
Nie chodziło mi wcale w tym temacie, żeby od początku uzyskać odpowiedzi co i jak zrobić ... poprzeglądałem po prostu kilka projektów i mimo tego nie rozwiało to kilku moich wątpliwości, o których wspomniałem w tym wątku. Teraz już wiem w jaki sposób konfiguruje się urządzenie .. rozumiem jak ustawia się położenie początkowe na osi Z, a co do osi X i Y poszukam sobie, spokojnie !
Miałem jeszcze zapytać o jedną rzecz : jeśli wrzeciono jest w skrajnym położeniu np. na osi X, a w kodzie jest zaprogramowane, aby jeszcze obrabiać kilka ( uwaga: mm ) dalej, to maszyna się po prostu zatnie tak ? Czy też na początku podczas konfiguracji podaje się np. długość śruby i program sobie ustawia jakiś zapas, żeby wywalić error podczas podania mu zbyt dużego modelu ?
Pytałem również o sterowanie ... nie chciałem uzyskać informacji jak to zrobić, tylko czy jest wykonalne napisać samemu program sterujący. Bardziej mi zależy na samym zebraniu doświadczenia niż efekcie końcowym. Po prostu jak coś robię to wolę sam kontrolować wszystko, a zaprogramowanie tego po mojemu wydaje się strasznie ciekawym zadaniem.
Co do milimetrów - tak, jestem po rysunku technicznym i wiem, że wymiaruje się w milimetrach, ale chyba nie muszę za każdym razem w życiu posługiwać się tą jednostką. Tu chodziło mi o poglądowe wyrażenie myśli. Jak się na jazdach pytam o długość ciężarówki to nie oczekuję odpowiedzi, że ma 8194 mm - bez spiny !

Cele frezarki hmm .. wstępnie do obróbki jakiś tworzyw sztucznych, aluminium też by było dodatkowym atutem - chodzi mi o to, aby mieć taką mini maszynkę do obrabiania mniejszych elementów przydatnych przy konstrukcji robotów.
Powiedzmy, że element na kartce a5 powinien spokojnie się zmieścić.
Reasumując rozwiewam wątpliwości niektórych i oznajmiam, że poza tym temat również zbieram informacje, w sumie to głównie poza tym tematem.
Mam dostęp do biblioteki Polibudy, więc jeśli ktoś mógłby polecić przydatną literaturę to super.
Pozdrawiam