Znaleziono 3 wyniki

autor: sammuel
20 lip 2017, 16:22
Forum: Obróbka metali
Temat: Posuw na obrót
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3110

Już wszystko rozumiem. Przecież to logiczne, że im większa średnica tym więcej trzeba zebrać materiału po obwodzie, stąd też posuw na obrót ma idealne zastosowanie. Zgadza się?
autor: sammuel
19 lip 2017, 21:20
Forum: Obróbka metali
Temat: Posuw na obrót
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3110

skoti pisze: Obroty dobiera się wg szybkości skrawania - to pewnie wiesz .
Wiec jeśli robiłbyś powiedzmy jakiś wałek stopniowany powiedzmy od fi 10 do fi 200 - to na stałych obrotach posuw minutowy byłby stały , no ale musiałbyś obroty i posuw dobrać do większej średnicy . Dla średnicy 10 mm obroty i posuw były by na pewno wielokrotnie za małe .
Teraz jeżeli zastosujesz zmienne obroty czyli stała szybkość skrawania to żeby zachować na wszystkich średnicach tego walka jednakowa teoretyczna jakość powierzchni musiałbyś dobrać odpowiednie posuwy minutowe dla każdej średnicy .
Kwestia chropowatości jest jak najbardziej dla mnie zrozumiała, ale co z siłami skrawania? Stosując stałą prędkość skrawania na wyżej przedstawionym przez Ciebie wałku to na najmniejszej średnicy teoretycznie mam największe opory. Jeżeli zastosuję posuw minutowy to opory będą takie same do każdej średnicy. Z drugiej strony jednak nie trzyma się to kupy, bo obwód okręgu o średnicy 10 mm jest dużo mniejszy od 200 mm w rezultacie czego jest mniej do zebrania. Trochę się chyba w tym pogubiłem :roll:
autor: sammuel
19 lip 2017, 17:31
Forum: Obróbka metali
Temat: Posuw na obrót
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3110

Posuw na obrót

Dlaczego w tokarkach stosuje się posuw na obrót zamiast posuwu na minutę? Wiem, że można to zmienić kodem, ale pytanie z jakiego powodu przyjęła się ta zasada.

Wróć do „Posuw na obrót”