Znaleziono 6 wyników

autor: Seb2
25 lut 2013, 08:22
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 26537

re

Nie do końca :)
jeżeli mamy rezonator jednomodowy i wytworzona tam wiązkę wprowadzamy w światłowód wielomodowy, na wyjściu mamy wiązkę z rozkładem wielomodowym.
Strona IPG jest bardzo nie jasna. Piszą że oferują lasery jednomodowe. Klikam na zakładkę Single-mode Fiber Lasers i pojawia mi się cała seria laserów jednomodowych do mocy 500 W. Pojawia się też seria YLS jako multi kW lasers. Ta sama seria jest dostępna w zakładce Multi-mode Fiber Lasers i otwiera się dokładnie ta sama strona z danymi technicznymi. Możemy tam przeczytać, że oferowane są lasery od 500W do 50kW, dostępne w trybie jednomodowym ze światłowodami 50um, 100um itd, i na końcu dopisek zależnie od mocy.
I to mnie niestety wkurza. Niby dane są ale nic precyzyjnego. Chciałbym wiedzieć jakie obecnie są dostępne poziomy mocy laserów włóknowych jednomodowych?
Oczywiste jest, że im mniejsza moc tym łatwiej wytworzyć wiązkę laserowa o lepszej jakości, tak więc wytworzenie lasera 1 kW jednomodowego nie jest "wielka sztuką". W cudzysłowie, bo oczywiście chylę czoła przed myślą inżynierską firm produkujących lasery (każdy typ).
autor: Seb2
23 lut 2013, 19:33
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 26537

Dla lasera IPG 3 kW, najmniejsza średnica światłowodu 100 um - tak samo dla laserów dyskowych Trumpf TruDisk 3001 - 100 um. Wniosek: jakość wiązki laserowej jest porównywalna. Po wyjściu ze światłowodu o określonej średnicy jakość wiązki laserowej zależy własnie od jego średnicy niezależnie jaka dobra wiązką była na wejściu do światłowodu.
Trumpf ma TruDiski także ze światłowodami 50um ale mniejszej mocy (na pewno 1 kW) - pewnie podobnie jak IPG.
Dla użytkownika końcowego wiązka laserowa z lasera dyskowego i włóknowego różni się mało istotną różnicą w długości fali dyskowe 1030 nm IPG 1070 nm.
autor: Seb2
23 lut 2013, 18:14
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 26537

diody pompujace

Maszyna jest używana 2 lata. Diod nie wymienialiśmy, ale liczyliśmy się z taka możliwością i jeden pakiet diod jest na stanie. Wymiana jest banalna - przetestowane na szkoleniu z obsługi maszyny.
Czyli jak rozumiem w przypadku laserów IPG mogę uzyskać kilka (ile?) wyjść do których podłączam światłowód (3 kW jaki ma najmniejszy światłowód?) o minimalnej dopuszczalnej średnicy i mogę zamiennie obsługiwać kilka stanowisk?
Co z odbiciem wiązki?
Pozdrawiam
autor: Seb2
23 lut 2013, 13:20
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 26537

Podsumowując, można zacytować fragment podanego przeze mnie artykułu:
At a Market Focus session on industrial lasers during CLEO (the Conference on Lasers and Electro-Optics) in May 2010, a brave soul posed the question, “What’s better, thin-disk or fiber lasers?” A year later, the answer you get is pretty much the same, but it depends on who is doing the answering.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni wola takie inni takie. natomiast drażnią mnie nieścisłości takie jak podawania sprawności laserów dyskowych ok. 15% a włóknowych ok. 30%. W ustach człowieka sprzedającego maszyny z laserami włóknowymi błąd o 1/3 wydaje się być tendencyjny.
Rada dla wszystkich, którzy chcą kupić maszynę do cięcia: pytać, oglądać, konfrontować informacje, policzyć parę rzeczy, zapytać o serwis i nie dawać się zbyć informacja że coś się nie psuje. Zadać pytanie, ale jak się popsuje to ile kosztuje naprawa?
Pytanie do Klima
Interesują mnie lasery światłowodowe. Kiedyś staliśmy przed wyborem Trumpf czy IPG. Do zastosowań spawalniczych wybraliśmy TruDiska. Argumentami były:
- kilka wyjść światłowodowych z jednego rezonatora, każde o takiej samej jakości wiązki laserowej i możliwość obsługi przez jeden rezonator kilku stanowisk (chociaż nam akurat chodziło o możliwość użytkowania światłowodów o różnej średnicy)
- łatwość wymiany modułów diod pompujących w przypadku awarii (wymieniamy sami bez serwisu i justowania) oraz w przypadku awarii pojedynczego modułu reszta przez pewien okres czasu może wygenerować moc pompująca większa niż nominalnie (wtedy IPG zalecało odesłanie rezonatora do Niemiec)
- "odporność", ze względu na konstrukcje rezonatora, na odbicie wsteczne wiązki laserowej, np. w przypadku spawania aluminium (wiem, że najpierw uszkodzi się sprzęg optyczny światłowodu, ale prawdopodobieństwo cofnięcia się wiązki laserowej jest całkiem spore)
W waszych maszynach są źródła IPG? Coś się zmieniło w tych wypunktowanych przeze mnie informacjach?
dzięki
jeszcze tylko dodam, że artykuły, które wypisałem nie są artykułami czysto reklamowymi firmy Trumpf. Pisali je ludzie z Trumpfa ale podpisali się z imienia i nazwiska, biorąc za to odpowiedzialność. W większości przypadków z takich artykułów pochodzi wiedza na temat budowy i parametrów technicznych laserów. Być może pan Klima sam buduje, konstruuje rezonatory laserowe. Jeżeli tak to chylę czoła. Jeżeli nie to skąd pan bierze swoje informację? Pewnie z tego typu artykułów, a mam nadzieje, że nie z folderów reklamowych.
Pozdrawiam
autor: Seb2
23 lut 2013, 11:27
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 26537

fiber

Witam
Nie było mnie parę dni i dyskusja bardzo się rozwinęła.
Pozwolicie, że odniosę się do postu Kimla z początku dyskusji odnośnie sprawności laserów dyskowych i światłowodowych. Zamieścił Pan tabelkę, w której porównywane są parametry techniczne obydwu typów rezonatorów. Ta tabelka jest z publikacji z 2005 r. - prawie 10 lat!!! Można byłoby się postarać o coś nowszego, np.:
z 2007: http://www.oulu.fi/fmt/FMT6/PDF/LaserWo ... Trumpf.pdf
z 2008: http://144.206.159.178/ft/CONF/16410807/16410824.pdf
z 2009: http://www.newtechdev.com/newtech_future_fiber_disc.pdf
z 2011: http://www.photonics.com/Article.aspx?AID=47616
a także warto poczytać:
http://www.rp-photonics.com/thin_disk_lasers.html
http://www.rp-photonics.com/high_power_lasers.html
Co do sprawności laserów w łatwy sposób można ją policzyć, tzn:
laser dyskowy o mocy 16 kW pobiera moc z sieci elektrycznej (przy maks. mocy wyjściowej 16 kW na materiale obrabianym) 80 kW (dane z instrukcji)
Sprawność 16/80 *100% = 20% - dane te dotyczą tylko rezonatora a nie całej maszyny. Być może mniejsze moce maja ten współczynnik inny (raczej większy niż mniejszy).
Proszę przeprowadzić takie obliczenie dla lasera włóknowego. Ja nie mogę - nie mam dostępu do danych
Poza tym sprawność jest tylko jednym z kilku, ułamkowym elementem kosztów wycięcia danego detalu.
Co do jakości cięcia. Na jakość i wydajność cięcia ma wpływ nie tylko długość fali ale także gęstość mocy uzyskana na materiale (zastosowana optyka) oraz rozkład modowy (rozkład gęstości mocy). Stąd różnice w zachowaniu się laserów typu fiber (światłowodowych, dyskowych) przy cięciu cienkich blach (na korzyść laserów fiber) i grubych blach (na korzyść laserów CO2).
I jeszcze jedno. Przemawia do mnie to, że w rozmowie z firmą Trumpf, handlowiec powiedział mi. Mozemy sprzedać wam laser jaki chcecie - CO2, Dyskowy (TruDisk), czy nawet włóknowy (TruFiber). produkujemy wszystkie typy laserów, więc nie mamy interesu w tym aby reklamować jedno konkretne rozwiązanie techniczne. Źródło laserowe powinno być dostosowane do potrzeb klienta.
O serwisie i utrzymaniu ruchu powiedziano już tu wiele. Znam firmy, które kupiły "doskonałe" urządzenia, które teraz stoją zamiast zarabiać na siebie.
pozdrawiam
autor: Seb2
18 lut 2013, 12:01
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 26537

sprawność laserów dyskowych 15%????

Witam
Skąd są dane dotyczące sprawności laserów dyskowych na poziomie 15%? Mógłbyś podać jakieś źródła? Podobnie z żywotnością laserów - jestem zaskoczony tymi danymi.
Z tego wynikałoby, że sprawność laserów dyskowych jest na poziomie sprawności laserów CO2 (przypominam sprawności rezonatorów: Nd:YAG pompowany lampami - 3-5%, Nd:YAG pompowany laserami diodowymi ok. 6%, lasery CO2 10-13 %).
To chyba nie jest tak do końca.
Jak rozumiem w jakimś zakresie firma kimla jest konkurencją dla firmy Trumpf. Ale trzymajmy się faktów i szanujmy przeciwników.
Obydwa typy laserów są podobne co do długości fali, jakości wiązki laserowej (w przypadku dużych mocy laserów wielomodowych), a także co do sprawności (stosunek mocy wiązki laserowej do mocy pobranej z gniazdka). Różnią się one rozwiązaniem rezonatora. Idea ich powstania była taka sama - spowodować jednokierunkowy odpływ ciepła z elementu czynnego lasera na ciele stałym. W laserach dyskowych jest to cieniutka tarcza, w laserach światłowodowych (włóknowych) cieniutkie włókno. Obydwa lasery są pompowane przez pakiety diod laserowych.
Dla użytkownika końcowego maszyn z laserami są ważne inne detale niż zasada działania lasera. Jeżeli tniemy - poprosić przedstawicieli firm o podanie prędkości cięcia dla konkretnej maszyny, zakresy grubości, próbki ciecia, dokładność pozycjonowania głowicy tnącej,określić dostępność serwisu itp. A na wydajność cięcia chyba największy wpływ ma automatyzacja załadunku i rozładunku ciętych elementów.

Wróć do „LASER FIBER TRUMPF”