilometry maja mniej niż 3 lata. Więc uważam, że są dosyć nowe.
Co do układu ślizgowego to ma on pewną przewagę nad tocznym bo prawidłowo wykonane mają dużo lepszą charakterystykę (dużo bardziej powtarzalną) przez co można je lepiej wykalibrować.
Co do śruby napędowej to kolega chyba nigdy nie widział przyrządów pomiarowych (radzę rozebrać mikrometr) znajdzie tam się na 100% śruba w układzie ślizgowym a nie tocznym.
I na koniec podstawowa zaleta układów ślizgowych dla niewtajemniczonych:
Prawidłowo dobrana para ślizgowa i odpowiednio zaprojektowany układ pozwala na uśrednienie chropowatości na prowadnicach, (czyli zmniejszenie błędów pomiaru).
Dodam tylko, że ślizgacze muszą być wykonane z bardzo miękkiego materiału.
autor: Mariusz H.
22 maja 2006, 23:05
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Profilometr - silnik
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 8125

Odpowiadając na pytanie kolegi "bartuss1" to tak :)
Nauczyciele akademiccy zaglądają na to forum :P
Pech chciał, że akurat uczę metrologii na AGH Kraków, ale doszedłem do wniosku, że nie będę wam mącił w głowach, bo może wpadniecie sami na jakiś ciekawy pomysł.
Z gury powiem że przemysłowo tego typu profilometry wykonuje się nieco inaczej niż przedstawił to kolega "wekar"
Moge tylko podpowiedzieć że prowadnice w tego typu układach są ślizgowe z automatyczną kasacją luzów :P
Podobnie jest w przypadku napędów (3 profilometry które rozbierałem) muszą być bezluzowe i albo stosuje się układ analogowy gdzie przesunięciu odpowiada odpowiednia wartość oporu (napięcia) albo cyfrowy (silnik krokowy z mikrokrokiem w moim przypadku był to podział 1/64).
Co do samego przełożenia napędu to w 1 przypadku była to śruba trapezowa (szlifowana) z nakrętką bezluzową, w drugim była to taśma stalowa.
O trzecim rozwiązaniu nie piszę bo jest to stary rosyjski lampowy profilometr.
Jednakrze muszę dodać, że nie spotkałem sie z profilometrem o pomiarze 200mm, wszystkie które mamy w laboratorium mierzą na odcinku do 50mm.
W przypadku pomiaru analogowego potrzebował byś sporo papieru bo przeważnie przełożenie jest w granicach 1:20 - 1:80 czyli na 1 mm badanej powierzchni potrzeba do 80 mm taśmy.
W przypadku pomiaru cyfrowego pojawia się podobny problem bo tych danych tez będzie sporo.
Polecam wykonanie układu analogowego z przetwornikiem analog-cyfra zamocowanym w kompie do zbierania i przetwarzania danych.

Wróć do „Profilometr - silnik”