Znaleziono 3 wyniki

autor: ak47
15 lis 2015, 09:28
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 19575



gościu pokazuje krok po kroku jak ustawiać Z i X po angielsku ale i bez języka pokazuje każdy krok więc wiadomo co robi.
autor: ak47
24 maja 2015, 08:58
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 19575

na sinumeriku 810D musisz zacząć od opisania narzędzia (nóż, wiertło frez) dalej masz okienka z szerokością części skrawającej narzędzia (albo średnicą jesli to wiertło), dalej czy na tym narzędziu maszyna ma przyjąć lewe czy prawe obroty. Na ostatnim miejscu jest okienko dotyczące tego czy przy pracy tym narzędziem ma być podawane chodzenie czy nie.

Po drodze są też 2 okienka określające długość narzędzia w X i Z. Po opisaniu wszystkiego co powyżej możesz przejść w tryb sterowania ręcznego. Założyć jakiś tam wałek. Znów wejść w tabelę gdzie opisywałeś narzędzie najechać na interesujące cię narzędzie a potem z listy po prawej stronie wybrać pomiar/mierzenie narzędzia (czy jakoś tak) na nowym ekranie będziesz musiał wpisać średnicę wałka który założyłeś. Potem dojedź ręcznie do materiału (posuw jakiś wolny !) i jak tykniesz materiał to chyba był tam gdzieś przycisk "pomiar narzędzia"(czy jakoś tak) i maszyna sama wpisze sobie w miejsca X i Z w tabeli to co jej wyszło z mierzenia.

Mogłem tu co nieco pominąć bo już dawno tego nie robiłem. W pracy mam wszystkie narzędzia pomierzone i do nowej roboty tylko je zakładam i wybieram z tabeli.

Łap polską instrukcję od sinumerika.
http://www.kfilipowicz.zut.edu.pl/Progr ... gpodst.pdf
autor: ak47
19 kwie 2015, 08:51
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 19575

polega dokładnie na tym samym co opisano stronę wcześniej. Na tokarce przykładowo ja brałem papierek i jechałem ręcznie głowicą z narzędziem. papierek opierałem o wałek który miałem toczyć a następnie na minimalnym posuwie ciągle ręcznie dojeżdżałem i przyciskałem nożem do wałka tak żeby papierka nie dało się ręcznie wyrwać. W tym momencie podawałem współrzędne. Współrzędne które podajemy są to współrzędne wierzchołka noża.
Po przetoczeniu trzeba było robić korektę bo raz się papierek przycisnął mocniej a innym razem mniej.

Na frezarce gdzie nie dostawałem już jakichś surowych wałków często na obrotach zjeżdżałem do momentu zarysowania powierzchni frezem i podawałem Z. Raz kiedy była robota seryjna pod sprawdzian na detalu stawiałem płytkę wzorcową 10 i powolutku zjeżdżałem do momentu aż wchodziła między detal a czoło frezu z oporem. Wtedy odległość w Z podałem jako 10 i voila.

Wróć do „Metody Pomiaru narzędzi na tokarkach CNC”