TOP67 pisze: ↑21 kwie 2020, 20:50
Cały problem polega na wysłaniu do sterownika policzalnej ilości impulsów. Jest na to mnóstwo sposobów.
1. Zwykły wyłącznik (koniecznie z kondensatorem). Ale jak jest ustawione 25600, to się zaklikasz, a nic nie zobaczysz.
2. Generator programowalny, można mu zadać ilość impulsów. Takie chińskie coś za 10 zł.
3. Generator małej częstotliwości. Np. 100 Hz. Podłączasz i liczysz ile sekund zajmie cały obrót. Taki generator masz w gniazdku 230V.
4. Jakiekolwiek działające urządzenie CNC. Po prostu podłączasz sterownik równolegle do dowolnej osi
5. Jeśli masz jakieś Arduino, to prosty program
6. Jeśli masz multimetr z pomiarem częstotliwości, zmierz ile wychodzi z obecnego urządzenia przy znanej prędkości.
Dzięki za odpowiedź
i tak
Ad 1. próbowałem ale to nie wychodzi, wygląda, że na jednym sterowniku i silniku jest okolo 800 kroków (a i tak ten sterownik nie chce współpracować na domiar sterowany jest odwrotną polaryzacją niż układ którym dysponuję) a na drugim co najmniej 1600 metoda taka na oko chłopa ze szpitala w upadłości (silniki mają 1,8 ° czyli 200 kroków)
Ad. 2. nie mam i w chwili obecnej ściągnięcie tego to minimum 2 miesiące dlatego zadałem takie pytanie było by to najlepsze rozwiązanie wklepuję ilość kroków i sprawdzam, czy uzyskałem pełen obrót
Ad. 3. mam generator PWM jednak mam obawy z tą metodą choćby kwestia poziomu sygnału nie chcę ryzykować upalenia wejść sterownika np. jeden z generatorów ten PWM zaczyna jako tako chodzić dopiero przy zasilaniu 12V i tyle jest mniej więcej na wyjściu jeszcze to przemyślę bo posiadam inne generatory może coś z tego wyjdzie.
Ad. 4. Gdybym to ja posiadał

ech to by nie było pytania
Ad. 5. Właśnie zakupiłem Mega 2560 jednak do tej pory wiedza o nim jaką posiadam jest na poziomie takim, że wiem iż je mam

Gdyby ktoś mnie poprowadził na PW jak to ustrojstwo okiełznać aby nie upalić to czemu nie jest to sensowne rozwiązanie. (zakupione do nowego dla mnie projektu ale program jest gotowy i będzie tylko adoptowany do moich potrzeb) dlatego muszę najpierw okiełznać sterowniki silników krokowych bo potrzebne są ich parametry.
Ad. 6. Nie mam takiego multimetru mam gdzieś chiński oscyloskop zabawkę, również rozważałem pomiar częstotliwości z tego układu AVT1726 i policzenie czasu obrotu.
Także jak nie znajdzie się w okolicy ktoś kto ma możliwość podpięcia sterownika i sprawdzenia na zasadzie podania w sekwencji liczby kroków do przebycia i sprawdzenia czy jest to pełny obrót to zacznę od ostatniego punktu na najniższych obrotach i zmierzę czas pełnego obrotu powinno to dać jakiś w miarę miarodajny wynik. Jak nie to spróbuję z generatorem na tej samej zasadzie. Ostatecznie arduino ale jakoś nie czuję się na siłach
