Znaleziono 7 wyników

autor: waluś
31 sty 2016, 14:11
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2770

Dzięki, powoli sobie wszystko w takim razie podłączam. Jeśli jeszcze dziś o efekcie coś napiszę to znaczy, że podłączenie się udało :grin:

EDIT:

Próbny rozruch udany. Żeby nie dublować wpisów tutaj jest dyskusja o tym
https://www.cnc.info.pl/topics63/mokry- ... htm#530625
autor: waluś
28 sty 2016, 21:00
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2770

steff.k pisze:
1. Jam mam płytkę z lpt-sterowniki zasilaną poprzez przewód USB, w komputerze jest połączona masa z uziemieniem. Także biorąc masę z kompa mamy ją połączoną z uziemieniem.

2. Ja tak mam.

4. Jak podłączysz pod uziemienie to nie będzie kopać. W obudowie podczas pracy wrzeciona indukują się zapewne jakieś prądy i stad napięcie na niej. Napięcie na obudowie możesz sprawdzić multimetrem. Ustawiasz pomiar napięcia AC i jeden przewód do obudowy, a drugi np do grzejnika.

5. Ja tak mam.

Nie wiem czy moja instalacją jest poprawna, ale dopiero jak połączyłem uziemienie z masą to skończyły się cyrki z samoczynnym kręceniem servami i kopaniem maszynki.
Odnośnie pkt.1 i tego połączenia uziomu z masą nie wiem jak to u siebie optymalnie rozwiązać. Sterownik mam też pod LPT, ale zasilany przez trafo z 230V.

W sumie na bank mam w gniazdku zrobione zerowanie (sam sprawdzałem) i w sumie to już było by w pewnym sensie połączenia masy z uziomem.


Aha ... no a co z metodą, która niektórzy stosują, że ekranu od strony wrzeciona do jego obudowy nie podłączają? Czy to bezpieczne? Np. tu gość tak zrobił [youtube][/youtube]

[ Dodano: 2016-01-29, 19:03 ]
steff.k pisze:Napięcie na obudowie możesz sprawdzić multimetrem. Ustawiasz pomiar napięcia AC i jeden przewód do obudowy, a drugi np do grzejnika.
Tak sobie pomyślałem skoro to takie kopiące bydle to może na stałe jakiś panelowy woltomierz podepnę, żeby monitorować ew. przebicia na obudowę?
autor: waluś
28 sty 2016, 20:15
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2770

steff.k pisze: 1. Połączenie między masą i 0 jest np. w PC na złączu USB.

2. Nie mam ekranu w przewodzie do falownika. 4 przewód mi robi jako uziemienie.

3. Raczej nie.

4. Serva DC wariowały. Jak obudowa wrzeciona nie była podłączona z uziemieniem to było na niej ponad 100V.

5. Nie pamiętam, ale chyba nie. Mam podpięte pod S fazę, pod T zero i pod zacisk uziemienie - uziem z zasilania i z wrzeciona.

6. j.w.
Dzięki za kolejne wyjaśnienia i cierpliwość. Sory, że znów pomarudzę, ale wolę pytać niż błądzić.

1. Nie bardzo rozumiem co przewód komunikacyjny USB ma wspólnego z łączeniem obudowy maszyny z masą zasilania 230V? Możesz bardziej łopatologicznie mi wytłumaczyć?

2. Czyli u siebie powinienem ten oplot podpiąć pod metalową obudowę wtyczki wrzeciona a od drugiej strony przewodu do uziemienia falownika?

4. Czemu u licha tak funkcjonuje to wrzeciono, że prąd lata po jego obudowie? W takim razie i chłodziwo jest pod napięciem? Czego się nie dotknie to może porazić? Tego się najbardziej boje :shock: Jak zmierzyć woltomierzem ewentualne napięcie na obudowie zanim dotknie się go ręką? Jeden przewód do obudowy, a drugi?

5. Znaczy do Obrazek w falowniku (zacisk 9) musiałbym podpiąć oplot kabla falownik-wrzeciono i uziom 230V?

Ehh wkurza mnie też ta nieszczęsna instalacja 2-żyłowa w chałupie na aluminiowych przewodach. Ale tego póki co nie przeskoczę. Jeśli spółdzielnia poprowadzi na klatce instalację z 3cim przewodem PE będę rwał kable ze ścian i zmienię na miedziane. Ale nie mam pewności czy to uczynią.
autor: waluś
27 sty 2016, 20:48
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2770

steff.k pisze: Ja mam maszynkę podpiętą do masy, a 4 przewód wrzeciona podłączony do obudowy wrzeciona i do uziemienia ( w falowniku). Natomiast uziemienie w skrzynce z bezpiecznikami mieszkania podłączone do 0. Czyli w sumie mam połączone uziemienie z masą i z 0.

W każdym innym przypadku albo same silniki się kręciły, albo wrzeciono kopało bardzo mocno.
Czyli tak dla uściślenia:

1) metalowa obudowa frezarki z którą ma kontakt wrzeciono do masy (zera) zasilania 230V? W którym miejscu masz podpięte (przy sterowniku, przy falowniku)?

2) 4 przewód do obudowy wrzeciona i uziemienia w falowniku Obrazek Chodzi o ten żółty przewód w środku, czy o oplot (ekran)?

3) U mnie zerowanie jest w gniazdkach, od skrzynki z bezpiecznikami wychodzą tylko 2 żyły na instalacje w ścianach. Jest to jakaś istotna różnica?

4) W innej konfiguracji okablowania silniki krokowe Ci wariowały oraz wrzeciono kopało prądem przy dotknięciu obudowy?

5) Czy w takim okablowaniu jak masz robiło różnicę pod który zacisk (R, S, T) podpiąłeś fazę i masę zasilania falownika 230V ?

6) Przewód uziemienia (bolec) z zasilaniem 230V podpinałeś też do uziemienia Obrazek falownika?
autor: waluś
27 sty 2016, 19:26
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2770

Właśnie o to chodzi, że nie mam pewności czy ekran kabla zasilającego wrzeciono podpina się tylko od strony falownika, czy na obudowę wrzeciona na drugim końcu też, bo spotkałem się z różnymi wersjami.

Poza tym, ta dowolność pod który zacisk podepnę zasilanie (fazę i zero 230V) w falowniku (R, S, T) też jest niepokojąca, bo skoro w gniazdku jest zerowanie to żeby nie było pierwsze i ostatnie podłączenie (moje lub/i falownika) :???:

Potrzebuję odpowiedzi konkretne w stylu: "mam identyczną instalacje i falownik i mam tak i tak i działa dobrze", wolałbym nie opierać się na poradzie w stylu: "weź podłącz może przeżyjesz" :grin:
autor: waluś
27 sty 2016, 18:06
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2770

Instalacja jak to w starym budownictwie blokowym. Inne sprzęta z tym zerowaniem w gniazdkach jakoś działają od lat. Ponoć spółdzielnia ma w tym roku na klatce schodowej remontować instalację. Ciekawe czy zainstalują wreszcie 3-żyłową? Nawet jeśli tak to w gestii lokatora zostanie wyrywać ze ścian w pokojach starą i prowadzić od nowa od gniazdek.

To, że uziemienie/zerowanie musi być to nie kwestionuję tego. Pytanie tylko jak z tym podłączeniem bolca do falownika, oraz ekranu do obudowy wrzeciona? Najzwyczajniej w świecie boje się to podłączyć nie wiedząc jak to chodzi u innych użytkowników.
autor: waluś
27 sty 2016, 00:12
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2770

Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika

Witam

Chciałbym wkrótce po raz pierwszy uruchomić mokrego chińczyka 1,5kW z falownikiem 400 Hz Huanyang HY01D523B.

Instrukcja jest bardzo podobna do tej http://www.uhliky.sk/Linux/LinuxCNC/SpinDriv/huuang.pdf

Z tego co zdążyłem się zorientować to od strony wrzeciona 4 żyłowy przewód z oplotem podpinam pod dowolne z 3 pinów (4-ty jest nie podłączony - sprawdzałem omomierzem). Pozostałe 3 mają przejścia między sobą.

Obrazek

Z kolei od strony falownika pod dowolne zaciski U,V,W oraz oplot pod Obrazek

Jeśli idzie o zasilanie falownika z sieci 230V to jeśli dobrze rozumiem to fazę i masę podpinam pod dowolne 2 z 3 zacisków R, S, T.

Obrazek

Mam wątpliwości czy podłączyć trzecią żyłę zasilającą sieci 230V (bolec) do Obrazek w falowniku i czy oplot przewodu wrzeciona podpiąć też pod jego obudowę? Moje obawy biorą się stąd, że mam w mieszkaniu starego typu instalację 2-żyłową, a w gniazdkach zerowanie (nie mam 3ciej żyły z prawdziwym uziemieniem).

Przeczytałem np. ten wątek https://www.cnc.info.pl/topics63/przed- ... 9d83300d67 , w którym toczyła się ostra dyskusja między kolegami jacek-1210 oraz Andrzej 40 m.in. właśnie o kwestię uziemienia/zerowania. Wątek nie rozwiał moich wątpliwości, mam jeszcze większy mętlik w głowie.

Aha, dodam jeszcze, że metalowa obudowa frezarki, z którą styka się wrzeciono będzie też podpięta do pola miedzi na płytce Zelpra, do którego podpięte są też ekrany przewodów silników krokowych (nie podłączone do niczego od strony silników). Z tego pola idzie wyprowadzenie na bolec zasilania 230V sterownika.

Może, użytkownicy podobnych falowników oraz spece od elektryczności wypowiedzieli by się na ten temat? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie.

Wróć do „Pierwsze podłączenie mokrego 1,5kW do chińskiego falownika”