Znaleziono 5 wyników

autor: Czyngis-chan
24 gru 2014, 12:03
Forum: WARSZTAT
Temat: ZAY 7025 FG
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3027

Witam ponownie, wyżej ponawypisywałem głupot o tym kasowaniu luzów w ZAY7025FG i innym podobnym sprzęcie, aż wstyd się przyznać... :oops: . Ponieważ faktycznie udało mi się odkręcić (przez ten ww. otwór) nakrętkę nr 68 z tego pdfa (w inne dtrki są podobne, ale to dokładnie mój wrzeciennik): https://d27ewrs9ow50op.cloudfront.net/m ... 0754_m.pdf

str 37

Udało mi się to tak skutecznie, że odkręciłem ją całkowicie, tak iż leżała luźno na wrzecionie. Po dokładnej analizie ww dtrki stwierdziłem, że element 67 to podkładka blokująca nakrętkę na wrzecionie tak, by się nie odkręcała, a ja ją zerwałem lub odgiąłem, podkładkę oczywiście. Dlatego postanowiłem nie składać maszyny, co by nie skończyć jak ten koleś: http://www.usinages.com/fraiseuses/bloc ... 76-15.html , ale poszukać przyczyny, dlaczego nie mogę wyjąć ani obrócić pinoli skoro na dtrce, jak i zdjęciach, np.: Obrazek

nie ma żadnych trybów, kolków, pierścieni, niczego co by nie pozwalało wysunąć pinoli bez demontażu całego wrzeciennika.

Doszedłem do wniosku, że przyczyna musi tkwić w rowku blokującym pinolę przed obracaniem, a raczej innym jego wykonaniu (czyli zamkniętym), innym niż na powyższym zdjęciu, gdzie jest od górnej strony otwarty. I Eureka !!!! Choć wykręciłem śrubkę dociskową, która powinna znajdować się w rowku (zdaje się nr 24), pinoli wyjąć nie mogłem - OKAZAŁO SIĘ ŻE JAKIŚ CHIŃSKI GENIUSZ wkręcił tam DWIE śruby (jedna na drugą), a nie jedną tak jak na dtrkach :twisted: ! Tym sposobem po wykręceniu dwóch kołków pinola łatwo wyszła w dół, okazało się, że rzeczywiście jedna wypustka podkładki blokującej nakrętkę była odgięta przez moje wcześniejsze odkręcanie wewnątrz wrzeciennika. Zostało więc zablokować nakrętkę i złożyć maszynę :lol: . Obawiam się tylko, czy nie skasowałem tych luzów zbyt mocno, choć wrzeciono dość łatwo obracało się w pinoli. Ale nic, zobaczymy czy będzie się bardzo nagrzewać podczas pracy, jakby co to trochę poluzuję. Pozdrawiam :lol:

Ten otwór wywiercony we wrzecionie za śrubą wskaźnika służy najprawdopodobniej do SMAROWANIA ŁOŻYSKA STOŻKOWEGO (nr 56).
autor: Czyngis-chan
22 gru 2014, 20:53
Forum: WARSZTAT
Temat: ZAY 7025 FG
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3027

Dziś zawalczyłem z tą wiertarko frezarką i powiem szczerze że niepotrzebnie się napracowałem. Bo nic niczego nie trzeba było rozbierać!

Zdjąłem cały mechanizm posuwu pinoli, łącznie ze sprężyną i wskaźnikiem, a i tak wyjęcie pinoli okazało się ponad me siły. Myślałem że wyjdzie elegancko po demontażu wszystkiego co się da, ale nic z tego. Nie dało się jej wyjąć, coś ją blokowało we wrzeciennku, jakiś tryb czy pierścień, nie wiem. Chciałem zdjąć silnik aby zdjąć dekiel wrzeciennika i tu też porażka. Korpus silnika przykrywał dwie śruby mocujące dekiel, więc musiałbym go zdjąć, aby je odkręcić. Ale pomimo odkręcenia śrub mocujących silnik, ten prawie ani drgnął. Prawie, bo można go było dość swobodnie obracać póki jego kołnierz nie zaparł się o tuleję wrzeciona wystającą na 2 cm z górnego dekla. Silnik można było obracać tak ze 20 stopni w każda stronę, ale do góry wyleźć nie chciał za diabła. Zostawiłem więc to, myśląc że to koniec, ale jeszcze się przyjrzałem raz wrzeciennikowi.

I wtedy zauważyłem tuż nad blokadą wrzeciona otwór przewiercony we wrzecienniku, w tulei pinoli. Zastanowiło mnie po kiego diabła te chińskie majstry zrobili tam dziurę? Chyba nie przez kaprys lub z nudów? Począłem więc delikatnie opuszczać wrzeciono przyświecając latarką, coby coś widzieć w tej czarnej dziurze. I wtedy dojrzałem ją. Nakrętkę do kasowania luzów na łożyskach ma się rozumieć.

Była to ta nakrętka z nr 1, z tego linku od kolegi Romana: http://www.usinages.com/ressources/file/81823

Wystarczyło więc zblokować ją śrubokrętem, przekręcić wrzecionem i gitara :lol:!!! Eureka!!! Luzy skasowane! :lol: :lol:

Tylko niepotrzebnie się narobiłem rozkręcając pół maszyny, a wystarczyło zdjąć blachę z napisem ZAY 7025 FG, tą z przodu maszyny, wsadzić w dziurę śrubokręt i pokręcić wrzecionem. To wszystko. Może ktoś, kto ma podobny problem skorzysta z mojej porady i zaoszczędzi pół dnia pracy. Pozdrawiam.
autor: Czyngis-chan
22 gru 2014, 10:56
Forum: WARSZTAT
Temat: ZAY 7025 FG
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3027

O to chodziło :lol: ! Wielkie, serdeczne dzięki!
autor: Czyngis-chan
22 gru 2014, 07:40
Forum: WARSZTAT
Temat: ZAY 7025 FG
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3027

Mateusz-M pisze:Witam,
Luz zapewne powstał wskutek wybijania stożka Morsa :)
Regulacja w 7045 jest po zdjęciu pokrywy pod tym dekielkiem
z uszczelniaczem, Jeżeli kolega ma ruchomą pinole to będzie dokładnie tak samo.

Jeśli mogę coś doradzić, to polecałbym nie odkręcać górnego dekla bo przekładnia lubi się rozsypać
lecz wyjąć samą pinole.
Wtedy regulacja to bajka :)
Pozdrawiam.
Dzięki serdeczne. Ale jak wyjąć samą pinolę - czy czeka mnie demontaż zębatki wraz ze sprężyną do podnoszenia pinoli? Jak to zrobić? Nie chciałbym rozbierać dekla bo to masa roboty, dzięki za info że coś się może tam rozsypać w przekładni. Kiedyś tak rozwaliłem skrzynię biegów od samochodu, więc dzięki serdeczne za ostrzeżenie. Wolę tego nie ruszać, jeśli nie ma potrzeby. Czy mam wyjąć wałek z dźwignią i zębatką oraz sprężynę, odłączyć ten wskaźnik na wrzecienniku, a wtedy pinolę łatwo wysunę w dół?

[ Dodano: 2014-12-22, 07:44 ]
RomanJ4 pisze:trzeba by spojrzeć w DTR-kę jak tam wygląda
ta moja dtrka to jakiś cyrk po prostu. Nic tam nie ma. Jest niby jakiś rysunek a'la techniczny, ale tak nieczytelny że nic tam nie widzę. Pozdrawiam :lol:
autor: Czyngis-chan
21 gru 2014, 20:51
Forum: WARSZTAT
Temat: ZAY 7025 FG
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3027

ZAY 7025 FG

Witam serdecznie. W zeszłym roku kupiłem wymienioną w temacie wiertarko frezarkę. Pracowałem na niej głównie w frezując profile aluminiowe, bardzo rzadko w stali. Mój problem polega na tym, że zauważyłem luz na łożyskach wrzeciona, jak się nim porusza to słychać, iż nieco pukają, nawet jak się przyjrzeć to widać jak wiertło delikatnie waha się na boki. Wrzeciono jest w tym czasie zablokowane, więc to na pewno luz łożysk, a nie luz pinoli. Może koledzy mają wiedzę na temat tego sprzętu, czy ten luz da się wykasować przez jakąś nakrętkę na wrzecionie czy coś w tym stylu, czy też to raczej ciężka sprawa? Nie rozbierałem jeszcze maszyny, bo po co, skoro to może nie być możliwe. Znalazłem takie zdjęcia podobnej frezarki ZAY 7045, ale tam niewiele widzę. Może ktoś z was wie czy da się ten luz skasować i jak to zrobić?

Wróć do „ZAY 7025 FG”