Znaleziono 5 wyników

autor: segment
31 mar 2016, 01:20
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka do aluminium 800x500x150
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8955

Moim zdaniem jest o wiele lepiej. Zerknij na rysunek od kolegi steff.k nad wózkiem jest wolna przestrzeń i tam bym dał nakrętke śruby kulowej. O coś podobnego mi chodziło. A co do stołu to skrocilbym jeszcze do rozmiaru pola roboczego albo dał na górę jeszcze jedna płytę o jego wymiarach . Pamiętam ze czytałem gdzieś na tym forum że nie ma co się bawić w podwójne prowadnice. Rodzi to więcej problemów niż korzyści. Co nie znaczy że się nie da albo że nie wolno. Jeśli siedzisz przy projekcie codziennie to zrób sobie ze dwa dni przerwy i zajmij się zupełnie czym innym. Taki odpoczynek (reset mózgowego ramu) daje świeże spojrzenie z innej strony. Tak jakby widać więcej. :shock: :idea:
autor: segment
30 mar 2016, 21:55
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka do aluminium 800x500x150
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8955

Siedzę w pracy na telefonie wiec nie mam jak tego narysować. A ze stołem to wystarczy blat przesunąć do przodu i uwzględnić podparcie.
autor: segment
30 mar 2016, 19:48
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka do aluminium 800x500x150
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8955

Miałem na myśli coś takiego ze: prowadnica jest na gorze, na prowadnicy wózek, do wózka przymocowana płyta alu szersza bądź dłuższa od wózka o jakieś 15mm i grubości np 15mm. Następnie druga płyta przymocowana do nakrętki kulowej i te dwie płyty skręcone ze sobą. czyli prowadnica wózek płyta płyta nakrętka jeszcze raz płyta i belka Y. To zamiast kolumn. A jak za mało do Z-tki to dać grubsze płyty. Tak jak jest teraz tez będzie działać. Ale co do stołu to bym się zastanowił z tym ze cześć będzie nieuzytkowana. Bo po skreceniu maszynki dobrze by było splanowac stół. A po planowaniu zostanie schodek. A jak będziesz chciał np wyciąć jakiś element z płyty większej niż aktywne pole robocze to będziesz miał problemy. Bo albo trzeba będzie coś podkładać albo będzie krzywo a i tak nie będzie styczności ze stołem.
autor: segment
30 mar 2016, 01:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka do aluminium 800x500x150
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8955

Nie czekaj na testy ze wzmocnieniami. Przerabiać, poprawiać już gotową maszynę jest trudniej niż troche jeszcze poklikac przy projektowaniu. Sztywności nigdy za wiele. Nigdy nie dotykalem takich profili alu, wiec nie wiem w jaki sposób można zamontować prowadnice, ale wiem jedno ze maszynkę robisz raz i dobrze zrobić to odrazu jak najlepiej się da. Przy takiej wersji jak robisz (nie wiem czy to nie herezja, wiec jeśli wprowadzam Cię w błąd to proszę starszych kolegów o konstruktywną zje..ę) zrezygnował bym z kolumn umieszczając prowadnice na gorze a na wózku nakrętke śruby kulowej i najwyższej jakaś podkładkę gdyby było za nisko dla osi Z. I przesunąlbym stół względem całej maszynki tak by cały był użyteczny. Sam zrobiłem podobnie i uważam to za błąd a przynajmniej ze można trochę lepiej.
autor: segment
29 mar 2016, 21:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka do aluminium 800x500x150
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 8955

A ja dałbym prowadnice X nie z boku a z góry. Skróciło by to kolumny i zarazem belkę Y. Zwiększając trochę sztywność. Dałbym tez coś pod stół bo 10 mm to trochę mało na takim polu roboczym (dla mojego widzi mi sie) bo frezowanie aluminium można rozumieć na wiele sposobów. Wzmocnilbym tez belkę od Y dokładając od tyłu jeden lub dwa profile aluminiowe.

Wróć do „Frezarka do aluminium 800x500x150”