Znaleziono 3 wyniki

autor: saymon5e
07 maja 2014, 12:38
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Video realizacja z budowy frezarki CNC DiD
Odpowiedzi: 191
Odsłony: 63327

Nie mam schematu tej płyty, ale jeśli dobrze rozumiem sens złącza HMA+ i HMA- to faktycznie jest ono do sterowania dowolną krańcówką NPN lub PNP.
Szczerze mówiąc, w instrukcji płyty nie ma słowa o czujnikach indukcyjnych, schemat połączeń jest taki jak z krańcówką mechaniczną NO i wspólnym +5V, a wejście HMA oprócz funkcji krańcówki bazującej może być wykorzystane "w roli sygnał indeksu do kontroli prędkośc i digitalizacji" (to cytat z instrukcji, szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi, ale pomyślałem, że skoro to wygląda jak wejście różnicowe w sterowniku, to mi NPN zadziała, tylko trzeba odpowiednio podłączyć).

Schemat płyty wygląda tak: http://www.ebmia.pl/pliki/dodatkowe/Ins ... 602298.pdf
transoptory tak: http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... a/2212.pdf , http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... 9769_1.pdf
Jeśli dobrze odczytałem, to maksymalny prąd chwilowy jest podany dla mało realnych czasów <10us i są to dużo wyższe wartości.
Prąd 10mA przyjąłem z tego względu, że czujnik sondujący musi być w wersji NC, czyli jedna z diod transoptora może świecić wiele godzin dziennie. (tak działa w linuxcnc, a czy w MACH3 to nie wiem)

Sam nie jestem pewny działania czujników przy +5V i będę podłączał do +12, najwyżej dołożę z 300 ohm do wejścia na którym będzie sonda, nie namawiam żeby iść w moje ślady, ale może ktoś po sprawdzeniu parametrów potwierdzi (bądź zaprzeczy) że tak można.
Jeszcze sprawa typu krańcówek. Autor wątku podał, że ma krańcówki NPN, czyli bez przerabiania czegokolwiek zadziała teoretycznie jedna. Z instrukcji można wyczytać, że do MACH3 można łączyć krańcówki bazujące XYZ razem pod jedno wejście, czyli do bazowania dało by się wykorzystać 3 szt. Pozostałe jednak trzeba by przerobić lub wymienić na PNP.
autor: saymon5e
07 maja 2014, 01:39
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Video realizacja z budowy frezarki CNC DiD
Odpowiedzi: 191
Odsłony: 63327

Czujniki podłączałem zgodnie z notą katalogową, bo inaczej się nie da, problem w tym, że na tej płycie oczywiste jest podłączenie czujników mechanicznych i PNP i te działały od razu, to z NPN który chciałem wykorzystać patrząc w instrukcję i schemat powinien zadziałać przy podłączeniu do HMA- trzeba było odrobinę zakombinować, owszem zadziałał, ale ale tylko przy bazowaniu, sondowania na nim nie udało się uruchomić. Testy z zasilaniem były przy okazji, chciałem sprawdzić czy zmieni się odległość i dokładność wykrywania po zwiększeniu napięcia.
Jaki prąd - to będzie wynikało z rezystora już podłączonego na płytce dla 5V. Nasz dodajemy do niego, aby uzyskać taki sam prąd przy np. 12V - jeśli takim nap. zasilamy czujnik).
Zasada taka sama jak przy podłączeniu sterownika, tyle że rezystor wewnętrzny w sterowniku ma przeważnie 270 ohm, na 12V dodaje się dodatkowe 1k.
Skoro transoptory obsługujące HOME i EMGR mają zbliżone parametry i identyczne rezystory wejściowe, a do EMGR doprowadzono +12V, to podpiąłem te +12V do czujnika uznając, że producent wiedział co robi i ten 1k ohm wystarczy.
(Tak dla spokojności duszy sprawdziłem wymaganą rezystancję i wyszło mi 1,06k ohm przy prądzie 10mA (maksymalny to 60mA))
autor: saymon5e
06 maja 2014, 20:50
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Video realizacja z budowy frezarki CNC DiD
Odpowiedzi: 191
Odsłony: 63327

Jakby kogoś to zainteresowało, to informuję że czujniki indukcyjne 6-36V u mnie na tej samej płycie działają przy zasilaniu z +5V, mam 2 szt PNP NO i 2 szt. NPN NO, zrobiłem trochę testów w różnych ustawieniach, bo miałem spory kłopot z uruchomieniem sondowania.
Problem jest tylko taki, że czujnik NPN NO działa tylko na wejsciu HMA- (na HMA+ daje się +5V), na pozostałych X,Y,Z nie dał się wykryć w żaden sposób, działają za to dobrze czujniki PNP NO. Sondowanie zadziałało na PNP NO z odwróceniem sygnału, ewentualnie musiał bym dokupić PNP NC.
W ramach testu podłączyłem również zasilanie czujników do +12V z gnaizda EMGR, ale bez czujnika NPN, bo profilaktycznie nie chciałem dawać +12V do wejścia HMA+. Płytka działała, czujniki również, nic nie upaliłem. GND przy +12 i przy +5 jest połączone, czyli zasilać można dowolnie. Nie wiem czy trzeba dać rezystorek na wejścia HOME, może nic nie trzeba, bo wg. schematu tam już są rezystory 1k.

Wróć do „Video realizacja z budowy frezarki CNC DiD”