Znaleziono 5 wyników

autor: krzaqx
21 lip 2014, 17:45
Forum: Obróbka drewna
Temat: Lakier na zewnątrz.. Izolacja drewna
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3380

Dzięki start23
No właśnie ciekawy temat tego gościa wojtekore bo zrobił stół z litego kawałka drewna, polakierował epoksydem na połysk i mówi że mebel spokojnie może stać na zewnątrz i na warunki zmienne jest odporny..
autor: krzaqx
20 lip 2014, 13:56
Forum: Obróbka drewna
Temat: Lakier na zewnątrz.. Izolacja drewna
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3380

Lajosz czy się komuś podoba czy nie to już kwestia gustu.. Widziałem we Włoszech takie dwie kolumienki pod balkonem od frontu domu pobejcowane najprawdopodobniej na jakiś palisander albo orzech i na to lakier połysk.. wyglądało pięknie.. Super się komponowało z dachem z ceglanej dachówki i jasną elewacją..

Można tak samo wykończyć na mat.. albo tak jak piszecie, normalnie impregnatem albo olejem.. i liczyć się już wtedy z małymi pęknięciami. tyle że wtedy już nie suszy sie drewna do 8 % tylko powiedzmy do 14 - 16 % mam rację?

a co powiecie o lazurze do drewna? miał ktoś styczność?
autor: krzaqx
19 lip 2014, 19:05
Forum: Obróbka drewna
Temat: Lakier na zewnątrz.. Izolacja drewna
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3380

no wlaśnie SĘK ;) w tym że chciałbym to zrobić z drewna a nie z materiałów drewnopochodnych.. albo w ogóle sztucznych oklejanych..

No ale właśnie.. impregnat też częściowo chroni przed wchłanianiem wody.. tak jak kolega lajosz napisał, można by taką kolumnę wcześniej zaimpregnować a następnie położyć lakier. Kolego jeśli chodzi o tą SIGME to widze że prowadzą także sprzedaż detaliczną..

Wiadomo że nie ma co wierzyć do końca opisom producenta ale z tego co piszą to te zewnętrzne lakiery są właśnie na zmienne warunki atmosferyczne odporne (mrozy, upały deszcz...) Interesuje mnie tylko jak to wygląda w praktyce.. czy rzeczywiście jest tak jak zachwala producent. Wiadomo że lakiery te są miękkie.. wylkuczam tutaj już poprostu mechaniczne uszkodzenia które mogą powstać np gdy ktoś będzie o kolumne opierał rowery..

Może ewentualnie użyć jeszcze innych środków zabezpieczających pod ten lakier jak ten wspomniany wcześniej impregnat ..

@dance1 piszesz że drzewo "żyje nawet po śmierci".. Ok zgadzam się, tyle że drewniane meble w mieszkaniach wytrzymują wiele lat bez choćby jednego pęknięcia.. wiadomo, nie można porównywać warunków zewnętrznych z wnętrzem mieszkania.. ale o ile nie jestem w stanie zapewnić takiemu klockowi stabilności temperaturowej to chciałbym chociaż zapewnić mu stabilność wilgotnościową.. i stąd właśnie moje pytanie czy jeśli takową stabilność się zapewni to czy nie będzie pękać mimo że temp powietrza spadnie do -25 st C lub wręcz odwrotnie...

Oczywiście założenie ogólne przyjmujemy że drewno będzie DOBRZE wysuszone w całym przekroju
autor: krzaqx
19 lip 2014, 13:40
Forum: Obróbka drewna
Temat: Lakier na zewnątrz.. Izolacja drewna
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3380

kolego właśnie zależy mi na zrobieniu ozdobnej kolumny wykończonej na połysk lub mat o gładkiej powierzchni.. Więc pęknięć nie może być. Zakładam że będzie szczelnie pokryta lakierem cała powierzchnia boczna i czoła.. nie będzie w niej nic potem już nawiercane. Chodzi mi o sam fakt czy drewno pokryte powiedzmy 3 lub 5 warstwami lakieru zewnętrznego wytrzyma kilka lat bez pęknięć.

może ktoś ma jakieś meble ogrodowe lakierowane.. jak zachowuje się lakier po upływie całego sezonu?
Ja na przykład jakiś miesiąc temu zrobiłem stół do ogrodu i blat pomalowałem lakierem bezbarwnym.. Dwie warstwy lakieru rzuciłem na pomalowane wcześniej drewnochronem deski ale tylko z wierzchu.. i w dwóch miejscach są pęknięcia wzdłuż.. ale to też pewnie wina tego że deski nie były dobrze wysuszone..
autor: krzaqx
18 lip 2014, 22:05
Forum: Obróbka drewna
Temat: Lakier na zewnątrz.. Izolacja drewna
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 3380

Lakier na zewnątrz.. Izolacja drewna

Koledzy powiedzcie mi taką rzecz. Czy jeśli drewniany element konstrukcyjny (dobrze wysuszony próżniowo, bez naprężeń wewnątrz) polakieruje kilkoma warstwami lakieru zewnętrznego tak żeby warstwa była szczelna, żeby wilgoć nie mogła sie z żadnej strony dostać do drewna..To czy taki element nie będzie pękał będąc na zewnątrz, jako element konstrukcyjny domu lub altany? Konkretnie chodzi mi o kolumnę.

Widziałem jeszcze w sklepie ostatni lazur ochronny do drewna.. połysk, coś takiego jak lakier. Czy to się od lakieru różni?

Wróć do „Lakier na zewnątrz.. Izolacja drewna”