Znaleziono 3 wyniki

autor: Duszczyk_K
24 sty 2018, 09:00
Forum: Obróbka metali
Temat: Wiercenie otworu fi 42
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2306

Re: Wiercenie otworu fi 42

Skoro już odkopałeś mój temat, to może streszczę jak wykonałem to zadanie. Niestety nie dane mi było przetestować jak chodzi wiertło 42 w uprawce ze stożkiem MT2. Gdy zamontowałem tuleję MT2/MT4 + wiertło + detal okazało się, że mam za mało wysokości.
Na szczęście frezarka ma też wrzeciono poziome ze stożkiem MT3. We wrzecionie zamontowałem tuleję MT3/MT4 plus wiertło. Imadło na ostatnim rowku teowym ale wraz było ciut za mało miejsca, więc podłożyłem kostkę pod szczękę stałą imadła, następnie detal i zacisnąłem szczęki. Dla bezpieczeństwa, by mi nie odchyliło detalu złapałem go jeszcze łapą od góry by docisnąć do imadła detal.
Następnie nakiełek, wiertło fi 5 na wylot i wiercenie fi 42 z obrotami 102 (obr/min). Wiercenie na posuwie było niemożliwe (zbyt szybki 14mm/min), więc posuw był "na stukanego". Delikatne stukałem dłonią w korbę by wiertło miało czas na wybranie urobku.
Żeby było ciekawiej, wiertło było zaostrzone na 90 stopni, jak do fazek. Mimo tych wszystkich niedogodności zadanie zostało wykonane. :)
PS Sebafm - faktycznie moc silnika wg DTR to 1,5kW.
autor: Duszczyk_K
02 paź 2017, 00:03
Forum: Obróbka metali
Temat: Wiercenie otworu fi 42
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2306

Dzięki za podpowiedzi,
Petroholic - na korbkach strasznie trudno zrobić cykl trochoidalny :) a wiertło 42 mam, 48 ani żadnego podobnego - brak. Nowy nabytek - głowicę trzeba przetestować, jak się okaże, ze można przybierać po 0.2 to będę płakał i kombinował z wyczarowaniem fi48.
ak47 - silnik to chyba 4kW, minimalne obroty w głowicy pionowej - 102. w poziomej, mniejsze - ale nie pamiętam ile. W głowicy pionowej jest MT2 ale w poziomej MT3. (mam również tulejkę MT3/MT4, ale zawsze wydaje mi się, ze na płasko do stołu łatwiej zamocować obrabiany detal). Wierciłem już kiedyś fi 40 wieloostrzowym frezem walcowo-czołowym - choć to było "tylko" poprawianie napawanej powierzchni, a nie wiercenie w pełnym. Po troszku z małym przybraniem dała radę.
autor: Duszczyk_K
01 paź 2017, 20:11
Forum: Obróbka metali
Temat: Wiercenie otworu fi 42
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2306

Wiercenie otworu fi 42

Witam szanownych kolegów,
Ostatnio na forum pojawiają się różne "trudne" pytania, więc i ja nie będę się wstydził by zadać swoje :)
Potrzebuję wykonać otwór fi 42 w kostce o grubości 50mm. Jakość powierzchni otworu może być niska, ponieważ otwór będzie dalej roztaczany wytaczadłem do fi 50, ale jakoś trzeba wykopać otwór prowadzący.
Mam frezarkę RUHLA FUW 260 x 720 w której można zamontować narzędzia ze stożkiem MT2.
Mam wiertło fi 42 ze stożkiem MT4, ba, mam też tuleję zwiększającą MT2/MT4.
ALE po zamontowaniu wiertła w tulejce trzpień MT2 wygląda mizernie w stosunku do średnicy wiertła i zastanawiam się, czy ten zestaw da radę. Czy siły skrawania pochodzące od tak dużego wiertła nie obrócą stożka MT2? Ja wiem, że stożek ten jest samohamowny, że przenosi cały moment, że podczas wiercenia stożek jest wciskany, więc zdolność przenoszenia momentu rośnie... ale mimo to mam pewne obawy. Może warto potrudzić się i w trzpieniu MT2/MT4 zrobić gwintowany otwór, by dodatkowo zaciągać szpilką stożek MT2 w gnieździe? Myślicie, że ma to sens? Czy może po prostu wiercić delikatnie podnosząc stół po 0.05 i dać czas na dokładne wybranie materiału?
Zastanawiam się też nad technologią wykonania tego otworu, czy wiercić odrazu w pełnym materiale? czy wykonać otwór prowadzący fi 10 tak by łysinka wiertła nie mieliła materiału w samym środku otworu i potem fi 42 (podobno lepsze prowadzenie wiertła), czy też ze względu na siły skrawania wiercić najpierw fi 10, fi 17, fi 24 i dopiero fi 42 (bo takie wiertła mam).
Czy też takie kombinacje mogą się skończyć usterką maszyny, więc nie warto kombinować i dać to na odpowiednio dużą wiertarkę z MT4? (do takiej wiertarki mam dostęp grzecznościowy więc wolał bym nie nadużywać czyjejś dobroci, ale jak mus to mus...)

Wróć do „Wiercenie otworu fi 42”