I chyba kolega trafił w sednoMariuszczs pisze:Zębami to się da przegryźć a wy się martwicie o taką konstrukcję.

Zrobiłem kilka wykresów sił, w zasadzie prosty rachunek wektorowy, zwrotów nie naniosłem, ponieważ zależy on od tego czy rozpatrujemy sile czy reakcje, kierunki i wartosci powinny być takie same. Proszę o sprawdzenie poprawności, nie ma ludzi nieomylnych..
Podstawowym moim błędem bylo założenie sytuacji statycznej sił, tu mamy do czynienia z gałęzią która ma tylko swoją bezwładność (F=m*a ; m-masa gałązki, a- przyśpieszenie tu 2,25 m/s^2) która jest marniutka, a jedyne siły brane pod uwagę to normalne na pniu, które tną gałąź.
Pierwszy zestaw wykresów sił to moje ustawienie noży (po obwiedni walca)
http://zapodaj.net/f2158d80bb8ff.bmp.html
Jak widać siła reakcji normalnej do płaszczyzny noża to 20.61 kN, zasadniczo sporo, ale jeśli się zastanowić, to reakcja nie będzie miała takiej postaci.
Czemu? A dlatego, że nasza gałązka nie jest nieruchoma, ma co prawda swoją bezwładność ale tak naprawdę to można ją pominąć, tym samym siła normalna będzie o wiele niższa.
W zasadzie jedyne sily które się liczą to tak naprawde siły styczne, ponieważ z drugiej strony osi naszego drewienka działa nóż który tak naprawdę daje nam reakcję która daje nam stałą wartość 8,78 kN. I to te siły w pewnym stopniu odpowiadają za cięcie naszego materiału. Daje nam to w rezultacie siłę normalną na drewienku o kolejnych wartosciach 17,91 kN, 13,2 i 8,78 kN..
Niepokojące jest to, że im głębiej to siły są mniejsze, a przecież płaszczyzna przekroju wzrasa, więc i więcej trzeba "pary", żeby drewienko przeszlo..
małymi kółkami pokazałem reakcję drewna w danym punkcie przekroju wyliczoną z prostej zależności mianowicie długość cięciwyx1mm = powierzchnia działania tym samym dla wytrzymałości 6 Mpa mamy 6N reakcji/mm^2.. Otrzymana siłe pomnożyłem dla pewności przez 3.. poniżej wyliczenia w excelu.
http://zapodaj.net/308b2f4fabe96.bmp.html
Dla porównania podsyłam wykresy dla promieniowego rozstawienia noży,
http://zapodaj.net/98ad8d8840aff.bmp.html
Jak widać reakcja normalna na nożu jest nieporównywalnie większa.
Jednak ma to tylko znaczenie gdy natrafimy na coś co zwiększy nam drastycznie reakcje, np może być to sęk.