Znaleziono 4 wyniki

autor: WP Kamil
07 sie 2014, 19:44
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: CAM- pasowanie elementów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2217

Ja jestem jedynym inżynierem w firmie toteż sam sobie jestem sterem, żaglem okrętem...

Też jestem za projektowaniem w wymiarach nominalnych (systemy CAD)- inaczej ciężko części w złożeniu powiązać. Kiedyś szef chciał żebym np przy nominalnym otworze 8mm projektował wałek na 7.9 i otwór 8.1, ale jak przyszło mi porównywać na szybko rysunki dwóch części to nie byłem w stanie przemielić kilku otworów o złożonych kształtach.

Podział na obróbkę zgrubną i wykańczającą, czy to tym samym narzędziem czy też różnymi narzędziami wraz z pozostawieniem naddatków, ustaleniem liczby przejść, wejście/wyjście, jest mi znany.

Co do meritum właściwie na polu walki zostają dwa sposoby:
-oszukanie na średnicy freza- niech operator (np korekta zużycia narzędzia) z technologiem (CAM) ustalą który to zrobi, tj. spychologia i zostawiamy to operatorowi ;)
- właściwszy- w operacji wykańczającej w CAM ustalamy naddatki równe połowie szerokości pola tolerancji (o ile dobrze zrozumiałem), dodatkowo możemy dostawić M00 przed pomiędzy obróbkę zgrubną i wykańczającą żeby operator mógł się upewnić że wszystko gra i/lub zareagować odpowiednio.

Ps. SolidCam czeka jako ostatni w kolejce do testowania i chyba jeszcze ponad miesiąc poczeka, zaś jakiejkolwiek tokarki brak, boleśnie odczuwalny brak. ;)
autor: WP Kamil
06 sie 2014, 21:15
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: CAM- pasowanie elementów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2217

Kolego WZÓR ach droczysz się waść z nami- tzn. wiesz jak Ty sobie z tym radzisz ale nie powiesz, zamiast tego wyciągniesz słabostki, nie fakty które by całkowicie dyskwalifikowały nasze patenty.
Nie po to zakładałem wątek żeby teraz udowadniać że nie jestem wielbłądem. Dostałem od człowieka konkretną odpowiedź jak on sobie radzi z problemem, napisałem co sam wymodziłem i tegoż spodziewam się po innych. Spróbuje coś z tego wyciągnąć dla siebie a może i inni coś wyłapią o czym dotychczas pojęcia nie mieli.
Doprecyzuje jeszcze fakty odnośnie mojego patentu i jego efektów.
Na początek powiem że projektuje mało skomplikowane mechanizmy powiedzmy zamków do drzwi. Jest tam kilka ruchomych elementów, obudowa i przykrywka. Wiadomo że te elementy muszą swobodnie się przemieszczać względem siebie toteż pasowanie +-0.1mm mi odpowiada, większe zrobiłoby grzechotkę. Pisałem o oprogramowaniu jakiego używam to dodam tylko że maszynę steruje przy pomocy PikoCNC.
Na początku nie zdawałem sobie nawet sprawy, że już w prototypie muszę bawić się z pasowaniami, dopóki nie wykonałem kilku bez korekty (tzn. średnica frezu podana w CAMie taka jak rzeczywista)i okazało się że muszę zeszlifowywać powierzchnie współpracujące ze sobą bo wyszły praktycznie wymiary nominalne.
autor: WP Kamil
06 sie 2014, 18:00
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: CAM- pasowanie elementów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2217

Kolego WZOR- projektuje bryle w SW nastepnie klikam w zakladke ktoregos z CAMow (mam je zainstalowane jako pluginy w SW) i juz kilka Gcodow usmazylem i wykonalem na obrabiarce. Tak tylko rzucilem temat bo mialem nadzieje ze ktos ciekawy sie wypowie jak Majster70.
autor: WP Kamil
04 sie 2014, 22:08
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: CAM- pasowanie elementów
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2217

CAM- pasowanie elementów

Generalnie chciałbym się dowiedzieć w tym wątku jak realizujecie pasowania i odchyłki w CAM. Przyznam szczerze dosyć mozolnie uczę się obsługi SolidWorksa plus możliwe Camy tj. MasterCAM, SolidCAM i HSM- jeszcze nie wybrałem. Mam małą 3 osiówkę i na niej realizuje jakieś dziwne prototypy. Jakiś czas temu pojawił się problem jak pasować elementy, tzn. jak i w którym programie zaznaczyć że dany odcinek ma być na plus a dany na minus bo inaczej wyfrezuje mi na +-0.02mm i wszędzie jest pasowanie ciasne. Wiem że w każdej operacji można zostawić naddatek na następną operację lub dzióbnąć głębiej w razie potrzeby- mało to efektywne. Mój patent na chwilę obecną jest taki że podaję średnicę narzędzia o 0.1 mniejszą niż w rzeczywistości i automatycznie wszystkie wymiary wew mam o 0.05/strone większe zaś wymiary zewnętrzne- mniejsze. I to mi na chwilę obecną całkowicie wystarcza. Czuje jednak że pewnie da się to zrobić lepiej, może da się w SW zdefiniować rodzaje pasowań dla poszczególnych par wymiarów i tak żeby CAM to widział i dodał/odjął te kilka setek z automatu? Proszę o wyrozumiałość jeśli prawię tu jakieś herezje bądź odpowiedź jest banalna, ale studiuję temat od roku i jeszcze się nie natknąłem za żaden patent.

Wróć do „CAM- pasowanie elementów”