Znaleziono 1 wynik

autor: InzSpawalnik
11 gru 2016, 10:12
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Ręczna wiertarka kolumnowa
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 1922

Frodo,

Zeby cos zaprojektowac musisz zrozumiec jakie zjawiska rzadza danym procesem.
Na chlopski rozum: wiercenie to polaczenie dwoch ( albo nawet trzech lub 4 zjawisk ).
1. Skrawanie - ostrze wiertla zachowuje sie jak noz ktory zaglebia sie w material.
Im dluzszy ten noz ( czyli wieksza srednica wiertla tym wieksza sila potrzebna zeby pokonac material ). Im material twardszy tym ta sila bedzie wieksza.
2. Odksztalcenie plastyczne: na samym srodku wiertla dochodzi do wbicia w material i "wycisniecia" go na bok w strefe gdzie jest usuniety w postaci wiora.
Ponownie im twardszy material tym ta sila minimalna potrzebna do uplastycznienia materialu w tej strefie jest wieksza.
Im wieksza srednica wiertla tym szerokosc tej strefy jest wieksza ze wzgledu na geometrie wiertla.
3. Tarcie, oprocz skrawania i obrobki plastycznej wiertlo bedzie ocierac sie o krawedzie otworu i o przesuwajacy sie wior. Im wieksza srednica, glebszy otwor, twardszy material tym ta sila tarcia ktora musi maszyna pokonac bedzie wieksza. Stosowanie past i emulsji te sile tarcia pomoze obnizyc.
4. Usuwanie wiorow, zeby przesunac zbedny material ( wior ) masz do czynienia z wydatkiem energii ( wior stanowi opor - zeby przedostac sie od strefy gdzie zostaje wytworzony do otworu wiertla ) masz do czynienia z jego gieciem, tarciem o powierzchnie wiertla, przesuwaniem. Na wszystko jest potrzebna energia.
Dodatkowo, gatunek z jakiego wykonane jedt wiertlo, sposob zaostrzenia ( rodzaj szlifu ), katy ostrzenia a nawet jakosc sciernicy ma duze znaczenie na sam proces wiercenia.

Wróć do „Ręczna wiertarka kolumnowa”