Sprawdzić dokumentację i wyposażenie maszyny - konkretnie o jakie wyposażenie chodzi?CoCoN pisze:Najlepiej, żeby maszyna używana była jeszcze pod prądem a w pobliżu był kompetentny jej operator.
Sprawdzić towarzyszące dokumentacje czy są w miarę kompletne, wyposażenie do maszyny (może kosztować drugie tyle co "goła" maszyna).
Sprawdzić dostępność serwisu (-ów) do niej i popularność tego modelu w kraju.
Czujnik zegarowy na suport i kontrola luzów zwrotnych + inne sprawdzenia równoległości/prostopadłości. Najlepiej w ciszy po zakończeniu pracy sąsiednich maszyn osłuchać pracę mechanizmów tej maszyny i wrzeciona (wrzeciono, oczywiście na max. lewo/prawo a nie tylko, że się kręci). A może np. po kwadransie pojawią się wibracje? Jeżeli to maszyna CNC a ma jakieś wady ukryte, to można tak dobrać/napisać program, żeby przeszedł i sprawił dobre wrażenie.
W używanej maszynie CNC największą wartość ma STEROWANIE a nie "MASZYNA" (która ma ładne prowadnice, ładnie wygląda i była "mało używana").
Najgorzej jest z usterkami sporadycznymi, właśnie w tym celu jest gwarancja.
Dobrze jest wynająć doświadczonego fachowca (ja żyję na Dolnym Ślasku) a on już potrafi ...
(sytuacja podobna do zakupu używanego autka) ... zbić cenę.
Kolizje przytrafiają się najczęściej operatorom/programistom-samoukom, wynikają z metody "prób i błędów" oraz intensywnej pracy w nocy ... ważne są ich skutki, siła i częstość oraz rzetelność napraw pokolizyjnych.
Czujnik i sprawdzenie luzów to nie problem, Geometrię chciałem sprawdzić poprzez wyfrezowanie kwadratu i koła. Sprawdzić przekątne, wymiary i średnicę.
Jeśli chodzi i tokarkę to nie ma zbyt dużych wymagań co do niej, gdyż nie będzie na niej wykonywane nic specialnie precyzyjnego.
Natomiast frezarka ma służyć głównie do produkcji form do termoformowania, wtrysku pianek i innych przedmiotów w pełnym 3d.
Znaleźliśmy Haas'a VF5 http://www.haascnc.com/lang/details.asp ... STreeModel
Chcemy pojechać ją zobaczyć, 2008 rok.
Może jeszcze garść porad co do tokarki?