2. Czystość stołów sekcyjnych - opróżnianie ze szlaki i całego syfu. Lepszy przepływ powietrza.
3. Cały czas włączona sprężarka - jeśli jest to ciśnieniowe odbijanie pyłów od filtrów o którym pisałem w pkt. 1.
4. Okulary ochronne/przyłbica. Mam gdzieś wypisane do jakich prądów jakie szkła, ale sam osobiście używam jak najciemniejszych. Biorę np dwa szkiełka 5 do jednych okularów. Żeby nie było efektu olśnienia. Uchylam jedną 5 a następnie zdejmuję okulary. Przyłbice stosowane są najlepiej przy dużych prądach, gdzie może nastąpić duże promieniowanie UV. Dłuższe działanie UV działa na skórę jak solarium. Przy ciąłem 12h 100A. To twarz mnie strasznie piekła. Także należałoby wtedy zastosować przyłbicę.
5. Słuchawki/stopery. Stopery podobno nie są zbyt zdrowe na dłuższą metę.
6. Rękawice ochronne, które chronią operatora przed gorącymi detalami.
7. Maska przeciwpyłowa. Niestety wentylacja nie wciąga wszsytkiego świństwa, także należy również stosować ten środek ochrony osobistej.
8. Ekrany przeciwdziałające odbijaniu promieni świtlnych oraz promieniowania UV.
9. Najlepiej jeśli ściany są w kolorze czarnym. Niestety, u mnie w zakładzie ściany są białe, co powoduje efekt odbijania.
10. Ubranie - musi mieć dość "ciasną szyję" z tego względu, że przy perzebijaniu taki odprysk może wlecieć nam za koszule i nas poparzyć. Spodnie powinny nogawkami zakrywać cholewkę buta przeciwko wpadnięcu odprysków do wnętrza buta.
11. Buty atestowane z podnoskiem stalowym. Upadek blachy, elementu. Podnosek stalowy zawsze chroni palce przed zmiażdżeniem/skaleczeniem/odcięciem.
(...)
Jeśli operator wypalarki jest jednocześnie programistą to kłaniają się jeszcze warunki programowania przy komputerze. Ergonomia i zasady BHP przy korzystaniu z urządzenia komputerowego

Dodatkowo jeśli operator "ładuje" blache na stół to zasady BHP przy pracy z ciężarami.
Można by troche rozpisać się co i jak powinno być zastosowane,ale operator sam potrafi dojść do wniosku, jakie czynnki są w jego środowisku pracy i jaka ochrona osobista jest mu potrzebna. Ja pracuję 3 lata na obsłudze wypalarki i wiem jakie czynniki szkodliwe panują na tym stanowisku pracy.
Nie trzeba być BHP`owcem żeby dojść do tych wniosków.
Akurat chodzę do policealnej szkoły o profilu BHP, conieco zawsze można się dowiedzieć

Pozdrawiam