To prawda i odnosi się do nowo budowanych instalacji. Dostosowanie starej instalacji do nowych wymagań wiąże się z jej całkowitą przebudową, czego chyba kolega ergovision nie ma zamiaru robić. Dlatego proponuję dostosować instalację do starych przepisów, tych wg których i tak jest już wykonana. Z całą pewnością zastosowanym w niej środkiem dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej jest zerowanie i jest zapewne zastosowane do innych urządzeń znajdujących sie w budynku. Mieszanie dwóch róznych środków ochrony tj. zerowania i uziemienia ochronnego, jak proponuje kolega cnc3d jest niedopuszczalne. Można dodatkowo uziemić urządzenie, ale po połączeniu z przewodem zerowym.cnc3d pisze:NIE WOLNO W/G DZISIEJSZYCH PRZEPISÓW ŁĄCZYĆ BOLCA PE Z ZEREM.
Cytat z przepisów (starych - tych na podstawie których zrobiona jest instalacja kolegi ergovision):
"§87.1.W sieci, w której zastosowano zerowanie, nie wolno stosować uziemień ochronnych."
cnc3d pisze:(...) lepiej do niczego nie podłączaj.
Jeszcze jeden cytat z tych samych (już nieaktualnych) przepisów:
"§141.1. W pokojach o podłodze źle przewodzącej można nie stosować dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej, także w przypadkach wyposażenia tych pokoi w metalowe uziemione grzejniki centralnego lub lokalnego ogrzewania i umywalki"
Jeżeli, kolego ergovision, chciałbyś skorzystać z tego paragrafu, to nic nie rób w gnieździe na ścianie, ale zasil jednak swój sterownik za pomocą kabla trójżyłowego z odpowiednią wtyczką i połącz przewód PE z obudową. Może się zdarzyć, że przeniesiesz maszynę w inne miejsce, gdzie już będzie inna podłoga.
Ustępstwo określone ww przepisie dotyczy tylko budynków mieszkalnych i podobnych (szkoły, przychodnie itp.). W budynkach przemysłowych, warsztatach czy garażach zawsze była i jest wymagana dodatkowa ochrona przeciwporażeniowa.