Znaleziono 3 wyniki

autor: Armstec
20 maja 2017, 22:29
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Silnik DC
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 5439

Albo inaczej mówiąc zawsze chodzi na pełnej dawce paliwa (pełnej mocy) tylko praca jest przerywana. zasilanie silnika jest "pstrykane" ON-OFF ( kilkanaście tysięcy razy na sekundę). predkosc obrotowa zależy od tego na jak długo w czasie cyklu jest włączony a jak długo wyłączony, jednak kranik z paliwem jest na max w czasie impulsu.
dlatego moment jest praktycznie stały i tak samo duży mimo niskich obrotów, bo silnik chodzi z maksymalną mocą tylko robi przerwy (a jak wspomnialem cykl ON-OFF ma czestotliwosc zwykle ok 10kHz-30kHz wiec nie ma mowy o jakimkolwiek szarpaniu)
Obrazek

tym sie rózni od klasycznego tranzystorowo-opornikowego sterownika bo tam obroty zależą od zmiany napięcia (mocy) sygnału, obniżasz napięcie, spadają obroty ale tez moc i moment. PWM jest kompletnie innym rozwiązaniem zasilanie jest podawane zawsze maksymalne tylko w krótszych lub dłuższych czasowo impulsach
InzSpawalnik pisze:Zarzuccie jakims przykladem ?
Przykład o jaki pytałeś o stabilizacje zadanych obrotów mimo drastycznych zmian obciążenia znajdziesz obowiązkowo np. w sterownikach PWM od elektrowrzeciona DC we frezarkach (tam nazywają to chyba "PID control" albo też ogólnie "closed loop speed control" )
Obrazek
filmik pokazujący dzialanie sterownika PWM z PID (lepszego filmiku nie znalazłem ale widac o co chodzi)
[youtube][/youtube]

Trzeba też wspomniec że PWM często umożliwia efektywną prace silnika na tak niskich obrotach że wentylatorek chłodzący na wirniku kompletnie nic nie robi "wiatru" i w ogóle nie chłodzi. Warto zastosować w razie potrzeby jak juz to nawiew z osobnego dodatkowego wentylatora z własnym zasilaniem lub inne rozwiązanie
autor: Armstec
20 maja 2017, 18:37
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Silnik DC
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 5439

No własnie to o czym wspomniales cliper... zdaje się w praktyce mozna znalesc w sterowniku PWM np. pod nazwą "układ utrzymujący obroty" ( dziala on tak że silnik automatycznie utrzymuje stałe obroty nawet przy znacznej zmianie obciążenia)
autor: Armstec
20 maja 2017, 01:50
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Silnik DC
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 5439

Bardzo wiele urządzeń nie ma przekładni mechanicznej, np. wiertarka stołowa a ma 9 biegów przekładni pasowej. Np. moja Frezarka i szlifierka stołowa nie mają wcale przełożenia narzędzie montuje się bezpośrednio w rotorze silnika ale to nieistotne

Chyba zapomnieli panowie dogadać sie czy mówią o konkretnej przekładni czy po prostu ogólnie o przełożeniu wstępnym, dobranym dla maszyny i silnika

Małe kolo zębate silnika można połączyć paskiem z dużym kołem zębatym wrzeciona uzyskując przełożenie wstępne i to już często wystarczy dla wielu urządzeń bez żadnych dodatkowych przekładni.
Choć akurat w tokarce mimo PWM (gdzie silnik ma praktycznie tyle samo sily na niskich obrotach co na dużych) zawsze przyda sie kilka biegów dla różnych zakresów obrotowych (bardzo wolne i mocne, średnie, bardzo szybkie ale słabsze)

Wróć do „Silnik DC”