Znaleziono 5 wyników

autor: Hrumque
31 mar 2015, 12:03
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czy można podłaczyć silnik elekt. do frezarki CNC.?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3252

relaxxis pisze: Zasilacz jest na 350 W , a silnik na 300 W czy różnica mocy może mieć znaczenie i wpływ na działanie takiego zestawu.?
Zakładając że zasilacz jest normalnym zasilaczem (a nie specjalizowaną ładowarką do akumulatorów itp wynalazkami) - to dobrze by było by miał trochę wyższą moc niż to co do niego podłączasz. Ponieważ to jest podana jego "moc maksymalna" - iloczyn napięcia razy prąd maksymalny, i wynika to z parametrów elementów wewnątrz (np. maksymalny prąd diody czy tranzystorów) ale również z warunków termicznych (przy takiej oddawanej mocy - teoretycznie - nie powinien się przegrzać).
Dodatkowo zasilacze (impulsowe zwłaszcza) mają zabezpieczenia nadprądowe - które powinny albo całkowicie wyłączyć zasilacz w sytuacji przekroczenia prądu, albo obniżać napięcie wyjściowe tak by prąd utrzymać nie większy niż maksymalny. Jak jest w danym zasilaczu zrobione - rzadko podają...

Silnik na którym piszą 300W - to też jest tylko parametr "katalogowy", bo jak sam wiesz - pobór prądu będzie zależał od realnego obciążenia na wale, więc raz będzie to 30W (luzem) a drugim razem przekroczysz 300W bez problemu (przy mocniejszym przeciążeniu oporem na wale) - a podawana moc 300W jest tylko mocą "projektową" - przy pracy przy takiej mocy nie powinien silnik się przegrzewać.

Chwilowo (choćby przy rozruchu-rozpędzaniu, i ogólnie nim się zdąży nagrzać, bo ma sporą bezwładność cieplną, albo stosując odpowiednie chłodzenie dodatkowe) da się tą moc w silnikach komutatorowych znacznie przekroczyć, zależnie od konstrukcji - nawet kilkukrotnie (co w napędach - np skuterach czy autach elektrycznych jest wykorzystywane przy rozpędzaniu się). W takiej sytuacji to właśnie źródło zasilania (zasilacz lub prosty bezpiecznik nadprądowy i termiczny) ogranicza moc maksymalną do wartości bezpiecznych (dla silnika, czy dla obsługi).

Dla porównania - w skuterku elektrycznym masz przeważnie 3 akumulatory 7Ah lub 12Ah (rzadko 18Ah). Wydajność mocowa (chwilowa, nim się to nie rozładuje) takiego zasilania to dobre 2000-5000W ...

Z powyższego wynika - że dobrze mieć "lekki zapas" zasilacza (by np podczas rozruchu silnika nie wyłączał się z przeciążenia prądowego) ale też nie ma co przesadzać z 10x większą mocą zasilacza, bo on też robi za pewne zabezpieczenie układu, i wtedy by trzeba kombinować jakieś własne osobne zabezpieczenie...
autor: Hrumque
29 mar 2015, 19:10
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czy można podłaczyć silnik elekt. do frezarki CNC.?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3252

jomat pisze: We wszystkich małych tokarynkach są silniki DC komutatorowe
i nikt nigdy toroida tam nie widział a jedynie regulatory impulsowe temu podobne:
Najlepiej to indukcyjny z falownikiem albo bldc po prostu... ale co innego dobrze, a co innego prosto (zwłaszcza jak ma to uruchamiać osoba, która ma problem z połączeniem tego do kupki).
autor: Hrumque
28 mar 2015, 22:00
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czy można podłaczyć silnik elekt. do frezarki CNC.?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3252

relaxxis pisze:Znalazłem inne zasilacze:
http://www.cncprofi.com/category/zasilacze-impulsowe
Do napędzania silnika - nie ładowałbym się w zasilacz impulsowy, bo impulsowy "zbyt delikatny", zbyt wrażliwy na nawet chwilowe przeciążenia (a o te - na silniku komutatorowym nie trudno), ani taka stabilność napięcia nie jest potrzebna.

Najlepszy zwykły kawał masywnego transformatora - mniej-więcej o napięciu wyjściowym "przez pierwiastek z dwóch" niższym niż napięcie silnika (bo zmiana AC na DC spowoduje zwiększenie napięcia o 1.41), czyli dla silnika 36V (które też jest pi-razy-drzwi podawane, bo w "skuterze 36v" na naładowanych akumulatorach jest ponad 40V) będą dobre transformatory o napięciu wyjściowym 25-28V.
Obrazek

Do tego "gruby" mostek prostowniczy - kostka typu 25A - 40A (napięcie prawie dowolne, >100v)
Obrazek

oraz kawałek jakiegoś kondensatora (im więcej tym lepiej, ale nawet 1000uF wystarczy, bo tętnienia niewyfiltrowane niczym nie przeszkadzają dla silnika komutatorowego). Ważne żeby na kondensatorze było napięcie podane 50V albo 63V ! (nie mniej)

Taki układ będzie co prawda większy/cięższy niż zasilacz impulsowy, ale za to bardzo odporny na wszystkie możliwe nieszczęścia i przeciążenia. Bo na takim silniku zrobić "chwilowe przeciążenie" to nie problem ;) choćby przy rozpędzaniu pewnej masy, albo obróbce - 1Nm to wiele nie jest, nawet jak dodasz przekładnię, to nie sztuka to przekroczyć przy głupim szlifowaniu drewnianego kloca ;)
Czy trzeba inaczej przerobić regulator prędkości przy 300 W :
http://allegro.pl/regulator-mocy-grzale ... 42674.html
Ten akurat regulator się nie nadaje - pracuje na 120Hz i będzie ci strasznie jęczeć silnik. Jak chcesz któryś z regulatorów od tego sprzedawcy - to któryś z tych dwóch:
http://allegro.pl/regulator-obrotow-sil ... 85150.html
lub
http://allegro.pl/regulator-obrotow-sil ... 11929.html

A (konieczna) przeróbka polega na wstawieniu tego głównego (czarnego dużego) tranzystora w wersji nie na 40V tylko na przynajmniej 80V, to zapewni że nie padnie ten tranzystor od zbyt dużego napięcia (bo przepięcia na silniku, zwłaszcza hamującym, będą znacznie wyższe niż napięcie zasilania). Najlepiej byś zwrócił się wprost do sprzedawcy, by ci zrobił od razu taką wersję - weźmie może 5zł za fatygę, a ty nie będziesz miał problemu i stracha "kiedy wywali"
autor: Hrumque
27 mar 2015, 17:24
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czy można podłaczyć silnik elekt. do frezarki CNC.?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3252

jomat pisze:j.w.
Przykładowo do Twojego silnika:
zasilacz - http://allegro.pl/zasilacz-przemyslowy- ... 30690.html
Tych zasilaczy/od tego sprzedawcy bym nie polecał. Po pierwsze w tytule wielkie 9.7A, a w opisie już tylko 6A, a 9.7 to chwilowo przeciążeniowo. Po drugie - jest w opisie dobrze ukryte:
"Zasilacz nowy - posiada przyrdzewiałe styki."
One mają nie tylko styki przyrdzewiałe, ale całą elektronikę mocno skorodowaną, wygląda to jakby to w morskiej wodzie było zamoczone/zachlapane, i tak sobie z chin płynęło ... Kupowałem od nich kilka sztuk (bo tanio) - wszystkie padły w efektowny sposób, a po rozebraniu - wszystko zaśniedziałe, ścieżki dosłownie "zjedzone"

Jest tutaj nawet taki wątek: https://www.cnc.info.pl/topics79/przest ... t64752.htm
autor: Hrumque
27 mar 2015, 11:38
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czy można podłaczyć silnik elekt. do frezarki CNC.?
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3252

Re: Czy można podłaczyć silnik elekt. do frezarki CNC.?

relaxxis pisze:Mam frezarkę CNC z napięciem 36V i chciałbym jakoś podłączyć zwykły silnik elektryczny na 36V o mocy 250 W.
http://www.magma.sklep.pl/product-pol-1 ... 1016-.html
Napięcie 36V z obciążeniem prąd </= 9.0 A

Opis na zasilaczu:
DC OUTPUT 36V 9,7A
Teoretycznie: możesz podłączyć (choćby do testów) ten silnik wprost do tego zasilacza od CNC - ale to jest tak ledwo na styk... Zasilacz ma wydajność 9.7A, a silnik może pobrać do 9A. Pewnie - jak go przeciążysz - to pobierze więcej, również przy rozpędzaniu się - może pobrać więcej, i nie wiadomo jak twój zasilacz od CNC się zachowa - czy się po prostu nie wyłączy od przeciążenia... (a raczej byś tego nie chciał, by ci w trakcie obróbki nagle wszystko wyłączyło z nożem w losowej pozycji). Zwłaszcza że reszta CNC też nadal pracuje, i jakiś prąd pobiera, więc sumarycznie w tych 9.7A możesz się nie zmiescić.

Moja rada - zdecydowanie daj osobny zasilacz, z zapasem (bo takie silniki są chwilowo mocno przeciążalne, więc i chwilowy pobór prądu potrafi być większy). Skoro to tylko silnik - to nie potrzebujesz superduper stabilnego zasilania - wystarczy transformator toroid (moc duża, napięcie wyjściowe około 25-28V będzie ok) + prostownik gretza i kondensator.
Do samego silnika pewnie przydałby ci się jeszcze jakiś regulator obrotów (a nie tylko włącz/wyłącz),

Jak nie masz niczego z powyższych, a chcesz tego użyć sporadycznie - to możesz użyć po prostu akumulatorów 12v połączonych szeregowo, by uzyskać 12/24/36V (i tą metodą - prosto wybierać sobie 3 zakresy obrotów), a aku sobie później (każde z osobna) zwykłą ładowarką naładujesz..

Wróć do „Czy można podłaczyć silnik elekt. do frezarki CNC.?”