Silniki indukcyjne ze swej natury nie nadają się do współpracy z "triakowymi" regulatorami typu "ściemniacz do żarówki". Te regulatory nie zmieniają częstotliwości przebiegu wyjściowego, a jedynie "przepuszczają" mniejsze lub większe jego części, czyli działają podobnie jak regulatory PWM. Efektem ich działania jest regulowanie napięcia na odbiorniku, z czego wynika regulacja mocy przekazywanej odbiornikowi.
Obniżając napięcie zasilania silnika indukcyjnego, obniża się jego moment obrotowy. W wąskim zakresie zmian napięcia zasilania może to skutkować zmianą prędkości obrotowej, bo obniżony moment silnika jeszcze przewyższa moment obciążenia (maszyny). Jednak idąc nieco dalej z obniżeniem napięcia, moment silnika spada tak bardzo, że nie da rady pokręcić własnym wirnikiem, nie mówiąc o jakimkolwiek obciążeniu dodatkowym.
Dlatego bez falownika ani rusz. Falownik generuje na wyjściu przebieg o regulowanej częstotliwości, a właśnie od częstotliwości bezpośrednio zależą obroty silnika indukcyjnego.
O podłączaniu silnika 3f do jednej fazy już kiedyś pisałem, poszukaj w moich postach, to trafisz na szerszą dyskusję na ten temat.
pozdrawiam
Znaleziono 2 wyniki
Wróć do „Przeróbka silnika 3-fazowego na 1-fazowy - kilka pytań”
- 27 wrz 2007, 10:44
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Przeróbka silnika 3-fazowego na 1-fazowy - kilka pytań
- Odpowiedzi: 8
- Odsłony: 32517
- 27 wrz 2007, 08:18
- Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
- Temat: Przeróbka silnika 3-fazowego na 1-fazowy - kilka pytań
- Odpowiedzi: 8
- Odsłony: 32517
Żeby silnik dało się przełączać Δ/Y, to musi on mieć dostępnych sześć wyprowadzeń.berrrcik21 pisze:Ale w takim podłączeniu, w trójkąt nie nastąpi spadek mocy silnika i nie zaszkodzi mu to??
Przełączanie silnika 3f z gwiazdy w trójkąt, przy zachowaniu odpowiedniego napięcia zasilania (400V dla gwiazdy i 230V dla trójkąta) jest dla silnika tak naturalne, jak dla człowieka kręcenie głową z lewej do prawej. Moc nie spadnie, nie zaszkodzi to silnikowi, jedynie pamiętać trzeba, że prąd pobierany przez silnik wzrośnie (moc niezmienna a napięcie zasilania mniejsze) i ten prąd musi przenieść przewód zasilający silnik - odpowiedni przekrój żył.
pozdrawiam