Znaleziono 5 wyników

autor: automatyka
26 wrz 2013, 11:27
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Pierwsza mini maszynka CNC na paskach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6713

Cieszę się że odpisałeś. Widziałem Twoją maszynkę i naprawdę wykozaczyłeś :)

Zauważyłem na filmikach yt że w pewnym momencie miałeś części ze sklejki i jeden silnik na największą oś, który ruszał się z całą osią na nieruchomym pasie. Czy to rozwiązanie było dobre?
Chodzi mi o to że chyba najlepiej złapać po środku (osi), a w ostateczności nie dość że zrobiłeś przełożenie to złapałeś pas obustronnie za pomocą wałka.
autor: automatyka
23 wrz 2013, 17:43
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Pierwsza mini maszynka CNC na paskach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6713

Witam ponownie po przerwie!

Udało mi się złożyć niepełną oś Z (tylko dwa łożyska, będą 4).
Zdecydowałem się na sklejkę (gr. 12mm).

Aktualny stan rzeczy widać na zdjęciach:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Plus filmik:
[youtube][/youtube]

Część ruchoma jest dosyć prowizorycznie przykręcona do pasa zębatego - stąd moje pytanie czy powinienem to zastąpić jakąś sztywniejszą częścią?
W ogóle to nie powinienem przesuwać całą częścią "łapiąc" jak najbliżej środka ciężkości? Czy wystarczy żeby przytrzymać to w połowie odległości między wałkami?

Aktualnie podłączyłem mój własny sterownik silników krokowych, który doi do 1.5A a jest ustawiony na mniej, gdzie silnik pracuje na 2A. Stąd stawiając oś pionowo silnik już zaczyna nie dawać rady z wciąganiem części na górę (gubi kroki co jakiś czas). Jeśli przykręciłbym dwa pozostałe łożyska to nie miałby szans. Przy okazji dało mi to do myślenia - czy nie powinienem na oś Z użyć w takim razie najlepszego silnika?
W końcu reszta osi (X, Y) nie będą przeciwstawiały się grawitacji a jedynie tarciu, więc byłoby fair dać najlepszy silnik dla Z zamiast dla X jak planowałem wcześniej.

Dodam że totalnie inaczej wyobrażałem sobie napinanie pasa, i dla tej osi cudem zadziałało moje rozwiązanie, ale nigdy więcej. Dla X i Y zdecydowanie zajmę się tym inaczej.
Znów więc pytanie do Was - czy powinienem kierować się ku ruchomej bramie czy stołowi, czy brama jest opłacalna dla takiej kontrukcji?

Czekam na komentarze i odpowiedzi, proszę o pomoc :)
autor: automatyka
08 sie 2013, 00:34
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Pierwsza mini maszynka CNC na paskach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6713

@syntetyczny:
ok

@noel20:
był mały błąd już poprawiłem. Tam są średnice dzielone na 2 więc promienie.

@Raven:
Ogólnie to ja polecam wolframa. Poza tym zakładanie że przyspieszenie grawitacyjne to 10m/s² trochę zawyży te kilogramy ;)

Tutaj link, na dole od razu przelicza masę dla wyliczonej siły:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=0. ... 8mm%2F2%29
A przy okazji dowiadujemy się że jest to 1/151 siły zgryzu jakiegoś tam krokodyla :twisted:

Dwa to jest tarcie na łożyskach, z tego co wiem to max. współczynnik zakłada się 0,005. Współczynnik powinien się sumować więc dla 4 łożysk mamy 0.02, czyli 2% trzeba obciąć.
No i z prawa Newtona wynika że jak siły się równoważą to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się jednostajnym prostoliniowym. Zazwyczaj chcesz nadać przyspieszenie w CNC więc trzeba zawsze dać ileś tam mniej tych kilo niż wyjdzie ^^

Jeśli ktoś wie proszę o zabranie głosu w sprawie reszty pytań :)
autor: automatyka
07 sie 2013, 20:51
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Pierwsza mini maszynka CNC na paskach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6713

syntetyczny pisze:Tutaj raczej masz inny problem. Jeżeli nie będziesz używał sterownika o dużym podziale mikrokroku, to średnica koła zębatego zmniejsza Ci rozdzielczość. Inaczej mówiąc im większe koło zębate, tym mniejsza rozdzielczość, dlatego też musisz się zastanowić jaka dokładność Ciebie interesuje i do tego dobrać zębatkę.
Dziękuję za odpowiedź.

Tak, ale jeszcze jedna sprawa - z tego co wiem to im mniejsza średnica zębatki tym większa siła. Jak zastosuję najmniejszą, 20 zębów to

Kod: Zaznacz cały

0.4N*m/(12.8mm/2) = 6.4kg
Jeśli ten mój silnik w ogóle ma 0.4Nm.
Dla większej zębatki np. 30 zębów:

Kod: Zaznacz cały

0.4N*m/(28.6mm/2) = 2.9kg
więc 20 zębów jest bezpieczną opcją, same 4 łożyska to już jest 0.8kg.

A dwa to nie wiem czy się zrozumieliśmy :) Z tej drugiej strony wystarczy że pasek się nałoży na łożysko bez-zębne czy musi być na zębatce i zębatka na łożysku? Chodziło mi o sam sposób mocowania.
autor: automatyka
06 sie 2013, 15:57
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Pierwsza mini maszynka CNC na paskach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6713

Pierwsza mini maszynka CNC na paskach

Witam,

i dla mnie nadszedł czas na rozpoczęcie poważniejszej przygody z CNC. Mam za sobą mini ploterek laserowy zrobiony z nagrywarek DVD i nadszedł czas na coś większego.
Temat założyłem tutaj jako że jeszcze nie wiem z jakiego materiału będzie zrobiona.
Maszynka ma być do materiałów miękkich, PCB, plexi, może drewno.

Przejdę do sedna - wymyśliłem sobie że najpierw buduję oś Z, czyli kupuję mniej niż 1/3 części i dopiero po jej złożeniu zastanawiam się co dalej. Nie chcę kupić naraz np. wszystkich wałków i wtopić pieniążki.
Zakupiłem na razie tanie silniki, jeden z nich mam już wymodelowany, jest to "japan servo 1.76V 2A kh56km2u113a" w okazyjnej cenie z allegro.
Z chęcią podzielę się jego modelem:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/532 ... 2u113a.ipt

Tutaj prezentuję co mam w inventorze (silnik, wałki podparte, łożyska):
Obrazek

Teraz pytanie do Was. Wałki i silnik trzeba oczywiście do czegoś przykręcić - wymyśliłem żeby dać tam plexi 10mm. Jak bardzo jest to zły pomysł? Czy jest to lepsze od sklejki? (zauważyłem że nikt tutaj tak nie robi, ale na youtube widziałem że jakiś pan miał parę części z plexi)
Za tym rozwiązaniem przeważa oczywiście mała cena (wyjdzie mi <60zł) oraz dokładność wyciętych dziurek, której nie uzyskam w domu na statywie. Poza tym widziałem drukarki 3d które mają malutkie części z plexi 5mm i jakoś się trzymają.

Druga sprawa, maszyna ma działać na paski zębate, tak jak reprap, czy w fazie projektowania powinienem uwzględnić od razu długość paska i ew. naciągnięcie czy mogę pasek przeciąć i naciągnąć go w miejscu przykręcenia do części ruchomej? W praktyce częściej widywałem to drugie rozwiązanie (drukarki 3d/parę cnc z youtube)

pasek 9mm
koło zębate

Trzecia sprawa - co zrobić z drugą stroną paska zębatego - rozumiem że ma tam być również koło zębate ale na jakimś łożysku? Jak to rozwiązać?

Jakich śrub używa się do przykręcenia łożyska liniowego (one mają gwintowane otwory) ?
Czy mogą to być zwykłe śruby z obi/castoramy? Na zdjęciach zawsze widziałem śruby imbusowe - jeśli takie powinno się dać to dlaczego?

Większość części (wałki podpare + pasek + koła zębate) chcę kupić w cnc profi. Słyszałem o tym sklepie dobre opinie tutaj na forum poza tym mam możliwość odbioru osobistego.
Niestety mają drogie łożyska i chyba lepiej je kupić na allegro, z wysyłką wydaje się nadal taniej.

Proszę o pomoc i pozdrawiam ! :)

Wróć do „Pierwsza mini maszynka CNC na paskach”