Znaleziono 1 wynik

autor: InzSpawalnik
03 kwie 2018, 09:02
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Dobór posuwu drutu
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1559

Re: Dobór posuwu drutu

Zgodnie z norma powinno ustawic sie zgodnie z WPS, w ktorym ten parametr jest okreslony. Jesli zaklad nie ma swoich WPSow to mozna skorzystac z bazy wpsow na internecie, nie bedzie to tak dokladne i zetelne ale da pewien obraz jak dla danej srednicy drutu, dla danego natezenia dobrac predkosc.

Spawacze czesto ustawiaja "na sluch" do momentu az odglos spawania bedzie przypominal chrzest gniecionej skorupki jajek ( czy jak kto woli to nazwac ) - metoda jak kazda inna - malo precyzyjna, dla jednego bedzie juz cos slychac dla drugiego niekoniecznie.

Najlepsza metoda jest oczywiscie posiadanie wlasnej procedury WPS ktora zostala kwalifikowana ( to jest slowo klucz w tym wszystkim - "kwalifikowana" ) w danym zakladzie pracy na danej spawarce.

Proponuje zrobic jeszcze jedno - przy takich ustawieniach i technice spawania jak zawsze spawasz - zrob probke na scinkach materialu tego samego ktory uzywacie do produkcji a nastepnie przetnij w poprzek, wyszlifuj, wypoleruj a nastepnie przyjzyj sie w przekroju jaki jest przetop. Czy wogole jest przetop czy tylko z zewnatrz ladnie wyglada a w srodku linia przetopu nie wnika w material - czyli przyklejenie.
Mozesz tez wyciac waski pasek materialu ze spawem ktory wykonales i poddac go probie zginania - zobaczysz w ktorym miejscu dochodzi do wyrywania materialu - artykulow na internecie jest ogrom jak w taki prosty sposob oszacowac jakosc spoiny. Nie sa to metody bardzo dokladne ale sa proste i latwe do wykonania i daja poglad. Od czegos mozna zaczac ale suma sumarum dobry WPS oparty na WPQR i trzymanie sie ustalonych parametrow oraz badania spoin to sa wymogi ktorych nie przeskoczysz.

Wróć do „Dobór posuwu drutu”