Znaleziono 5 wyników

autor: hornet20
09 kwie 2014, 16:04
Forum: Wycinarka Styropianu (Styroduru)
Temat: Pierwszy termo ploter
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 9443

W pewnym przybliżeniu mogę podać wymiary jako l = 700 r 450 t 200 wysokość profilu zmniejszała się o ok 50%
Przy takich mniej więcej proporcjach poległem dołożyłem do t i wyszło w miarę przyzwoicie
Ostatnio przesunalem granice mozliwosci: styrodur, na odleglosci 45cm redukcja cieciwy z 33 do 10cm. Koncowka lekko przypalona ale uwazam ze nie wymaga szlifowania, profil trzyma elegancko
Obrazek
Obrazek
Obrazek
autor: hornet20
16 sty 2014, 13:55
Forum: Wycinarka Styropianu (Styroduru)
Temat: Pierwszy termo ploter
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 9443

Swiat jest maly ;)

Walki fi16 ok, tylko popracuj nad sztywnym zamocowaniem.
Naped:
tak jak pisalem wczesniej, przy precyzyjnym cieciu nie rozpedzisz plotera szybciej niz 30cm/min. Zwroc uwage na rozdzielczosc, niestety powierzchnia styroduru przy zbyt malej rozdzielczosci plotera wychodzi strasznie slaba (u mnie skok sruby 1mm i 1,25mm dzielony na 400 krokow) . Nie chce Ci wciskac ze cokolwiek zrobisz to bedzie, ale ja dwa plotery mam naszpilkach budowlanych (nierdzewna+nakretka z mosiadzu i w drugim mosiezna szpila i stalowa nakretka). Silniki rowniez nie potrzebujesz jakis supermocnych, chyba ze chcesz duze predkosci przy przelotach jalowych. Tu proponuje upolowac jakies uzywki z kserokopiarki gdzies na aukcji.
powodzenia
jak cos to dzwon ;)
autor: hornet20
08 sty 2014, 17:40
Forum: Wycinarka Styropianu (Styroduru)
Temat: Pierwszy termo ploter
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 9443

Powiem szczerze ze nie widze problemu w wycieciu takiego skrzydelka, choc faktycznie jest to na skraju mozliwosci :)
Oczywiscie wszystko zalezy co to ma byc, jak gruby profil itd. Koncowka bedzie "przypalona", ale jesli to styrodur i idzie pod laminat w worku prozniowym, to problemu niema. W takiej sytuacji tak czy tak trzeba szlifowac powierzchnie zeby zywica dobrze chwycila.
Jesli chodzi o grubosci drutu to ja stosuje 0,25 na malym ploterze i rozwinieta spirale na duzym, predkosci zazwyczaj nie przekraczaja 15cm/min.

jesli chcesz pordelij co to dokladnie, sprobuje czy dam rade :P
autor: hornet20
06 sty 2014, 13:27
Forum: Wycinarka Styropianu (Styroduru)
Temat: Pierwszy termo ploter
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 9443

ter_haar, wprawdzie to chyba nie o tym temat.. .ale jak najbardziej masz racje. Redukcja cieciwy skrzydla jest duzym problemem. Ja sobie przygotowalem kiedys tabele wspolczynnikow - przy jakiej rozpietosci jak duza redukcja cieciwy daje jeszcze zadowalajace efekty. Srednio przy ropzieotsci 0,5m skrocenie cieciwy na koncowce o 60% wychodzi jaknajbardziej zajefajnie.

Ciecie delty obszedlem kiedys na dwa sposoby (ale nie ma sensu robic tego pod jedna sztuke) - wystarczylo skrzydlo podzielic na segmenty, wtedy nie ma efektu wypalania na koncowce, skoro wycinasz skrzydlo o rospietosci np 12cm i redukcji cieciwy z 50cm do 40cm :)
Z powodzeniem wycinam np ster kierunku w modelu edge

Obrazek
Nie pamietam dokladnie wymiarow, tak mniej wiecej cieciwy 125mm/40mm rozp 130mm
i to da rady zrobic bez problemu.
Drugi sposob znacznie latwiejszy do wyciecia ale trudniejszy do opracowania... przygotowanie tak plikow, aby cieciwy mniej sie roznily i wtedy na koncowce drut jedzie poza materialem w momencie gdy centroplat jeszcze tnie. Oczywiscie pojawia sie problem z odwzorowaniem profilu, ale ogolnie bryle dostaje calkiem fajna :)
Ten drugi opisany przeze mnie sposob wykozystalem np przy cieciu nasady plata w modelu funtana, gdzie zbierznosc tej czesci plata nie pozwolila na wyciecie go tradycyjnie. Wtedy sciezka od strony kadluba mial ksztalt "lezki" a po stronie skrzydla kasztalt "rybki" :)

Co da sie narysowac - da sie tez wyciac :P

[ Dodano: 2014-01-06, 13:37 ]
Marek Grodzki, Sprecyzuj, jaki trapez (wymiary), jaki material, jaki drut i jaka szybkosc ciecia, jaki program sterujacy :)
No i napisz ile m3 styroianu juz zepsules :P
autor: hornet20
04 sty 2014, 12:58
Forum: Wycinarka Styropianu (Styroduru)
Temat: Pierwszy termo ploter
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 9443

RossiQ, do skrzydel odpusc ta sztywna konstrukcje... do takich zabaw potrezbujesz tzw dwie kolumny XY i po klopocie. Poszukaj zdjec i opisow w google (foam cnc, DIY etc.) To nie frezarka, tam nie masz sil na osiach. Drut nigdy nie dotyka styropianu.
Oczywiscie zdajesz sobie sprawe, ze tnac litery kozystasz z dwoch osi (czyli obie poziome osie oraz obie pionowe sterowane sa dokladnie tak samo), tnac skrzydla praktycznie zawsze potrzeba 4osi. Niezalezne sterowanie lewej i prawej kolumny pozwala np na ciecie latajacego skrzydla przy ktorym polegl kolega ter_haar,

Te wymiary tez takie troche z palca... pole robocze dostosuj do rozmiarow cietego materialu. Czyli np X-1000, Y-500, rozpietosc drutu 1000. Wtedy wycinasz z plyty styropianowej budowlanej w kazdej konfiguracji, a i kolumna wysokosci 500mm bez problemu da rade przy prowadzeniu jedenie na dole.
Jesli startujesz np pod katem XPS, wtedy warto zbudowac XY obejmujace plyte 1250x600, natomiast rozpietosc dutu zostawilbym 1000 (najwiekszy z moich ploterow ma takie pole), poniewaz sporadycznie jedynie zdaza sie ciac plyte XPS wzdluz - nie stanowi problemu podzielenie skrzydla na czesci.

powodzenia!

Wróć do „Pierwszy termo ploter”