Znaleziono 6 wyników

autor: robertcik
27 lis 2014, 22:57
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4543

Szukałem i szukałem i chyba znalazłem rozwiązanie:
Na youtube znalazłem filmik na którym frezowany jest model koncepcyjny samochodu AUDI . Czyli przód )ściany zewnętrzne) można wyfrezować na 5 osiowej frezarce. Znalazłem nawet taką (Basic Mill 30 x 40 5 osi ) i cena jest relatywnie niska w porównaniu do centrum obróbczego. Pole robocze w zupełności wystarczy do wyfrezowania modelu nawet w skali 1:20.
Ściany boczne ze względu na wielość wypadało by zrobić na zwykłej 3 osiowej frezarce tak jak wspomnieliście. I po kłopocie (tak myślę).

Odnośnie budowy frezarki 5 osiowej to zabrałbym się za nią tylko jest jeden problem (w sumie2): brak czasu oraz brak doświadczenia w budowach maszyn. Jedyne co do tej pory mogę złożyć to komputer :oops: .
Odnośnie odlewów żywicznych to też się nad nimi zastanawiałem. Zrobić formę 2 częściową do ścian i można je odlewać z żywicy lub innego materiału. Tylko trzeba mieć frezarkę żeby te formy zrobić bo zlecenie wyfrezowania takiej formy z tego co się dowiadywałem przekroczy budżet frezarki (chyba, że miałem pecha i trafiłem na drogie firmy).

mc2kwacz to POM tak słabo się maluje / lakieruje?.
Jak znajdę zdjęcia to wrzucę podobnych modeli wyfrezowanych w jednej z chińskich fabryk. Myślałem, że jest to materiał typu POM....????
autor: robertcik
16 lis 2014, 20:28
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4543

Niestety opisane metody min druk FDM odpadają. Na wyszlifowanie przodu pociągu pokazanego na początku wątku trzeba spędzić naprawdę dużo czasu, żeby doprowadzić powierzchnię do gładkości. Dodatkowo zagłębienia na drzwi, okna czy inne detale trzeba poświęcić więcej czasu, który jest cenny i przeważnie jest go mało.
Moje pytanie było odnośnie frezarki, która będzie w stanie wyfrezować przód pociągu w materiale typu plastik. Czy jest to możliwe na zwykłej frezarce (nie centrum obróbczym)?
autor: robertcik
06 lis 2014, 23:25
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4543

SKYLMT fajny filmik z produkcji modelu. Jednakże drukarki użyte do produkcji tego modelu często przekraczają 100.000 euro i nawet dużo więcej. Przykład zakup drukarka i typu SLS to jest wydatek rzędu 250000euro. Ja sam zakupiłem drukarkę, która drukuje z żywicy światło utwardzalnej i cena nowej wynosi 90 000euro. Miałem to szczęście, że dostałem używaną za dużo mniejsze pieniądze. Niestety koszty wydruku są horrendalnie wysokie, a powierzchnia wydruku jest mała (w moim przypadku wynosi 25x25x25cm). Poza tym w wydruku występują inne problemy jak np. przepuszczalność światła. Po zamontowaniu oświetlenia do środka modelu, przebija ono przez strukturę wydruku lub powoduje jego świecenie. Natomiast, gdy źródło światła jest blisko powierzchni wydruku obiekt świeci jak lampka nocna. Można zastosować farbę blokującą światło, ale w nie wszystkich przypadkach zdaje to egzamin, pyzatym wszystkie te zabiegi pochłaniają czas.
Odnośnie drukarek FDM to poniżej przedstawiam wydruki z dwóch drukarek: firmy ONMI 3D oraz Maker Bot Replikator 2 (biały wydruk). Niestety modele te posiadają zbyt głębokie deformacje, które trzeba wyszlifować. W niektórych przypadkach powoduje to zmianę linii wydrukowanego przedmiotu. Oczywiście można doprowadzić wydruk do zadowalającej postaci, ale to wymaga dużego nakładu pracy i przy kilku modelach do obrobienia staje się nieopłacalne.
Poniższe modele można spokojnie wyfrezować w materiale typu POM, ewentualnie innym plastiku i zaoszczędzi się czas tzw "post produkcji".
autor: robertcik
05 lis 2014, 07:52
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4543

Wydruk na drukarce typu FDM odpada ponieważ powierzchnia nie nadaje się do lakierowania. Są na niej za duże słoje. Taki wydruk wrzucę później na forum. Niestety do obróbki końcowej potrzebny jest aceton oraz duże ilości papieru ściernego i cierpliwość, a i tak trudno będzie wyszlifować powierzchnię.
autor: robertcik
05 lis 2014, 07:46
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4543

Ogólnie potrzebuję na początek po 4 sztuki elementów takich jak powyżej. Grubość ścianek można zwiększyć do 7-10mm.
autor: robertcik
05 lis 2014, 00:41
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Frezowanie modeli 3D
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4543

Frezowanie modeli 3D

Witam

Na początku chciałbym się przedstawić jako, że jestem nowy na forum. Jestem Robert i zajmuję się prototypowaniem modeli 3D. Obecnie modele-prototypy buduję na drukarce 3D z żywicy światło-utwardzalnej. Niestety ze względu na wysoki koszt materiałów (1600-2500zł za 2KG) muszę poszukać jakiś alternatywnych metod "wyprodukowania" modelu 3D.
Poniżej przedstawiam model pociągu - kabiny, który chciałbym wyfrezować. Wymiary kabiny nie są duże 103x138x83mm. Materiał, z którego chciałbym to zrobić to POM ewentualnie jakiś inny nadający się w późniejszym etapie do polakierowania. Wysłałem już zapytanie do kilku firm i doradzają mi frezarki 3 oraz 5 osiowe. Niestety centrum obróbcze obecnie odpada ze względu na koszty związane z jego zakupem.
Proszę więc o doradzenie jak najlepiej można by wyfrezować powyższy model?
Jaka najlepsza byłaby do tego frezarka?
Na frezarce 3 osiowej będzie trzeba obracać model dostosowując go do frezu, czy to nie spowoduje zniekształceń oraz deformacji modelu?

Chciałbym dodać, że na frezarce będą frezowane też boczne ściany o długości do 80cm, ale to już można wyfrezować na 3 osiowej frezarce jak się dowiedziałem.
Z góry dziękuje za wszystkie wskazówki.

Wróć do „Frezowanie modeli 3D”