Znaleziono 6 wyników

autor: czarek o.
29 lut 2016, 20:47
Forum: CNC podstawy
Temat: Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3867

Witam,

trochę nie pisałem ale sporo się zmieniło. Wziąłem sobie do serca Wasze sugestie i na chwile obecną mam do urządzenia wałki hartowane fi16 na każdą oś. Zamiast tulejek ślizgowych mam zamknięte łożyska liniowe a śruby TR10x2 zamieniłem na 14x4. W osi Y będą tak jak pisałem wcześniej po 2 prowadnice fi16 na każdej po 4 łożyska liniowe na stronę. Mogłem kupić wałki grubsze na oś Y ale te udało mi się załatwić po znajomości więc nie wybrzydzałem a na pewno lepsze od tych 14 i 12 które miałem pierwotnie użyć. Długość osi Y to na chwilę obecną 600mm i nie będę tego skracał do 500mm jak było w 1 wersji bo mi szkoda wałków ciąć tylko dam rozstaw większy łożysk (między 150 a 200mm). Oś X to samo 400mm i większy rozstaw łożysk. Tylko w Z zostaną takie długie jak planowałem. Dokupiłem brakujące części do sterowników z rosyjskiego forum. Sterowniki pracują z podziałem od 1 do 1/32 kroku. Miałem tranzystory i układy z zapasów od innych projektów więc wybór padł na nie bo tylko musiałem dokupić brakujące rezystory i kwarce. Mam też prowadnice przewodów.
Sprzęgła wykonam we własnym zakresie. Mam 2 zrobione na próbę i wydaje się, że będą ok. Każda część sprzęgła posiada po 4 kołki metalowe o średnicy 4mm ułożone co 45 stopni. Złożone są naprzemiennie a później całość szczelnie wypełniłem poliuretanową masą uszczelniającą. W efekcie otrzymałem "sprzęgło" które dość ładnie pracuje w każdym kierunku a dodatkowo jest sprężyste (w ręku tego nie zegniecie). Całość zachowuje się jakby była wykonana z twardej gumy.

Obrazek

Teraz czas na łożyska do śrub i tu potrzebuje Waszej pomocy. Wstępnie myślałem nad oparciem śrub od strony silnika na 2 łożyskach o średnicy wewnętrznej 9mm a po przeciwnej stronie takie samo mocowanie tylko na jednym łożysku. Wałek śruby pełny ma 8.8mm więc myślę, że na pozostałym po stoczeniu z 14 do 9mm gwincie łożysko będzie się już wystarczająco trzymać. Czy jest konieczność stosowania łożysk oporowych? Najmniejsze jakie znalazłem to 10mm średnicy wewnętrznej trochę dużo gwintu by zostało nie wiem czy się to sprawdzi... W starych śrubach miałem łożyska zapięte pierścieniami segera teraz tak myślę, że od strony silnika i podwójnego łożyska to wystarczy ale po przeciwnej powinienem dać łożysko o średnicy 9mm później stoczyć na 8mm, nagwintować i dać nakrętkę. Jeszcze jedno łożyska chcę złożyć z 2 ponieważ najmniejsze podwójne skośne jakie znalazłem jest o średnicy wewnętrznej 10mm :(
autor: czarek o.
08 lut 2016, 13:01
Forum: CNC podstawy
Temat: Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3867

Obudowy w większości wykonuje z płytki szklano-epoksydowej bez miedzi. Udało mi się załatwić 4 prowadnice 16mm które pójdą na oś Y w tym układzie o którym pisałem wyżej czyli od góry prowadnica później sruba i znów prowadnica. Na os X założę te prowadnice 14mm które już mam. Na Z zostana 12 mm. Y od razu dostanie łożyska liniowe reszta systematycznie jeśli maszyna ruszy
autor: czarek o.
07 lut 2016, 15:10
Forum: CNC podstawy
Temat: Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3867

Mam do Was pytanie czy jest sens dolozyc jeszcze po jednym walku 14mm w osi Y? Mógłbym mieć jeszcze 2 takie sztuki. W tym momencie umieciilbym śrubę miedzy prowadnicami.

- Prowadnica
- Śruba
- Prowadnica

Prowadnice miałbym za przysłowiowego browara tylko zastanawiam na ile zwiekszyloby to sztywność osi. Ja wiem najlepiej kupić 16-20mm i po kłopocie ale problem w tym ze budżet ograniczony i chciałbym wykorzystać to co już jest.
autor: czarek o.
18 sty 2016, 16:38
Forum: CNC podstawy
Temat: Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3867

Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy. Liczyłem się z taka odpowiedzią ale narazie muszę zrobić na tym co już zgromadziłem najwyżej z czasem wymienię śruby i prowadnice na coś grubszego. A jakim sterownikiem spędzasz silniki w swojej maszynie?
Do silnika od miniszlifierki znajomy wytoczy mi obudowę i osadzi łożyska w metalu wiec pewnie da rade na jakiś początek.

A dodam tylko że będę tym robił fronty obudów i wiercił pcb tylko na własny użytek raz na jakiś czas.
autor: czarek o.
17 sty 2016, 21:56
Forum: CNC podstawy
Temat: Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3867

napisze może co już mam

oś Y
- 2 wałki hartowane fi14 o długości 500mm + tulejki z jakiegoś samosmarnego materiału sztuk 6 (po 3 na stronę)
- 2 śruby trapezowe TR10x2 o długości gwintu 500mm + zatoczone końce pod łożyska o średnicy wewnętrznej 8mm
- zamówione silniki o momencie powyżej 1 Nm

oś X
- wałki hartowane fi12 o długości 350mm + tulejki z kompozytu na bazie teflonu sztuk 4 (po 2 na stronę)
- śruba trapezowa TR 10x2 o długości gwintu 350mm + zatoczone końce pod łożysko o średnicy wewnętrznej 8mm
- silnik krokowy o momencie według karty producenta 0,93Nm

oś Z
- wałki hartowane fi12 o długości 150mm + tulejki z kompozytu na bazie teflonu sztuk 4 (po 2 na stronę)
- śruba trapezowa TR 10x2 o długości gwintu 150mm + zatoczone końce pod łożysko o średnicy wewnętrznej 8mm
- silnik krokowy o momencie według karty producenta 0,93Nm

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Silniki jakie mam dla osi X i Z to MINEBEA 23KM-K035-P7V dla osi Y będą z tej samej serii ale mocniejsze. I tu potrzebuje waszej pomocy. Wcześniej zgromadziłem części do linisteppera v2 i nie mam pojęcia czy ten sterownik będzie współgrał z tyki silnikami.... Parametry silnika to:

napięcie = 3,2V
prąd = 1,8A
rezystancja 1,6ohm
autor: czarek o.
03 sty 2016, 22:46
Forum: CNC podstawy
Temat: Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 3867

Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego

Witam,
chciałbym prosić Was o porady przy budowie mini frezarki do plastiku do 2mm grubości maksymalnie, oraz laminatu szklano-epoksydowego. Głównie chciałbym móc wykonywać fronty obudów urządzeń które sobie tworzę oraz wiercić i przycinać formatki z laminatu. Nie zależy mi na szybkości maszyny ani ilościach produkcyjnych, nie będę też tym frezował ścieżek. Zadowoli mnie obszar roboczy zbliżony do A4. Budżet ograniczony dość znacznie. Jako wrzeciona chciałem użyć mini-szlifierki 130W, która służy mi już całkiem dobrze od 2 lat. Napiszę może co już mam i co musi zostać. Prowadnice hartowane fi 14 długość 500mm 2sztuki, śruba trapezowa 10x2 w odcinkach 2x600mm, 1x400mm, 1x200mm; zamiast łożysk liniowych chciałbym zastosować posiadane już tuleje stosowane chyba w rozrusznikach samochodowych (wyglądają na jakiś mosiądz), nakrętki do śrub wykonam z PE bo mam małe formatki. Całość prawdopodobnie będzie wykonana z blachy 5mm i spawana ewentualnie tekstolitu jeśli nie uda mi się w rozsądnej kasie pociąć formatki z blachy. Konstrukcja z ruchomą bramą z dwoma silnikami napęowymi w osi Y.
Śruby zatoczy mi znajomy tokarz żeby oprawić je w łożyska o średnicy wewnętrznej 8mm myślę, że będą wystarczająco trzymać na pozostałym gwincie bo rdzeń śruby ma 6mm i nie wiem czy nie za miałoby to było.
Prowadnice osi Y to byłyby posiadane już 14mm wałki hartowane, osie X i Z chciałem wykonać z wałków hartowanych 12mm tylko czy to nie będzie za delikatne? Na wałki dałbym łożyska ślizgowe - tuleje ogólnodostępne na znanym portalu.
Większość wyborów podyktowane jest funduszami jakie mogę na maszynkę przeznaczyć. Na początek che sprawdzić czy sobie z tym poradzę i za jakiś czas może ewentualnie pokuszę się o coś o lepszych parametrach. Zdolności manualne i mechaniczne posiadam więc nie boję się podjąć ryzyka budowy frezareczki najwyżej będę poprawiał aż zadziała :)
Sterownik to linistepper w wersji V2 lub V3 ponieważ posiadam mikrokontrolery z sampli i programator PICKIT2. Silników nie mam jeszcze bo chcę odłożyć i kupić na tyle mocne żeby nadały mi się do ewentualnej przyszłej frezarki.

Proszę o sugestie.

Wróć do „Mała frezarka do laminatu szklano epoksydowego”