Znaleziono 4 wyniki

autor: ircpcb
29 maja 2021, 15:32
Forum: Maszyny CNC do Obróbki Drewna
Temat: Szybkość frezowania
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4858

Re: Szybkość frezowania

@tuxcnc - no faktycznie ma identyczne sterowanie. Tylko te sygnały trzeba jakoś obsłużyć. Ten End pozycji oraz Alarm. Pomyślimy. Dzięki. Tylko się trochę zastanawiam czy to nie przerost formy nad treścią do takiej małej frezarki. Chyba zrobię inaczej. Zamienię silniki. W mojej 1500x1200 z ruchomą bramą mam zwykłe Nema23 na TB6500. Zrobię podmiankę chyba, bo te serwa by się tam idealnie nadawały.
autor: ircpcb
29 maja 2021, 10:49
Forum: Maszyny CNC do Obróbki Drewna
Temat: Szybkość frezowania
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4858

Re: Szybkość frezowania

MrWaski pisze:
28 maja 2021, 17:01
ircpcb pisze:
26 maja 2021, 23:38
Co daje na spokojnie - 18 przejazdów (18*30 sekund = 540 sekund czyli około 10 minut)
A dokładnie 9 minut... ;)
@MrWaski - pomiar prawdopodobny raczej zaokrąglam w górę. To są wszystko przybliżone wartości. Gdyby wyszło 600 sekund - to wtedy też napisałbym 10 minut :)

Dodane 7 minuty :
@tuxcnc - szczerze mówiąc, nie mam bladego pojęcia o współpracy z serwonapędami, zapewne masz 100% racji, ale nie wiem czy potrafiłbym się z tym później dogadać od strony podłączenia, sygnałów itp. Nie widzę na ali jakiejś instrukcji czy choćby pinout, bo zdjęcia są tam kiepskie. Może w takim razie podziel się jakimiś informacjami na temat tego jak to spiąć np z arduino - zamiast TB6600 - gdzie steruje standardowymi EN,CLK,DIR.

Da się to w takim zestawieniu wykorzystać ? chętnie bym to u siebie zastosował, ale jak mam wymienić arduino na coś innego - to nie chcę. Zbyt jestem przywiązany do Arduino i Pythona aby sobie to pogrzebać. Jak już był temat o takim serwo - to może podeślij linka aby nie pisać ponownie. To się zawsze przyda.
autor: ircpcb
28 maja 2021, 07:53
Forum: Maszyny CNC do Obróbki Drewna
Temat: Szybkość frezowania
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4858

Re: Szybkość frezowania

Ja teraz będę robił podobną do tej którą powyżej wkleiłem, ale już w całości ze stali. Wałki ⌀30, podparte (lub wózki, bo jeszcze jestem niezdecydowany), silniki Nema23 i sterowniki TB6600 oraz śruby kulowe 16x5 wszędzie. Taką malutką, ale stabilniejszą, aby nie było problemem stosowanie chłodziwa przy obróbce aluminium. Ale tak jak mówię - to potrwa u mnie pewnie z rok lub więcej, bo czasu raczej mam niewiele, a i już tanio to się nie skończy. Rozglądam się właśnie za trafem - przydałoby się tak 12 - 15V 10A. Sterowanie pozostanie na arduino, ale już same sterowniki TB6600, żadnych śmiesznych stepsticków. Postaram się zrobić to jak należy, i zgodnie ze sztuką którą stąd wyniosłem przez ostatnie parę lat.
autor: ircpcb
26 maja 2021, 23:38
Forum: Maszyny CNC do Obróbki Drewna
Temat: Szybkość frezowania
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 4858

Re: Szybkość frezowania

Cześć wszystkim. Chyba wreszcie mogę zabłysnąć. W sumie dawno mnie tu nie było. Odnośnie wycinania w sklejce 18mm takimi ulepkami - to podzielę się swoimi praktycznymi spostrzeżeniami.

Ja wycinałem różności w 18mm, czy to zębatki, koła, itp i np poniższą moją miniaturową maszynką, którą prezentowałem tutaj :

frezarka-cnc-aluminiowo-drewniana-t104506.html

Wycięcie koła o średnicy 100mm zajmuje stosunkowo niedługo.

Powiedzmy że prędkością około 10mm/s - taki okrąg jednorazowo pokona w 20 do 30 sekund.

Jednorazowo - na mojej frezarce mogę swobodnie zbierać 1mm sklejki frezem 3mm. (wrzeciono 300W)

Co daje na spokojnie - 18 przejazdów (18*30 sekund = 540 sekund czyli około 10 minut)

Od razu zaznaczę, że moja maszyna trzyma się kupy i w porównaniu do tych V-slotowych zabawek - jest o 100% bardziej stabilna.

Teraz wróćmy do tych dwóch linków które dałeś na początku tematu.

Podobną do tej z drugiego linka miałem okazję się pobawić. Strasznie się to wygina. Nie wspominam już o tym że paprochy ze sklejki blokują te kółka i to wszystko nie ma absolutnie sensu przy frezowaniu. To się do tego nie nadaje, pomimo że niby dają do wyboru spore wrzeciono, to musiałby być do tego porządny odciąg, a poza tym - te kółeczka się szybko zużywają przy obciążeniach - są niby też te mocniejsze, kapkę droższe kółka, ale wymiana tych kółeczek to jest droga przez mękę - rozcinanie starych kółek, wyciąganie z nich tych malućkich łożysk i wkładanie nowych - masakra. Trzeba kupować kółeczka już z łożyskami - a to w komplecie już takie tanie nie jest. Nie dobierałem się do kółek V-slota tylko C-Beama, ale to jeden syf. Ogólnie jak się rozkręci takiego bardziej rozbudowanego C-Beama - to zostajesz Ty i kupa śrubek, a po skręceniu - często na stole nadal pozostaje garść podkładek i niby nie wiadomo skąd i gdzie się coś pominęło. Skręcisz na nakrętkach za mocno - to ściśniesz lub zmienisz kąty, skręcisz za słabo - to będą luzy w drugą stronę. No fajnie jest do wymiany kółeczek - jak to ktoś raz poskręcał i nie trzeba tam łap wkładać, ale jak już się sypie - to przykro się wtedy robi.

Obie te frezarki (czytaj plotery) nadają się idealnie do laserowania lub grawerowania. Dali tu śrubę 8x8 - czyli można szybko, ale kosztem mocy, więc trzeba i tak jechać wolniej.

Ja w swojej mam śrubę 8x2 czyli bardzo wolną, co daje lepsze przełożenie mocy.

Można powiedzieć że uzyskasz podobne wartości jak ja na mojej - lub kapkę lepsze, albo coś się urwie, albo zablokują się kółeczka przez paprochy i maszyna zacznie gubić kroki, albo po prostu - zacznie gubić kroki bez powodu (znaczy powodem będzie zbyt duże obciążenie) albo możemy tak wymyślać wszystkie inne nieszczęścia świata jakie mogą się wydarzyć. Tak jak ktoś powyżej pisał - jak jej nie weźmiesz na warsztat i nie przetestujesz to się nie dowiesz co jest warta. Na pewno pozwoli Ci się pobawić i zrobić dosyć precyzyjne elementy, ale nie licz na super prędkości.

Wróć do „Szybkość frezowania”