Znaleziono 3 wyniki

autor: InzSpawalnik
01 kwie 2016, 21:01
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15991

kolego pitsa: wybacz ale nie moge sie oprzec ;)

"kuj żelazo póki gorące" - to tak gwoli scislosci bo to zadko uzywany wyraz, mlodziez moze nie znac , jeszcze sie nie domysla ze celowo napisales zeby sprawdzic nasza czujnosc ;)
autor: InzSpawalnik
31 mar 2016, 20:28
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15991

Pitsa : czyzby malutka zlosliwosc z Twojej strony kolego administratorze ?
swoja droga to chyba jako administrator lubisz najbardziej tych forumowiczow ktorzy wogole sie nie udzielaja ;)

Dla Twojej wiadomosci - mlotkowanie stosuje sie bardzo zadko, z mojej praktyki tylko przy spawaniu zeliwa, do zmniejszenia naprezen powodujacych pekania oraz przy mlotkowaniu cienkich blach ( glownie nierdzewnych ) ktore pozniej spawa sie spawem ciaglym na szczelnosc. Tak czy owak technika jest zadko spotykana w praktyce. Mlotkowanie powoduje wprowadzenie karbow w powierzchnie spawu ktore moga zapoczatkowac pekniecia - bardzo nieskazane.
autor: InzSpawalnik
30 mar 2016, 21:02
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 15991

Iwo: tak jak kolega Ci napisal. Spawania ( i spawalnictwa ) nie nauczysz sie czytajac same ksiazki i wypytujac ludzi na forach. To faktycznie kwestia czasu spedzonego na spawalni.
Jak bedziesz duzo spawal to zepsujesz jeszcze bardzo wiele stali i jak bedzie ci sie wydawac ze juz wiesz wszystko to znowu bedziesz mial taki dzien ze cos ci sie zepsuje i powiesz sobie : " o teraz bede wiedzial ". Taki fach.

Odnosnie twojej 4m x 1,5m ramy - jak to sa takie male profile 50x50 to jest top strasznie liche - od tego bym zaczal.

Rame ustawiasz na stole. Zczepiasz w 4 rogach w kazdym w jednym miejscu najpierw tak zeby mogl jeszcze poprawic przekatne i ustawic katy proste.
Dodajesz kolejny punkt w kazdym rogu. Rama powinna w tym momencie juz byc ustalona. Zciskami przyczepiasz ja do stolu. Pierwsze spawy w pozycji do gory kladziesz na krawedzie zewnetrzne i po przekatnej raz w jednym rogu raz w rogu naprzeciwko.
Pozniej robisz to samo z krawedziami wewnetrznymi rowniez w pozycji do gory - i znowu skaczesz - raz w jednym rogu i zaraz w nastepnym. Po tym jak masz w kazdym rogu po dwie krawedzie zespawane w ten sposob powinienes sprawdzic jeszcze raz czy wszystko trzyma katy proste przez porownanie przekatnych.

NASTEPNIE poczekaj az wszystkie spawy beda zimne. Wtedy dopiero wyjmujesz ze sciskow.
Ja bym obrocil i zrobil wtedy poziome spawy ale z drugiej strony ( w nowych sciskach ), poczekal az wystygnie, obrocil, wlozyl w zciski i zespawal ostatnia strone.

Teraz tak - im wieksze spawy ( lub wieksze szczeliny ) tym bedzie bardziej ciagnac.
Im wolniej spawasz, zakosujesz - tym bedzie bardziej ciagnac.
Im dluzsze spoiny tym bardziej ciagnie.
Im wiekszy prad i napiecie spawania tym bardziej ciagnie.
Tigiem i elektroda bedzie bardziej ciagnac niz MIGIEM.
Jak poczekasz i pozwolisz materialowi sie ostudzic przed kolejnym sciegiem tym mniej pociagnie.
Jak jestes w stanie klasc spoiny symetrycznie jedna z jednej stronyt druga z naprzeciwka tym mniej pociagnie.
Teraz bedzie hit ( i juz czuje jak sie nie po niektorzy wzburza ) - gorsze materialy ciagnie znacznie bardziej niz lepsze ( w sensie ta sama rama z materialu w klasie gatunku S235 wygnie znacznie bardziej niz taka sama w klasie S275 a najmniej wygnie S355 ) ! Profile typu 50x50x3 czesto sa wlasnie w tym najgorszym najnizszym gatunku S235 ...
Sa niestety takie projekty gdzie niewazne co zrobisz i tak wygnie ( np katownik z dluga blacha przyspawana tylko z jednej strony ) - wtedy pozostaje przegiecie w duga strone ( wstepne naprezenie w odwrotnym kierunku ), i prostowanie po spawaniu. Ale w 99% odpowiednie usztywnienie do spawania ( i wytrzymanie materialu w tym usztywnieniu az do calkowitego wystygniecia, albo nawet pare godzin dluzej ) przewaznie pomaga.

Wróć do „Jak zredukować odkształcenia w trakcie spawania?”